Od epických parties na kampusu, rutinních nights out se societies až po možnost získat cenné zkušenosti do svého CV během studia. Studentský život v UK nabízí vše, co tě jen napadne.
My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí, a to ve Velké Británii (a Francii). Jelikož je to tu někdy velké dobrodružství, máme pro tebe plno příběhů, které ti chceme vyprávět. Budeš moct nahlédnout do našich denních zážitků i potíží, se kterými se setkáváme a které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině a budeme se ti snažit poradit, jak nejlíp to půjde. Welcome.
Dnes ti povíme, co všechno můžeš zažít jako student na britské univerzitě, a že je toho dost.
FRESHERS WELCOME PARTY
První velké ochutnání studentského života v Británii pro mě přišlo v druhém ročníku (protože covid), když jsem šla na Freshers Welcome Party. Pro prváky (a ostatní) se připraví obrovský stan na kampusu, kde se nachází DJs, různé stages, tanečnice na chůdách a asi tisíc free dárečků a triček, které na tebe z pódia házejí. Tahle party odstartovala můj školní rok a fakt jsem to v takové míře nečekala. Integrace prváků ale trvá celý týden prostřednictvím různých akcí. Další bylo například Bingo Lingo, kdy si utvoříš skupinky a hraješ Bingo na různá témata, u toho popíjíš koktejly nebo pivo. Taky se pořádají 2000s akce nebo Only Britney / ABBA party. Je toho spoustu, ale jen ti nejodvážnější vydrží vše.
SOCIETIES
Societies jsou něco jako zájmové kroužky pro vysokoškolské studenty. Naše uni nabízí nespočet sportů (100+), které můžeš praktikovat, ale i kreativní skupiny nebo třeba včelařství, veslovaní a jiné. Cokoliv, co tě napadne, nejspíš budou britské univerzity mít. S lidmi ze societies podnikáš každý týden tréninky, meetingy, ale i party (o tom v dalším odstavci). Já se například přidala do Ballroom and Latin dance Society, vedla jsem Czech&Slovak society, ale vyzkoušela jsem si i cheerleading nebo Contemporary dance society.
Obrovskou výhodou je, že se v průběhu roku můžeš stát prezidentem nějaké skupiny nebo pokladníkem, organizátorem akcí, viceprezidentem atd. Tyhle pozice ti přinesou opravdu spoustu zkušeností. Nejlepší na tom je, že si je můžeš hodit do CV hned potom, co odejdeš z univerzity. Protože jestli se něco v Británii počítá víc než kvalitní výuka, jsou to právě zkušenosti a volnočasové aktivity, kterým se věnuješ, jelikož zaměstnanci chtějí vidět, že člověk toho umí a dělá víc než jen studium. A tak mají motivovaní studenti vždy možnost ujmout se nějaké role, která jim něco přinese (leadership, event organisation, responsibility atd).
PARTY LIFE A AKCE
S těmito societies chodíš samozřejmě i ven. U nás ve městě je dokonce zavedený program. V úterý potkáš ve městě sport societies, ve středu všechny ostatní skupiny a v pátek jdeme ven všichni. V sobotu jen ti, co přežili nebo chtějí víc.
Každý týden je ale jiný v tom, že má své téma, takže se můžeš na akci ukázat v daném kostýmu. Měli jsme například: army night, back to school, dress as your type, no cups night, police and robbers. Societies jsou skvělý způsob, jak si najít své lidi, a většinou s nimi trávíš spoustu svého volného času. Nemáš totiž jenom tréninky a akcičky, kde se paří, ale i movie nights nebo vánoční a Thanksgiving večeře, ale i End Of The Year Meal. Všichni se oblečou do nádherných šatů, pak společně jdete do krásné restaurace, kde na vás čekají 3–4 chody typického britského jídla, jako třeba Sunday Roast dinner. Po jídle máte program vyhlášení cen: nejaktivnější člen, ten, kdo nejvíc vypije, ten, kdo šel na nejvíc soutěží a další. Tyhle večeře jsou jedny z nejhezčích vzpomínek, co můžeš mít, a jelikož jsou tam i profesionální fotografové, můžeš si je pamatovat navždy.
V Anglii je studentský život a party life divoký. Troufnu si říct, že od českých vysokých škol je dost odlišný.
V prváku svůj první týden na univerzitě začneš týdnem, kterému se říká freshers week. Je plný studentských akcí a alkoholu. Přes den si užiješ spoustu workshopů a večer bylo vždy možné vybírat minimálně ze tří akcí.
Během freshers weeku se máš trošku rozkoukat, socializovat a máš poznat nějaké první kamarády, ale na rovinu, 99 % lidí z freshers weeku už nejspíš nikdy neuvidíš.
Jsem ráda, že jsem se v prváku účastnila societies a sportovních klubů. Societies jsou spolky pro studenty, kde můžeš poznat spoustu lidí se stejnými zájmy a můžeš si lehce udělat nové kamarády, což zejména na začátku oceníš.
Univerzity v Anglii nabízejí široké spektrum societies. Já jsem se v prváku přidala do tanečního týmu, v rámci něhož jsem se dostala do závodní skupiny a reprezentovala jsem univerzitu na soutěžích. Vzhledem k tomu, že jsem tancovala od dětství a tanec ze srdce miluju, bylo to pro mě moc příjemné zpestření. Také jsem se stala součástí North American Society, kde jsem byla zvolena na pozici Event and Media Officer, což mi teď zpětně přijde trošku k smíchu, jelikož jsem v celé této society byla jen proto, že si mi tam líbil jeden kluk.
Ve druháku byl celý rok covid, takže bylo vše zavřené, a ve třeťáku jsem se už nikam nepřihlásila. Upřímně jsem se na to cítila už trošku stará.
Party life je naprosto odlišný. V Praze patří mezi můj vrchol chození do hospody s kamarády na dobrý točený pivo (což naprosto miluju, nic víc nepotřebuju), ale v Anglii studenti v našem věku do hospod (zejména v prváku) nechodí. Tam jsou časté tzv. pre-drinks neboli se pije u někoho na bytě, než se vyjde ven, poté se chodí většinou do klubů. Soudím zejména podle prváku, jelikož, jak už jsem zmínila, velká část mého dalšího studia byla ovlivněna covidem.
Co bych chtěla zmínit jako největší minus, jsou ceny takové night out a alkoholu obecně. Jít do hospody a nechat za tři piva 15 liber není už tak lákavé.
Pokud se do Anglie na univerzitu chystáš, určitě si tam party life užiješ, jen nezapomeň, opatrně!
Nezapomeň sledovat náš IG, kde najdeš veškeré info.