Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pot, špína a dobrá nálada. Proč bys i ty měl*a začít zahradničit

Máte zahrádku? A můžeme ji vidět?

S urychlenou dobou se mnoho z nás vrací zpět k základům – sami k sobě. Místo času online se snažíme být přítomni teď a tady, vnímat víc svět kolem sebe. Někdo chodí na procházky do přírody, někdo si zase pravidelně čte knih a někdo... zahradničí.

Už dávno není rejpání se v zahrádce jen záležitostí našich babiček. Zahradničení má totiž nespočet výhod, a to nejen v rámci našeho fyzického i psychického zdraví – navodit nám může i pocit sounáležitosti. Rejpat totiž můžeme sami doma, ale taky na komunitní zahrádce.

Nejlepší rostlinky pro začátečníky a lidi, kterým umřel i kaktus

@luciezicklerova

Tady je pár důvodů, proč bys měl*a dát zahradničení šanci i ty! 👇

Trhání plevele a zalévání kytek jako fyzická aktivita

Přestože by se to nemuselo zdát, zahradničení zahrnuje mnoho aktivit – třeba trhání plevele, zavlažování nebo kopání děr. Všechny jsou přitom považovány za středně intenzivní pohyb. Lidé, kteří se zahradničení věnují, tak dosahují vyšší fyzické aktivity než ti, kteří nezahradničí, a to bez nutnosti intenzivního cvičení, jako je například běhání.

Zdravé návyky aneb jak si zlepšit kvalitu života

@klara_polankova

Zvýšená fyzická aktivita ze zahradničení může také zlepšit naše kardio-metabolické zdraví. Díky tomu se snižuje riziko výskytu cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo infarktů. Energičtější zahradnické činnosti, jako je třeba kopání a hrabání, pak mohou sloužit také jako silový trénink, který posílí naše svaly.

Více pohody a lepší duševní zdraví

Kromě toho, že se zvýší naše fyzická aktivita, má zahradničení pozitivní vliv také na naše duševní zdraví. Některé studie ukazují, že práce na zahradě může snížit úzkost a depresi, a zároveň zlepšit sebedůvěru, a to i kvůli už zmíněné fyzické aktivitě. Ta totiž přispívá ke zlepšení nálady i k pocitu naplnění, který lidé při zahradničení zažívají.

Kterým květinám a pokojovkám se vyhnout, pokud máš domácí mazlíčky

@katarinavlckova_

Pocit sounáležitosti s komunitou

Zahradničení může také přispívat k pocitu sounáležitosti a snižovat osamělost, jelikož se do něj můžeme zapojit v rámci komunitních zahrad, nebo třeba zahrad ve vnitrobloku našich baráků. Kontakt s půdou může pozitivně ovlivnit naší náladu, protože podporuje změny mikrobiomu, které snižují stres. A navíc strávíme čas venku v přírodě, což je zdravotní benefit sám o sobě!

Příroda může zlepšit mentální i fyzické zdraví

@markysuch

Takže, žádné výmluvy! Rejpat do hlíny můžeme sami doma s jedním květináčem a užít si tak čas o samotě. Rejpat ale můžeme taky s kamarádstvem a strávit tak quality time spolu a venku! Tak jako tak, pojďme rejpat!