Pár přátel stačí mít, zpívá ve svém megahitu Michal David. Jenže muži v dnešní době už nemají ani těch pár přátel, což silně ovlivňuje jejich psychické zdraví.
Zdravé přátelství je složitým mezilidským vztahem. Čím jsme starší, tím si ho vážíme víc. Najít si pravého kámoše nebo kamarádku, na které se můžeme v těžkým životních situacích spolehnout, totiž není v dnešní době, jež tlačí na solitérnost jedince, nic lehkého.
Navázání a udržení hlubokých a smysluplných přátelství je podle studie navíc velmi náročné zejména pro muže. Podle průzkumu Survey Center on American Life z roku 2021 je méně než polovina mužů spokojena se svými přátelskými vztahy . Pouze každý pátý muž uvedl, že se mu v posledním týdnu dostalo emocionální podpory od přítele, zatímco u žen to byly čtyři z deseti, informuje CNN.
Podle Judy Yi-Chung Chu, která na Stanfordově univerzitě v Kalifornii vede kurzy o psychologickém vývoji chlapců, začíná pokles přátelství mezi muži zhruba ve středním a pozdním období dospívání, v dospělosti se poté ještě prohlubuje.
Lidé mají vrozenou touhu po blízkém, citově důvěrném kontaktu s druhými lidmi. Tyto vztahy jsou pro nás důležité v dětství a v dospělosti k tomu, abychom byli v psychické pohodě, dodala Chu s tím, že osamělost je jednou z nejhorších věcí, která negativně ovlivňuje naše psychické zdraví.
„Stejně tak jako rozvíjíme své stravovací návyky, studujeme, budujeme kariéru či pečujeme o své tělo, měli by muži během svého života podle odborníků pracovat i na rozvoji přátelství,“ uvedl psycholog Frank Sileo z New Jersey, který se problematikou zaobírá.
Když Sileo v roce 1995 začal provádět výzkumy mužských přátelství, často narážel na stereotypy, jelikož si mnoho účastníku myslelo, že se výzkum týká homosexuality.
Takové stereotypy, že ryzí mužské přátelství se přetransformuje do sexuální povahy, jsou nepřesné, a navíc odhalily, co může některé muže brzdit v navazování hlubokých přátelství.
I po 27 letech stále přetrvávají společenské tlaky, které mužům ztěžují vyjádření zranitelnosti a intimity potřebné pro blízké přátelství. Muži jsou i v dnešní době odmalička vedeni k tomu, že by měli potlačovat svou zranitelnost a chovat se více jako „muži“.
Podle výzkumů ale právě osamělost a izolace může vést k vážným jak psychickým, tak i fyzickým problémům jako třeba náchylnosti k Alzheimerově chorobě, nespavosti, vysokému tlaku nebo riziku infarktu.