Svět se potýká s nárůstem případů obezity, která zvyšuje riziko vzniku mnoha onemocnění. Podle studie mají na její častý výskyt vliv i celosvětové události, včetně například války na Ukrajině nebo koronavirové pandemie. Česká republika není v takových statistikách výjimkou.
Časy, kdy byl největším rizikem pro celosvětové zdraví hlad, jsou podle všeho pryč. Na vedoucí pozici zdravotních hrozeb ho nově vystřídal opačný problém - obezita. S tou se potýká více než miliarda lidí na světě, tedy každý osmý člověk.
Obezita zvyšuje riziko vzniku například srdečních onemocnění nebo cukrovky druhého typu, podle odbornictva je proto zapotřebí celosvětový přechod na zdravou výživu. Díky tomu by se mohl zlepšit i přístup chudších zemí k nutričně bohatým potravinám.
Studie, který byla publikovaná v odborném časopise The Lancet, poukazuje na fakt, že zatímco v některých zemích došlo k poklesu jak podváhy, tak obezity, v jiných zemích především případy obezity naopak stoupají. Nejčastěji se tak děje v ostrovních zemích, například v Karibiku, Polynésii a na Středním východě. Podvýživa naopak stále převládá v jižní Asii a některých částech Afriky.
Na čím dál častější problém obezity může mít vliv i celosvětové dění. ,,Dopady událostí, jako jsou pandemie covidu-19, válka na Ukrajině a klimatické změny, mohou způsobit nárůst případů obezity i nadváhy, a to kvůli chudobě a vysokým cenám zdravého jídla,“ řekla podle BBC spoluautorka výzkumu Guha Pradíp.
K výzkumu byly použity údaje z celkem 3663 populačních studií s 222 miliony účastníků a účastnic, které měřily výšku a hmotnost obecné populace. Samotná studie se zaměřila na výskyt podváhy a obezity v letech 1999 až 2022 u dospělých, dětí a dospívajících školního věku ve 200 zemích světa.
Co se Česka týče, podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2018 bylo obezitou ohroženo 18,5 procenta obyvatelstva. Z větší části se jedná o muže, konzumují totiž méně ovoce a zeleniny než ženy. Mírnou nadváhou má každý průměrný Čech nebo Češka. Podle reportu Eurostatu z roku 2019 má Česko jeden z nejvyšších podílů dospělých s nadváhou v EU. Zatímco unijní průměr s BMI* na úrovni nadváhy činil 53 procent, v České republice to bylo 60 procent. Hůř už na tom tehdy bylo jen Maďarsko a Slovensko.
*BMI je měřítkem hmotnosti člověka v poměru k jeho výšce.