Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď:
Vánoční edice

Ahoj, vítáme tě v rubrice Odjeď, která se věnuje životu a studiu v zahraničí. A dnes se tématicky vrhneme rovnou na Vánoce!🎄

My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí – ve Walesu a Anglii. Jelikož je to tu někdy velký dobrodružství, máme pro tebe plno příběhů, co ti chceme vyprávět.

Budeš moct nahlédnout do našich denních zážitků i potíží, se kterými se setkáváme a které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině, všechny plusy i mínusy a budeme se ti snažit poradit, co to jen půjde. Vítej!

Dnešní článek chceme pojmout trochu jinak a věnovat ho tématu Vánoce v zahraničí. Povíme ti, jak slavíme Vánoce na univerzitě, se spolubydlícími nebo jaké to může být nevrátit se na svátky domů.

Jak slavíme Vánoce v zahraničí

Markét:

Vánoční čas v zahraničí určitě stojí za to zažít. Všichni pořádají vánoční večírky, celé město září vánočními světýlky a pořádají se vánoční trhy. V Bristolu jsem bohužel minulý rok kvůli covidu vánoční atmosféru moc nezažila, jelikož bylo vše zavřené. Ale tento rok jsem na Erasmu v Rennes ve Francii a jsem tady z vánočních příprav naprosto nadšená.

Marťa:

Vánoce v zahraničí jsou prostě kouzelné. U nás v Aberu svítí každá výloha, na domy se věší malé vánoční stromečky, pořádájí se Christmas dinners a dělají se tematické party. Tohle prostě stojí za to zažít.

Tento rok se účastním tří Christmas meals se societies, kterých jsem součástí. Na večeři se musíme všichni povinně vyfiknout, dress code je formalní oblečení, takže konečně vynosím podpatky. Nás tento rok zasáhla bouře Barra, takže je to tu trošku o život s chozením venku, ale zatím to zvládáme. Na večeři si rozbalíme Christmas crackers, ve kterých je papírová barevná koruna, která je tu tradicí a u večeře ji musí všichni mít nasazenou. Také dostaneme Christmas cards (přáníčko) a pak nás čeká tradiční Christmas roast. Po dezertu hrajeme raffle (tombolu), máme předávání diplomů a profesionální focení s celým týmem. Tady je pár fotek z večera:

S mými flatmates se také snažíme naladit vánoční mood a trošku si společně oddechnout od testů a zkoušek. Společně jdeme na večeři, zdobíme celý dům a děláme secret Santu. Také se můžeme zúčastnit charitativního sportovního dne, kdy proti sobě societies hrajou netball a výtežek ze vstupného pak putuje na charitu. Všichni tam běháme jako elfové, grinchové nebo Santové. Akcí, jako je tato, je tu spousta a všichni si to moc užíváme.

Jaké to je zůstat na Vánoce mimo domov

Markét:

Minulý rok jsem se bohužel kvůli covidu nemohla vrátit z Anglie domů na Vánoce, což jsem si nejdříve vůbec nedokázala představit. Vánoce pro mě znamenají čas, který chci trávit se svojí rodinou. Proto představa, že budu celou dobu sama v Anglii, byla naprosto šílená.

Nakonec nás bylo víc, co jsme kvůli covidu nemohli odjet, tak jsme si udělali vlastní Vánoce. S mými třemi českými kamarády jsme naplánovali celý Štědrý den a pár dní předtím tak, abychom si to užili na maximum. Pekli jsme společně klasické české cukroví, dělali jsme bramborový salát (kterej byl 10/10), vyráběli jsme vlastní vaječňák (kterej byl 12/10, až si z toho večera moc nepamatuju), pořádali jsme movie nights s klasickými vánočními filmy a českými pohádkami, naplánovali jsme Secret Santu a rozhodli jsme se také upéct krocana, abychom to spojili s anglickými Vánoci. Na Štědrý den jsme se dokonce koukali na Pelíšky, což tomu všemu dodalo korunu.

Upřímně řečeno, i když to pro nás všechny zpočátku bylo hodně těžké, nakonec jsme se všichni shodli, že to byly jedny z nejlepších Vánoc, které jsme měli, a to právě díky tomu, že byly jiné. Byl to nezvyk pro nás všechny, ale ta změna ve finále nebyla vůbec špatná.

Winter Wonderland

Marťa:

V UK je známý koncept tzv. "Winter Wonderlandu". Popsala bych to jako něco mezi jarmarkem, vánočními trhy a zábavným parkem. Kamarádi mě tento rok pozvali na Winter Wonderland do Cardiffu. Další je například i v Londýně.

A co že tam můžeš dělat? Můžeš si dát nejen mulled wine (svařák), ale i třeba pint of Staropramen (za 165 Kč). Děti tam potěší spoustu atrakcí, můžeš jít na ruské kolo nebo si vystřílet plyšového medvěda. Největší páradou je velké kluziště přímo u hradu, kde je ohromná vánoční výzdoba. Vše je over the top, takže to na tebe vdechne vánoční spirit, i kdybys nechtěl/a. Britové tento koncept milují – kdo by to taky nemiloval?

Pokud váháš, jestli je studium nebo život v zahraničí to pravé pro tebe nebo pokud máš jakékoliv otázky, určitě se neboj se nám ozvat. Příští týden se můžeš těšit na další článek v rámci této rubriky. Tentokrát na téma Co nám zlepšilo angličtinu?

Zároveň pokud by tě o životě a studiu v zahraničí zajímalo více informací, od nového roku začne jednou týdně vycházet náš podcast Odjeď, ve kterém se každému tématu budeme věnovat mnohem více do hloubky a každý díl bude propojený s několika osobními příběhy, které stojí za to slyšet. 

Tak se na tebe budeme těšit zase za týden, see ya later! 

Odjeď: Jak to zvládnout finančně?

by @markysuch