Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejlepší rostlinky pro začátečníky a lidi, kterým umřel i kaktus

Rostliny jsou skvělým doplňkem do domácnosti, ale ne vždy je to s nimi lehké. Tyhle zelené krásky jsou ale vhodné i pro úplné začátečníky.

Hned na začátek ti musím říct, že nejsem žádný zahradnický expert – jen jsem ráda, když můžu mít doma nějaké rostliny, a proto se snažím kupovat ty nejjednodušší, protože mi umřel i kaktus... Jsou tady ale rostliny, které přežijí i takové vrahy, jako jsem já, a v mém pokoji je teď tak opravdu hodně zeleno.

1. Rýmovník

Na rýmovníku je super, že kromě jednouché péče má taky svoje využití. Jak už napovídá název, pomáhá na rýmu. Stačí jeho listy promnout v prstech. Jako někdo, kdo má rýmu 24/7, ho vřele doporučuji. Zároveň se z něj dá dělat i čaj.

Péče také není těžká, po přinesení z obchodu se doporučuje ho přesadit. Je to rostlina, co má ráda světlo a teplo, a naopak nesnáší zimu a průvan. Proto bych ho dala nejlépe na parapet, kam přes den svítí slunce. V létě ho klidně dej ven. Zalévat ho nemusíš každý den, já osobně to dělám jednou, maximálně dvakrát do týdne.

Moje malá rada: Aby se ti pořádně rozrostl, musíš ho sem tam zastříhnout. Odstřižené lístky nebo větvičky dej zakořenit do vody a pak zasaď, najednou máš rostlin víc.

2. Šplhavnice

Holy Grail pokojovek pro vrahy. Tahle rostlina není vůbec náročná a roste doslova přes noc. Vůbec si nemusíš dělat starosti s hlínou a substrátem, dokonce se jí skvěle daří i ve sklenici vody. Rostlina se rozrůstá rychle, a proto je dobré ji umístit někam výš, na skříň nebo poličku. Má ráda světlo a vlhko, takže malý rozprašovač se bude hodit.

Dá se vypěstovat stejně jako rýmovník – ustřihni dlouhé šlahouny a dej je do vody. Pak je můžeš zasadit nebo nechat ve vodě, záleží na tobě!

3. Dracena

Opět rostlinka s minimálními požadavky, dost často se jí lidé bojí, jelikož si myslí, že je to odrůda palmy, ale opak je pravdou. Pochází z čeledi agáve. Nemusíš ji hojně zalévat, ale úplně suchý substrát taky nemusí, takže všeho s mírou.

Určitě rostlinku umísti opět na světlé místo, stejně jako předcházející má ráda vlhko, tudíž nezapomeň na rozprašovač.

4. Avokádo

Víš, že pecku z avokáda nemusíš vyhazovat? Může ti z ní vyrůst opravdu vysoká rostlina, která je velmi jednoduchá na údržbu. Pecku zabalenou v mokrém ubrousku dej do krabičky, umísti na pár týdnů na tmavé a teplé místo a nech vyklíčit.

Po vyklíčení ji umísti do sklenice s vodou, ale ne celou, jen klíček! Pak už jenom sleduj, jak roste. Po nějaké době je dobré rostlinu přesadit do květináče. Na plody by sis musel/a pár let počkat, ale u nás na ně nejsou dobré podmínky, takže by ti pravděpodobně nikdy nevyrostly. Jako zelená rostlinka ti ale vydrží.

5. Kaktus a sukulent

Velmi jednoduché s tou nejmenší možnou péčí. Kaktusy ani sukulenty nepotřebují speciální místo, stačí trocha světla a zálivka jednou začas. Jestli zapomínáš zalévat, tak kupuj hned! Na výběr máš nespočet druhů a velikostí.

Další jednoduché rostliny:

  • Aloe Vera
  • Tchýnin jazyk
  • Zelenec chocholatý
  • Bromélie
  • Zelenec

Základy péče

Světlo: Pokojovky mají obecně rády světlo, jen ne všechny milují to přímé. Na přímé světlo/slunce je nejlepší umístit kaktusy a sukulenty. Nejlepší je se podívat na cedulku přímo u rostlinky, najít si informace na internetu nebo se zeptat tam, kde ji kupuješ.

Zálivka: Podobně jako u světla je opravdu nejlepší podívat se na cedulku nebo se držet zlatého pravidla, které nikdy nezklame, a to je zalévat jednou až dvakrát týdně. To neplatí pro kaktusy a sukulenty, ty je nejlepší zalít až tehdy, když mají suchou půdu.

Teplota: Jedná se o pokojové rostliny, proto se jim bude dařit nejvíce doma a v pokojové teplotě. Některé můžeš v létě umístit ven, aby se tzv. vyletnily, ale v zimě ať tě to ani nenapadne.

Moje rady:

  • Rostliny jednou začas přesaď, hlavně pokud je kupuješ v nespecializovaných obchodech. Rostliny rostou a časem tak jako tak potřebují více prostoru.
  • Květináče jsou super terakotové, ale nejsou nutnost. Důležité je, aby měl květináč dole díru na odtok vody.
  • Ikea není vhodné místo na nákup rostlin.
  • Jednou za čas rostlinám dopřej pořádnou sprchu, občas jim jemně opraš listy.
  • Nákup zeminy nemusí být žádná věda, pro jednoduché rostlinky bude nejlepší univerzální zemina. Jednou začas také můžeš půdu trochu provzdušnit, aby se voda dostala úplně všude (Dobré je při přesazování přidat do zeminy perlit).

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.