Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Jak si najít ubytování

Ahoj! Vítáme tě v rubrice Odjeď, která se věnuje životu a studiu v zahraničí.

My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí, konkrétně ve Walesu a Anglii. Jelikož je to někdy velký dobrodružství, máme pro tebe plno příběhů, které ti chceme vyprávět.

Budeš moct nahlédnout do našich denních zážitků i potíží, se kterými se setkáváme a které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině, všechny plusy i mínusy a budeme se ti snažit poradit, co to jen půjde. Vítej!

Odjeď: Jak se přihlásit na univerzitu do zahraničí

by @martinastrel

Dneska bychom se rády věnovaly ubytování. Jak ho najít a jaké jsou vůbec možnosti?

V našem podcastu se dozvíš i bonusové příběhy a zážitky se spolubydlícími nebo co si o kolejích a privátu myslíme nyní, po jejich vyzkoušení.

Kolej vs. dům

Markét: 

Já mám zkušenost jak s bydlením na koleji, tak s privátním domem. Jsou to taky dvě základní možnosti ubytování a z mého pohledu je mezi nimi obrovský rozdíl.

Na koleji jsem bydlela v prváku společně se sedmi dalšími lidmi. Prostory byly v té době pouhé dva roky staré, takže vypadaly naprosto dokonale! Fakt jsem nevěřila, jak luxusní jsou v porovnání například s Českem, ale samozřejmě se to dost zásadně promítá v ceně. Vzhledem k tomu, že jsem bydlela se sedmi naprosto náhodnými lidmi, tak často vznikaly nějaké problémy. Ať už se to týkalo úklidu, neohleduplosti, nebo jazykové bariéry, kterou jsem v prváku ještě bezpochyby měla.

All in all to byl ale skvělej zážitek, a kdybych byla znovu v prváku, určitě bych neměnila. Podle mě je super, když si tím člověk v prváku projde, protože je pak dost „ozbrojenej" na další roky a jen tak něco ho nerozhodí. Není to vždycky sluníčkový, ale ten zážitek fakt stojí za to!

Výhody:

  • Poznáš spoustu lidí, protože na kolejích se neustále něco děje, ať je pondělí, nebo pátek. Moc se mi líbilo, že i mezi hodinami lidé seděli venku a učili se spolu, obědvali nebo se jen tak poznávali.
  • Rychle se zlepšíš v jazyce – to je za mě obrovské plus kolejí. Často se lidé do privátních domů, hlavně v prváku, stěhují s  „něčím, co je jim už známé", tudíž jdou většinou Češi bydlet s Čechy nebo se Slováky. Na koleji ale bydlíš pouze s cizinci a na někoho z  „domova" narazíš hodně zřídka. Díky tomu se ale přestaneš bát mluvit a rychle uvidíš zlepšení!
  • Jsi blízko k univerzitě – to asi záleží na konkrétních univerzitách, ale já byla na koleji v hlavním kampusu. Tudíž jsem byla doslova minutu od všech učeben, studentské unie, kde se odehrávala většina akcí pro prváky, a od sportovního centra. V tom jsem zejména v prváku viděla obrovské plus.
  • Máš o vše  „postaráno", a když se něco stane, hned ti někdo pomůže. Na kampusech funguje recepce a ta má na starosti i koleje. Vždy, když se něco stane, někdo ti okamžitě přijde pomoc nebo poradit.

Nevýhody:

  • Nemůžeš si vybrat, s kým budeš bydlet. To je za mě jeden z největších mínusů, protože buďme upřímní, je velmi málo pravděpodobné, že si sedneš se všemi. Na kolejích se míchají lidé s naprosto odlišnými zájmy a někdy to může vést ke zbytečným problémům.
  • Je to často dražší varianta, hlavně pokud jdeš do nových kolejí nebo na hlavní kampus. Ale variant kolejí je tolik, že levné možnosti jsou naprosto srovnatelné s privátním domem.

TIP:

Začni si koleje zařizovat co nejdříve! Většinou to funguje tak, že si sestavíš seznam například pěti možností (od té, kterou chceš nevíce, po tu, kterou chceš nejméně) a ty jsou ti potom přiřazovány podle toho, kdo se přihlásil dřív!

