Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Na co si dát pozor před odjezdem

Vítáme tě v rubrice Odjeď, která se věnuje životu a studiu v zahraničí. Dneska ti povíme o věcech, na které by sis měl/a dát před odjezdem pozor.

My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí, a to ve Walesu a Anglii. Jelikož je to tu někdy velké dobrodružství, máme pro tebe plno příběhů, které ti chceme vyprávět.

Budeš moct nahlédnout do našich denních zážitků i potíží, se kterými se setkáváme a které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině, všechny plusy i minusy, a budeme se ti snažit poradit, jak nejlíp to půjde. 

Odjeď: Vánoční edice

@martinastrel

Dnes ti poradíme, na co si dát pozor před odjezdem.

Markét

Před odjezdem se připrav, že nastane šílenství, stres a panika. Já jsem si pořád myslela, že mám spoustu času, ale najednou se blížil konec léta a s ním i můj odjezd a já neměla nic připravené. Odjížděla jsem docela brzy, abych se stihla v Anglii v klidu rozkoukat a zařídit si věci, které jsou pro začátek nutné (doktor, založení bankovního účtu, zprovoznění anglické SIM karty, zorientování se na kampusu, vybavení koleje, ...).

Jestli je něco, co bych teď udělala jinak, je to určitě balení věcí a oblečení. Upřímně řečeno, půlku věcí jsem tam vůbec nepoužila a zbytečně jsem s sebou vezla věci, které si tam levně koupíš. Jak můj táta rád říká, i v zahraničí mají obchody – a je to tak, „maličkosti“ s sebou opravdu neber, zbytečně ti to zabere místo v kufru, které můžeš využít lépe.

Přemýšlej prakticky – budeš totiž muset v nové zemi, v prostředí, kde nic a nikoho neznáš, zařídit spoustu věcí. Dej si dohromady veškeré dokumenty, které budeš potřebovat. Ujisti se, že jsi včas (v případě Anglie) poslal/a žádost o studentskou půjčku, vytiskni si potvrzení o studiu, několik CVs just in case, pasové fotky just in case (na školní ID apod.), kopii plné moci (pokud budeš někomu ze svých rodičů plnou moc udělovat, nám to bylo doporučeno, tak jsem tak udělala). Dále si, pro jistotu, doporučuju vzít větší sumu peněz v hotovosti – nikdy nevíš, co tě na začátku může překvapit. Peněz si vem tolik, aby ti to „v nouzi“ pokrylo minimálně dva nájmy a náklady na život.

Ujisti se, že máš někde napsané veškeré adresy a informace, které budeš minimálně na cestu potřebovat (kolej/ubytování, ...).

Udělej si na balení a přípravu před odjezdem dostatek času, protože si na spoustu věcí budeš vzpomínat postupně. A hlavně no stress, v nejhorším ti můžou rodiče cokoliv poslat nebo si všechno potřebné koupíš!

CHECKLIST NA ZÁVĚR:

  • Mít pohromadě všechny potřebné dokumenty
  • Poslat studentskou půjčku (v případě zemí, kde o ni žádáš)
  • Vytisknout potvrzení o studiu
  • Vytisknout několik CV
  • Mít s sebou pár pasových fotek
  • Vytisknout kopii plné moci
  • Mít kopii maturitního vysvědčení
  • Větší suma peněz v hotovosti

Odjeď: Jak to zvládnout finančně?

@martinastrel

Marťa

Tak je to tady! Dostal/a ses na vysokou školu do zahraničí, ale co teď?

Před odjezdem jsem zjistila, kolik věcí mi vlastně chybí zařídit a nastalo trochu šílenství ohledně dokumentů a povinností okolo nich. Takže tip č. 1: vše dělej s dostatečným předstihem. Co mi opravdu pomohlo, bylo vytvoření TO DO listu před odjezdem, abych nepanikařila a neskákala z jedné věci na druhou. Vidět, že si pomalu odškrtávám položky, mi pomohlo zachovat klidnou hlavu.

Můj seznam věcí, které jsem si musela zařídit pro studium v Británii, byl:

  • Žádost o uznání studia na zahraniční vysoké škole pro zdravotní a socální účely na Ministertvu školství. (Potvrzení bys také měl/a předat zdravotní pojišťovně).
  • Odeslat žádost o půjčku (pořádně si zkontroluj, že máš vše vyplněné).
  • Kopie plné moci, (aby za tebe rodiče mohli přebírat dopisy, když nebudeš doma).
  • + vše, co zmiňuje Markét nade mnou.

Odjeď: Jak si najít ubytování

@martinastrel

Když dorazíš, nejspíš půjdeš hned nakupovat nezbytnosti jako je třeba adaptér do zásuvky. Fajn britské obchody, kde jsem spoustu věcí sehnala jsou ASDA a Tesco. Někde mají i Lidl nebo levnější variantu Iceland. Věci do domácnosti můžeš najít v Poundlandu, Wilku nebo Primarku

Stáhni si aplikace, které se ti budou hodit, především co se dopravy týče. Pro vlaky v UK si stáhni TheTrainLine, který ti porovná všechny dopravce a nabídne ti i různé alternativy. Cestování vlakem je ale v Británii mnohonásobně dražší než u nás (totéž ve Francii), tak se nelekej. Co se týče autobusů, spolehni se na National Express. Stáhni si také aplikaci Uni Days, kterou v Británii můžeš využít na různé slevy skoro kamkoliv jdeš. Je to obdoba ISICu, ale studenti ji opravdu využívají všude a na vše.

 Ohledně bankovního účtu a telefonu jsem zvolila co nejjednodušší cestu, a to online banku sídlící v UK a GiffGaff. Ušetřilo mi to spoustu starostí a vše jsem měla hotové za jeden den a hlavně online. 

Nemusíš se bát, pokud zapomeneš nějaké menší věci, můžeš je koupit na místě. A neboj, dobře to dopadne. I když se ze začátku budeš cítit out of place, věř mi, že za pár týdnů budeš znát své oblíbené podniky, obchody, vše bude více známé a ty budeš jako ryba ve vodě. 

Nezapomeň si poslechnout i náš podcast, který najdeš na Spotify, Apple Podcasts i na YT s vizuálem.   Máme epizody ohledně bydlení, societies i všech výhodách a nevýhodách života v zahraničí se spoustou osobních rad a tipů. 

+

Martina Střelecká a Markéta Suchá

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.