Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pandemic brainrot: Covid možná způsobil, že se cítíme „hloupější“

Jestli máš pocit, že jsi za poslední roky „zhloupnul*a“, nebudeš sám*sama a možná to ani není jen pocit. Podle některých dat se totiž jedná o reálný fenomén, který je spojený s covidem-19.

Maybe you're dumb. And maybe it's pandemic brainrot.

Americký Úřad pro sčítání lidu (Census Bureau) zaznamenal největší počet lidí s kognitivními problémy za posledních 15 let a jejich nárůst se shoduje se začátkem pandemie. Problémy mají s koncentrací, pamětí nebo i s koordinací a chůzí, což údajně mohou být následky tzv. dlouhého covidu.

Pandemie vážně ovlivnila duševní zdraví mladých dospělých, vyplývá z průzkumu

@eevelka

Jaké jsou symptomy dlouhého covidu?

Britská NHS uvádí, že pro většinu lidí covid odezní během pár dní nebo týdnů, někdy ale nemoc trvá déle - pak se jedná o dlouhý covid (taky postcovidový syndrom). Ten je pro odborníky novinka a pořád ho zkoumají. Hlavní symptomy nicméně zahrnují:

  • extrémní únavu
  • problémy s dýcháním
  • problémy s pamětí a koncentrací (brain fog)
  • bušení srdce
  • závratě
  • bolesti kloubů či svalů
  • a řadu dalších jako deprese, nespavost, nevolnost, ztráta čichu atd.

Pandemický stres způsobil, že mozky dospívajících stárnou rychleji než obvykle, tvrdí studie

@kubakohout_

Co na to odbornictvo?

Profesor neurologie na Keck School of Medicine a University of Southern California uvádí, že občasná zapomnětlivost nebo brain fog není důvod k obavám, jelikož jsou normální součástí našich životů, hlavně když jsme busy nebo unavení. Problém může nastat, když se to děje pořád.

Některé studie naznačují, že 20 až 30 procent lidí, kteří si prošli covidem, trpí různými kognitivními problémy i měsíce po skončení nemoci. Podle doktorky Monicy Verduzco-Gutierrez z univerzity v Texasu způsobuje covid razantní změny v lidském mozku, které se dají přirovnat k mozkovému poranění. Virus totiž podle výzkumů mění mozkovou strukturu, ovlivňuje kognitivní funkce a u některých lidí dokonce produkci serotoninu.

Covid poničil mladou generaci, je nejméně šťastná za poslední roky

@yanhoechka

Neurovědec Jonas Vibell zkoumá mozky lidí, kteří si prošli covidem a mají symptomy postcovidového syndromu, především se zaměřuje na zánět a změny v neuronech. Podle něj existuje tolik lidí s těmito následky proto, že virus s největší pravděpodobností přímo negativně ovlivňuje lidský mozek, a také proto, že období pandemie na nás mělo vliv, ať už jsme si nemocí prošli nebo ne. Trávili jsme totiž měsíce doma často v úplné izolaci a to ve složitém období, které bylo ve spoustě aspektech traumatizující. I to tak mohlo přispět k našemu „brain rotu“.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.