Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Jaký byl Erasmus ve Francii?

Vítáme tě v rubrice Odjeď, která se věnuje životu a studiu v zahraničí. V dnešním díle s tebou budeme sdílet naši zkušenost s Erasmem ve Francii, kde jsme strávily celý rok.

My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí – ve Walesu a Anglii. Jelikož je to někdy velké dobrodružství, máme pro tebe plno příběhů, které ti chceme vyprávět. Budeš moct nahlédnout do našich každodenních zážitků i potíží, které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině, všechny plusy i minusy a budeme se ti snažit poradit, jak nejlíp to půjde. 

Naše zkušenosti sdílíme i v podcastu Odjeď, který najdeš na Spotify a Apple Podcast či YouTube.

Co si myslíme o programu Erasmus, najdeš v článku. 👇

Odjeď: Splnil Erasmus naše očekávání?

by @martinastrel

Marťa

Jelikož studuji International Politics společně s francouzštinou, seznam zemí, kam vyjet, se mi ihned zmenšil. Buď to byla Francie, Korsika, nebo Kanada. Jelikož Francie nabízela mou vysněnou školu, rozhodnutí mi netrvalo dlouho a bylo poměrně jasné.

A vůbec toho nelituji. Francii a její kulturu jsem milovala už odjakživa a to jen posílilo moje nynější studium jazyka. Život ve Francii, přestože je dost podobný našemu, mě ale mile překvapil. Chodit si na sobotní farmers markets, vysedávat na terasách a popíjet special míchaný pivka nebo vína a ochutnávat široký výběr pečiva mě prostě baví. Určitě ale záleží na tom, jaké město si vybereš.

Odjeď: Jaké je to být studentem ve Francii?

by @martinastrel

Já bydlím ve Štrasburku, který je perfektním místem pro moje studium, nabízí mi skvělé příležitosti – můžu potkat zajímavé lidi z oboru, ale i navštěvovat instituce, o kterých se učím. Zároveň je Štrasburk skvělé místo pro studenty. Všude chodím pěšky nebo můžu jezdit na kole, je tady skvělá a bohatá kultura, super výběr restaurací i barů, konají se tu proslulé vánoční a velikonoční trhy a navíc je město asi to nejzelenější, ve kterém jsem kdy byla – tolik elektrických aut nikde jinde nenajdeš. Paříž máme jen 2 hoďky daleko a cenově je město student-friendly.

Na lokalitě opravdu záleží. Vybírej i podle toho, kam se bude dobře jezdit z ČR, jestli je tvá destinace dobrá pro studenty a jestli tě nezruinuje finančně. S tím, že je Francie obecně o něco dražší, se počítá, každopádně to všude není jako v Paříži.

Francii bych jako místo na Erasmus doporučila všem, kdo chtějí být blízko domova, žít v podobné kultuře, mají zájem se naučit jazyk (protože s angličtinou tu moc nepochodíš), ale třeba i cestovat, jelikož Francie je skvěle situována a najdeš levné letenky i busy všude po Evropě.

Odjeď: Jaké je studium na prestižní francouzské škole?

by @martinastrel

Markét

Já se pro Francii, konkrétně Rennes, rozhodla, protože jsem se od jedenácti let učila francouzsky a konečně jsem se chtěla naučit mluvit plynně.

Za mě to bylo super rozhodnutí, i když si umím představit, že bych si zvolila místo někde víc na jihu, třeba Španělsko nebo Itálii. Co mi ale moc vyhovovalo, byl francouzský lifestyle. Pít espresso na venkovních teráskách, kupovat si každý den čerstvé slané i sladké pečivo, chodit do vintage obchodů a na markety, na kterých bylo naprosto vše od ovoce a zeleniny po čerstvé mořské plody, bylo prostě super. Život tam byl jak v nějakém filmu.

Rennes je hlavní město Bretaně a má za mě naprosto skvělou lokaci, na což jsem koukala už během výběru. Je dvě hodiny vlakem od Paříže a necelou hodinu od moře. Je menší, takže se po něm člověk všude dostane pěšky, což bylo skvělé. Já bydlela přímo v centru, takže jsem metrem jela za celý rok snad třikrát. Rennes je navíc známé jako studentské město – jsou v něm asi čtyři univerzity, což je na jeho velikost poměrně hodně. Okolo 70 % lidí v Rennes jsou jen studenti.

Odjeď: Jak si najít ubytování

by @martinastrel

Tím, že je to menší město, se tam všichni trošku znají – kam člověk jde, tam někoho potká. Zejména v komunitě Erasmus studentů je to opravdu běžné. Moc se mi v Rennes líbilo, že vše, co člověk potřebuje k životu, je blízko u sebe. Co se týče financí, nedokážu posoudit, jestli to bylo úplně student-friendly, Francie mi obecně přišla drahá a vlastně mi tam všechno (kromě nájmu) přišlo hodně srovnatelné s většími městy.

Francii jako zemi na Erasmus můžu za sebe určitě doporučit, ale doporučila bych také udělat si nějakou přípravu před odjezdem, co se týče jazyka, jelikož Francouzi nejsou vždycky úplně ochotní mluvit anglicky (vlastně skoro vůbec). Zejména v menším městě bych si bez francouzštiny moc neškrtla.

V neposlední řadě, jako i v ostatních městech, stay safe. Zjisti si, do kterých částí města je lepší se třeba nevydávat, kde nebydlet a podobně.

+

Martina Střelecká a Markéta Suchá

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.