Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Opustila tě tvoje bestie po tom, co si našla přítele? Nejspíš má boyfriend sickness

S kámoškou jste chodily na kafíčka, nakupovat a v pátek večer na drinky. Ale kámoška si našla přítele, tráví s ním všechen čas a ty teď sedíš na zadku sama doma. Anebo jsi ty ta kámoška? Co znamená boyfriend sickness, na co si dát pozor a jak dlouho trvá, se dozvíš v dnešním článku.

Co je boyfriend sickness?

Představ si to takhle - začneš chodit s někým novým, honeymoon fáze tě úplně pohltí a najednou se celý život točí okolo tvé drahé polovičky a jsi na ní závislý*á ve všech ohledech. A co tvoji kámoši*kámošky? Úplně ti zmizí z radaru a vzpomeneš si na ně, až když si konečně sundáš růžové brýle. Pokud ti to zní povědomě, tak trpíš takzvanou boyfriend sickness.

Anebo to možná nejsi ty, ale tvoje bestie, a to je dost těžké, jelikož ti z ničeho nic může úplně zmizet ze života. Saachi Gupta ve svém článku pro Vogue uvedla, že její kamarádka skoro přestala chodit na společné akce a když už někam jejich friend group vyrazila, ona strávila většinu času psaním svému příteli, byla s ním na facetime nebo odcházela dřív domů z parties.

Face to face friendships nám pomáhají žít déle

@_00_3_12

Jak ji poznáš?

Ty nebo tvoje bestie máte:

  • Neustálou potřebu ujištění od partnera a jeho*její souhlas se vším, co děláš
  • Ztrátu individuální identity - všechno ve tvém životě se točí okolo něj*ní
  • Strach z opuštění - nedokážeš si představit, co bez něj*ní budeš dělat
  • Zanedbávání self care - svou energii dáváš jenom do partnera a vašeho vztahu
  • Žárlivost a nejistotu ve vztahu

Proč se vůbec boyfriend sickness děje?

S termínem přišla influencerka a podcasterka Tinx, která svou zkušenost sdílela ve videu. Podle ní si boyfriend sickness „přijde pro každého“ a ona sama byla v pozici, kdy se vykašlala na svoje kamarády. Rozhodně to není nic příjemného, ale podle expertů se jedná o normální a někdy dokonce i zdravou fázi nového vztahu.

Podle profesora z Columbia University Amira Levina se při začátku nového vztahu aktivuje v mozku naše attachment centrum, které určuje, jakým způsobem k lidem přilneme. Zamilování je hodně silný pocit, a tak často zastíní všechny ostatní vztahy, které máme, ať už jde o rodinu nebo přátele.

Abychom k někomu přilnuli takhle silně, musíme s nimi strávit dost času o samotě a vybudovat si natolik pevný vztah, aby se posunul nad všechny ostatní. Někdy to nemusí být jenom prosté zamilování, ale dopomoct může i nízké sebevědomí, nerealistická očekávání nebo trauma z minulosti. Svou roli můžou hrát i hormony, především oxytocin.

Muži mají méně blízkých přátel, problémem jsou stereotypy a intimita

@yanhoechka

Tobě je fajn, ale tvoji kamarádi ti nemusí odpustit

Většina lidí trpících boyfriend sickness si jí ani nevšimne a uvědomí si to až zpětně - buď když z ní vyjdou, nebo když se s partnerem rozejdou a vrací se zpátky do komfortního prostředí svých kamarádů, jelikož vztah právě ztratili.

Pamatuj si ale, že tvůj social circle ti to může a nemusí odpustit. Partnerské vztahy jsou stejně důležité jako přátelství. Trávit čas o samotě se svou drahou polovičkou je sice pro zdravý vztah klíčové, pokud ale na úkor vztahu úplně odstrčíš svoje kamarády, musíš počítat s tím, že to přátelství může navždycky poničit.

Často můžeme cítit sociální nátlak na to říkat, jak šťastní jsme za tu danou osobu. A část z nás šťastná je, ta druhá se ale cítí opuštěně.
psychoterapeutka Charlotte Fox Weber

Dobrá zpráva je, že boyfriend sickness není napořád, a pokud je váš friendship dost silný, men can't ruin it.

Pár přátel stačí mít, a nebo ne? Co tvrdí věda?

@kubakohout_

Zdroje: Vogue, The Washington Post, asherlongevity.com

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.