Většina lidí v Česku si dopřeje alespoň jednu kávu denně, pětina si dá pravidelně tři a více šálku. Její pití máme často spojené s určitým rituálem. I přes všechny zdravotní výhody bychom to ale s jejím pitím neměli přehánět.
Není nad dlouhá rána v peřinách, při kterých je okno dokořán a z hrnku plného čerstvé kávy stoupá pára. Podle průzkumu agentury STEM/MARK mezi lidmi ve věku 18 až 64 let pije v Česku kávu 84 procent obyvatelstva. Dvě třetiny si dají alespoň jeden šálek denně, pětina z nich si pravidelně dopřává dva a více šálků.
Podle průzkumu si spousta lidí spojuje s pitím nebo přípravou kávy nějaký rituál. Nejčastěji se jedná o ženy a lidi ve věku 18 až 44 let. Nejvíce lidí, asi 13 procent z nich, si takový rituál dopřeje ráno po probuzení. Podobné množství obyvatel si dá záležet na konkrétním způsobu přípravy kávy, tedy na výběru kávovaru nebo jejím typu. Časté je také při pití kávy kouření cigarety.
U kávy lidé v Česku nejčastěji preferují vyrovnanou chuť hořkosti a kyselosti. Ti, kteří si potrpí i na konkrétní druh kávy, upřednostňují Arabiku, druhá je pak Robusta. ,,Ve výběru kávy podle chuti máme jasno, zůstává ale otázkou, jak moc se vyznáme v jejích konkrétních typech,“ říká Zuzana Rabochová ze STEM/MARK.
Ze studií vyplývá, že konzumace kávy v rozumné míře nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny, jak se dříve předpokládalo. Konzumace tří až pěti šálků denně je naopak spojena s asi 21procentním snížením rizika chronických onemocnění.
Někteří lidé ale mohou být na větší množství kofeinu náchylní, a to třeba kvůli příznakům nervozity, úzkosti nebo nespavosti. Potíže mohou mít také lidé problematickým krevním tlakem a těhotné ženy. Takže jako vždy platí, že všeho s mírou.