Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Jaké jsou nejoblíbenější zahraniční destinace pro studium?

Studium v zahraničí je čím dál častějším a oblíbenějším fenoménem. Každý rok se do ciziny vydává více a více českých studentů. Které země jsou jejich nejčastější volbou a proč? O tom nám v tomto speciálním díle poví agentura Started, která posílá studenty do zahraničí již pátým rokem.

Velká Británie 

Tradičně velmi oblíbená destinace stovek studentů. Na bakalářské studium se lze hlásit skrze standardizovaný online portál UCAS, v rámci kterého se odesílá jedna přihláška až na 5 univerzit. Hlavním bodem přihlášky je motivační dopis, ve kterém student popisuje svou dosavadní cestu a vysvětluje, proč by univerzity měly vzít právě jeho. Zároveň student potřebuje doporučující dopis od jednoho vyučujícího. Studium v Británii pro mnohé bohužel vzalo za své po Brexitu. Ten totiž znamenal pro EU studenty ztrátu přístupu ke státní půjčce a zároveň zvýšení školného na cca 30 000 liber ročně, což je skoro 830 000 korun. Mnoho top světových univerzit v Británii tak zůstává českým studentům právě kvůli financím zapovězeno. Na některé univerzity je ale šance získat stipendium.

Odjeď: Jak vypadá studentský život ve Velké Británii?

@martinastrel

Nizozemsko

Zejména po Brexitu získala tato země u českých studentů na popularitě. Finančně velmi přijatelné (školné se pohybuje okolo 2 000 eur na rok, což je zhruba 48 000 korun) Nizozemsko nabízí širokou škálu oborů v anglickém jazyce, díky čemuž si zde může vybrat opravdu každý. Přihlašovací proces pobíhá skrze standardizovaný portál Studielink, v němž se studenti mohou hlásit až na 4 univerzity (kromě tzv. Numerus Fixus oborů, které si student může zvolit pouze 2). Celý proces může být ale o trochu složitější než např. v Británii, protože kromě zaslání CV (a)nebo motivačního dopisu univerzity často vyžadují i participaci na online testovacích dnech. Pokud se ale studentovi zadaří, může se těšit na studium ve skutečně mezinárodní a otevřené společnosti.

Irsko 

Tato země se začíná teprve postupně dostávat do povědomí českých studentů. Její velkou výhodou je finanční dostupnost, školné (přesněji řečeno Student contribution) činí 3 000 eur na rok (tedy asi 72 000 korun), to se však díky finanční podpoře irského státu může dostat až na 0. Studenti tak mohou studovat zdarma. Přijímací proces probíhá online prostřednictvím standardizovaného portálu CAO, v rámci nějž se studenti mohou hlásit až na 10 univerzit. Celý proces je navíc velmi jednoduchý, neobsahuje žádný motivační dopis ani zasílání CV, u většiny programů studenti musí jen zaslat výsledky maturit a jazykové zkoušky. Studium probíhá v angličtině, a tak si i zde studenti mohou vybírat z nepřeberného množství oborů. 

Dánsko 

Zejména nulové školné je největším dánským lákadlem, které ročně přitahuje desítky českých studentů. Kvalitní instituce nabízí řadu programů v angličtině, byť jich je výrazně méně než např. na univerzitách v Nizozemsku. Přihlašovací proces probíhá opět centralizovaně přes online portál Optagelse.dk, v jehož rámci se studenti mohou hlásit až na 8 univerzit. Za zmínku stojí dva typy studia, které může student v Dánsku po střední škole zvolit, a to sice akademie a univerzity. V případě akademie se student zaměřuje více na praxi, zatímco univerzity pojímají studium více teoreticky. Důležité je vědět, že ne všechny magisterské obory (ať už v Dánsku, tak v zahraničí obecně) přijímají vzdělání z akademií. Je tedy důležité si dobře promyslet, kam chce student dále pokračovat. Navíc na akademiích v posledních letech probíhá rozsáhlé rušení programů v angličtině, čímž se možnosti studia na nich výrazně zmenšují.

Francie

Ačkoliv na většině francouzských univerzit bez francouzštiny nepochodíš, jedna univerzita přeci jen nabízí skutečně mezinárodní vzdělání, a to konkrétně univerzita SciencesPo. O této univerzitě jsme již napsali pár článků v předchozích příspěvcích, tak se na ně neváhej podívat!

Odjeď: Jaké je studium na prestižní francouzské škole?

@martinastrel

USA 

Sen mnoha studentů. USA nabízí nepřeberné množství univerzit a oborů, od těch celosvětově nejprestižnějších až po zcela průměrné. Přijímací proces probíhá sice nejčastěji prostřednictvím centralizovaného portálu CommonApp, pro každou univerzitu je však potřeba jednotlivě sepsat hned několik individuálních esejí, a tak proces zabere relativně dlouhou dobu. Studenti kromě toho také musí dodávat výpisy známek a další dokumenty (dvě až tři doporučení od vyučujícího, CV či tzv. School report), a pokud si nemohou dovolit financovat školné z vlastních zdrojů (ročně okolo 60 000 USD nebo přes 1 a čtvrt milionu korun), neměli by opomíjet ani poměrně náročný proces žádosti o finanční podporu na daných univerzitách.

And Just Like That: Jak se dostat jako student do Ameriky?

@annajermanov

Kam míří Češi nejčastěji?

 Agentury Started, konkrétně spoluzakladatelky Lucie, jsme se zeptali, jakou zemi si v posledních letech volí čeští studenti nejčastěji.

Nejvíce studentů v posledních dvou letech míří do Nizozemska, a to právě vzhledem k příhodným finančním podmínkám studia a také díky rozšíření anglického jazyka jak na univerzitách, tak ve společnosti obecně.

Na jaké školy se agentura zaměřuje?

Snažíme se zaměřovat na top univerzity, protože věříme, že většina studentů má potenciál dostat se na opravdu dobrou školu a potřebuje k tomu již jen naše know-how. 

Jak takové poradenství probíhá?

Většině studentů pomáháme na dlouhodobější bázi (okolo roku, roku a půl) tak, že jim pomáháme hledat také vhodné mimoškolní aktivity, pracujeme s nimi tedy i na jejich zájmech a zkušenostech spíše než jen na samotné přihlášce.

Webináře zdarma

Started pořádá ročně několik webinářů zdarma, na nichž se můžeš dozvědět více informací o studiu v zahraničí.

Pokud tě ale zajímá něco detailnějšího, neváhej se jim ozvat na e-mail: info@start-ed.cz nebo se s nimi spoj přes Instagram: started_counseling

Agentuře Started děkujeme za přínosné informace a ochotu podílet se na rubrice Odjeď.