Ve druháku už jsem bydlela v privátním domě, což byla v mnoha věcech oproti koleji strašná pohoda. Bydlela jsem se třemi spolubydlícími, takže oproti sedmi příjemná změna, haha. V privátním domě vidím jedno obrovské plus, a to že se tam bez pochyby cítíš více jako doma. Máš svůj klid, lidi, které sis mohl/a vybrat sám/sama, a tudíž do druháku a třeťáku je to skvělá volba.

Pro hledání domu doporučuju facebookové skupiny z města, kde studuješ, nebo se poptej v agentuře, se kterou jsi do zahraničí vyjel/a. Já jsem si ubytování na druhák našla právě díky agentuře a na třeťák jsem ubytování našla ve facebookové skupině. S obojím mám dobrou zkušenost a osvědčilo se mi to.

Marťa:

Já jsem už od prvního roku bydlela v privátním domě. Našla jsem přes internet pár Čechů a Slováků, kteří se chystali do stejného města. Společně jsme se podívali na agentury, které ve městě byly, a na dálku jsme začali hledat, co by nám vyhovovalo. Agentury mají většinou přednahraná videa prohlídek domů, takže jsme se na ně koukali na YouTube a měli jsme zhruba představu, jak to bude vypadat.

Privát byl pro mě díky levným cenám a hlavně během covidu nejlepším řešením a neměnila bych. Ušetřila jsem si něco i na další rok a nemusela se tak v příštím školním roce stěhovat. Ušetřilo mi to stres z hledání nových lidí a nových míst k bydlení, ale pak jsem se musela více zapojovat do různých aktivit a snažit se najít si kamarády. Nicméně vyzkoušet si kolej je super cesta k seznámení se a prozkoumání toho pravého studentského života. Zároveň to ale nemusí být pro každého.

Výhody:
  • Privát je O DOST levnější než koleje. Na menší univerzitě a v menším městě vycházely ty nejlevnější koleje na zruba 85 liber/týden, ale částky šplhaly až ke 130 librám.
  • Za soukromé ubytko (v malém městě) můžeš dát v rozmezí od 285 do 400 liber za měsíc, což vyjde levněji. Takže ušetříš spoustu peněz i do dalšího roku.
  • Zvolíš si počet lidí, se kterými chceš bydlet. Koleje jsou většinou po 6–8 lidech, což pro někoho může být moc. V domě můžeš bydlet klidně jen se 3 lidmi.
Nevýhody:
  • V prváku nejspíš ještě netušíš (pokud nejdeš s kamarády) s kým v domě budeš, takže nevíš co čekat. Což ale platí i u kolejí.
  • Ochudíš se o experience z kolejí, kde se rychle a vcelku snadno seznamuje a pořádají se velké party. (Ale ani to není vždy růžové haha.)

TIP:

Spousta univezit ve Velké Británii kvůli nově vyšším cenám za studia nabízí alespoň výhodné ceny za bydlení. Některé univerzity proplácí celý první rok na koleji, některé nabízí vysoká stipendia, kterými si dokážeš první rok zaplatit. Nabídky se liší univezita od univerzity, takže je potřeba se podívat na jednotlivé instituce zvlášť.

Kde hledat bydlení:

  • Na FB skupinách – univezity často zakládají FB skupiny pro freshers (prváky), aby se mohli propojit ještě před příjezdem.
  • Societies – poptej se místních studentů, nebo v Cz&Sk societies, které jsou skoro pokaždé na UK univerzitách a mají sociální sítě.
  • Zkus napsat email člověku zodpovědnému za mezinárodní studenty – International officer, Regional officer a ten tě nasměruje.
  • Agentura, přes kterou jsi do zahraničí jel/a.
  • Koleje hledej a zařizuj přes univerzitu! Také mysli na to, že se zařizují mnohem dříve než privátní ubytování!

Pokud váháš, jestli je studium nebo život v zahraničí to pravé pro tebe. nebo pokud máš jakékoliv otázky, určitě se nám neboj ozvat. 

Tak se na tebe budeme těšit zase za měsíc, see ya later! 

+

Martina Střelecká a Markéta Suchá

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.