Měsíc hrdosti, který by měl být oslavami svobody a rovnosti, je každým rokem čím dál tím více ohrožován hrozbami, které ve společnosti podněcuje především anti-LGBTQI+ rétorika. Vinu na sobě nesou kromě extremistických skupin ale především politici, kteří si na projevech nenávisti nabírají hlasy podpory a pro své vlastní dobro společnost rozdělují.
Prides jsou pochody, typicky konané každoročně v měsíci červnu, které jsou oslavami lesbické, gay, bisexuální, transgender a queer (LGBTQ+) komunity. Jedná se o měsíc plný hrdosti za to, kým lidé jsou – tím, čím chtějí, a tím, čím se cítí. V posledních letech nabírají na oblíbenosti i podpoře veřejnosti a jen v Praze se ho pravidelně účastní desítky tisíc lidí – těch, kteří se ke komunitě hlásí, i těch, kteří komunitu podporují.
Problémem, kterým ale letos pochody více než kdy dříve čelí, jsou anti-LGBTQI+ nálady, které ve společnosti rozdmýchávají především politici. V Evropě jsou na vzestupu krajně pravicové politické struktury, a to například v Maďarsku nebo v Polsku, jejichž kampaně zahrnují i nenávistné projevy právě na adresu komunity. Ta je v jejich důsledku společensky utlačována a mnohdy také ohrožována, nenávist se totiž šíří rychle a především konzervativní nebo nábožensky založená část společnosti nemá nejmenší problém se na její vlně svést.
Důsledek anti-LGBTQI+ rétoriky, která podněcuje nenávistné nálady, jsme mohli vidět letos už při několika příležitostech. Jen před necelými dvěma týdny se konal vídeňský Pride, kterého se účastnilo až 300 tisíc lidí a na kterém rakouská policie zmařila plánovaný útok tří mladíků ve věku 14, 17 a 20 let. Ti se zradikalizovali na internetu a evidentně sympatizovali s teroristickou organizací Islámský stát. Zatčeni byli na příkaz prokuratury v St. Pöltenu po sobotní domovní prohlídce, při níž byly nalezeny různé důkazy včetně zbraní.
Na istanbulském Pridu pak bylo o víkendu zadrženo na 50 lidí, v zemi je totiž několik zákonů namířeno přímo proti komunitě a jakákoliv činnost ohrožující tradiční rodinu není povolena. V Turecku přitom nedávno vyhrál prezidentské volby Recep Tayyip Erdogan, konzervativní vůdce islamisticky orientované Strany spravedlnosti a rozvoje, který zastává přísné anti-LGBTQI+ názory. Je tudíž pravděpodobné, že komunitu čeká v zemi ještě minimálně několik let útlaku.
Po loňské smrtelné střelbě na Pridu v Oslu, který se koná už tuto sobotu, se zvýšil počet hrozeb i v této zemi. Domácí bezpečnostní agentura známá pod norskou zkratkou PST nicméně uvedla, že si není vědoma konkrétního nebezpečí. I přesto ale varovala, že obdržené výhrůžky přicházejí především od pravicových extremistů a radikálních islamistů.
Ještě horší je situace například v Maďarsku, kterou vede premiér Viktor Orbán známý pro své nábožensky založené a konzervativní postoje. Ten v roce 2020 podepsal zákon, jenž zakazuje prezentaci homosexuality a děl s ní spojených ve školách pro děti do 18 let. Od té doby se pod jeho vedením anti-LGBTQI+ legislativa ještě rozšířila a Evropská komise zemi následně kvůli porušování základních lidských práv a svobod zažalovala.
Měsíc hrdosti, který by měl být oslavami svobody a rovnosti, je tak každým rokem čím dál tím více ohrožován hrozbami, které ve společnosti podněcuje především anti-LGBTQI+ rétorika. Vinu na sobě nesou kromě extremistických skupin ale především politici, kteří si na projevech nenávisti nabírají hlasy podpory a pro své vlastní dobro společnost rozdělují. Dá se přitom předpokládat, že při současné mezinárodní politické situaci porostou preference právě krajně pravicovým stranám napříč celou Evropou, a že nás všechny spolu s LGBTQI+ komunitou čeká ještě dlouhá cesta k odstranění homofobních nálad.
Zdroje: ČTK, Amnesty International, Human Rights Watch, PBS News Hour, Time