Pro většinu není úklid zrovna top aktivita na víkend, ale naštěstí ho lidé dělají už dlouhá léta, a tak ti ho alespoň mohou usnadnit ověřené tipy a triky.
Jaro je skvělé období pro restart, a to ve všech oblastech života včetně domácnosti. Nalaď si svůj oblíbený playlist, pusť zajímavý podcast nebo seriál do pozadí a jdem na to.
Nekupuj drahé přípravky plné chemikálií. OG uklízeči a uklízečky mají vždy po ruce perkarbonát sodný, jedlou sodu, ocet a obyčejný přípravek na nádobí, se kterými pokud se naučíš pracovat, vyčistíš doma každou skulinku. Proč?
Jedlá soda
Perkarbonát sodný
(Bílý) ocet
Z vlastní zkušenosti musím říct, že extrémně důležité pro efektivní úklid je mít dobré vybavení. Vykašli se na chlupaté prachovky, střapcové mopy, jednorázové hadříky nebo houbičky za tři koruny. Here's the list:
Vileda Actifiber mikrohadřík - hadřík je základ a za mě na plné čáře vítězí tenhle od OG úklidové značky Viledy, který je z mikrovláken, skvěle saje, leští i schne a ani po několika vypráních nevypadá, že by měl letět do popelnice.
Měkký kartáč, tvrdý kartáč, kartáček - přizpůsob nástroj na čistění povrchu i velikosti čištěné plochy, například na spáry je skvělý starý polotvrdý až tvrdý kartáček na zuby.
Dobrá a kvalitní houbička - zainvestuj do dobré houbičky, já jsem nyní ve fázi testování hyped Scrub Mummy/Scrub Daddy a zatím musím říct, že funguje dobře, především díky její hrubší straně, která dobře čistí vanu, umyvadla atp (jako nevýhodu vidím velkou velikost na menší povrchy).
Kvalitní mop a kýbl - moje babča vždycky říká, že podlaha je nejlíp umytá, když jdeš na kolena a jedeš hadrou, ale to je za mě už moc velký oldschool (i když to nejspíš může být pravda), proto je dobré zainvestovat do kvalitního mopu a kýble, ve kterém se ti bude mop dobře máchat. Za mě je opět fajn souprava od Viledy, ale do kurzu se začínají dostávat i houbové mopy, nicméně jsem je nezkoušela, tak nevím.
Well... tohle je docela logické, ale spousta lidí na to kašle, přitom to šetří čas i práci. Nejlépe se to ilustruje na prachu, kdy je lepší začít od horní poličky a jet postupně dolů, aby sis utřený prach sypal*a na poličky, které budeš teprve uklízet.
Ačkoliv je například jedlá soda i ocet pro člověka neškodný, šetři si svou krásnou kůžičku na rukou a nos při úklidu rukavice. Pomůže ti to i pro stírání chlupů nebo vlasů z čalounění gauče nebo jiných textilií.
Těch míst je rozhodně mnohem víc, ale tyhle mi přijdou, že si jarní úklid zaslouží nejvíc a znám na ně dobré fígle, jak si s nimi poradit.
Digestoř - nejlepší je vytvořit pastu z vody a jedlé sody, potřít, nechat pár hodin působit a nakonec polít octem a dobře vyčistit.
Topení - my máme doma ještě staré dobré komunistické topení, které nemá žádný vnitřní prostor, do kterého by se mohlo tolik prášit, ale moderní topení to mají. Tady ti posouvám tip, co jsem našla na Instagramu.
Guma a nádržka v pračce - na tohle nezapomínej, je to prostor, kde se tvoří plísně.
Vrch skříněk v kuchyni - bez pravidelné péče tam vzniká hegeš. Především pokud vaříš na plynu, usazuje se na nich kromě klasického prachu i mastnota, která ti při čištění zalepí houbičku, hadr i tvoje prsty. Na tohle používám ultra směs pasty z jedlé sody, potom poliju perkarbonátem s horkou vodou a stírám papírovými ubrousky to nejhorší. Není to eko a plýtvám ubrousky, ale já si svoji Viledu microfibre zničit nenechám.
Šílený heck, který mám od své babičky - umyj okna (nebo jiná skla či zrcadla) nahrubo mydlinkovou horkou vodou a otři. Potom si vezmi rozprašovač (optional, ale je to s ním lepší) a namíchej směs 1:1 ocet a voda. Postříkej okna, vezmi hadřičku z mirkovláken a lešti krouživými pohyby. Jak by řekla zase moje babča, bude se ti to lesknout jak psí kulky.
Možná jsi už slyšel*a, že by měl být záchod zavřený při spláchnutí i po něm, protože se z něj jako morová epidemie šíří všemožné bakterie, které se usazují do zubních kartáčků a ty z toho pak dostáváš různé nemoci. Nemusíme být hysteričtí, ale něco na tom pravdy je, a je nesmírně důležité umývat i okolí toalety. Při spláchnutí se totiž rozprskávají malé kapičky, a když necháme jen tak na kachličkách nebo podlaze, začnou se v nich množit bakterie a pak to na záchodě prostě nevoní.
Za mě je skvělý nasypat i do toalety trochu perkarbonátu, nechat ho chvíli působit a pak zalít horkou vodou. Vyčistí, odsmradí a vybělí mísu zevnitř. Okolí pak můžeš umýt horkou vodou s trochou octa a pár kapkami esenciálního oleje.
Tady se ale musím přiznat, že jsem na toaletu docela citlivá, eko způsoby jdou stranou a nastupuje starý známý univerzální Sanitol.
Dalším bodem je štětka na čištění, na kterou je dobré nezapomínat. Můžeš ji na chvíli nechat ve kbelíku s perkarbonátem sodným s horkou vodou, který ji hezky vyčistí a vydezinfikuje.
A nakonec - oddělal*a jsi někdy záchodovou nádržku (pokud to u tvé toalety jde)? Pokud ne, rozhodně to zkus a zrovna ji vyčisti.
Tohle je spotřebič, který se zasviní, a já ani nevím jak. Nečistoty jdou velmi těžko dolů a neexistuje nic horšího, než drhnout mřížku.
Na trhu je několik ultra žravých čističů, co ti tu špínu fakt odstraní, ale jsou v nich zbytečné chemikálie a navíc, pokud s nimi třeba čistíš i klasický plynový sporák, můžou nechat i fleky na okolní lince nebo poškodit hliníkové rošty či spáry.
Co se mi osvědčilo je tip z Instagramu - smíchej jedlou sodu a vodu, udělej z toho takovou pastičku a potři tím troubu i mřížku. Nech působit přes noc (nebo alepsoň pár hodin), vezmi ocet (já ho mívám opět v rozprašovači), polij/postříkej vnitřek trouby a nech vyšumět. Vytři hrubší stranou houbičky a máš troubu jako novou.
Tohle je věc, která mě nepřestává překvapovat, když občas vidím, jak lidi vytírají podlahy - neefektivně a v důsledku úplně zbytečně.
Základem čisté podlahy je dobře vysáto (případně fakt kvalitně zameteno), aby člověk mopem jen nešmrdlal prach a špínu sem a tam. Další bod je pak dobrý mop a kýbl, o kterém jsem psala už výše, a HORKÁ voda. Studenou to prostě tak dobře neumyješ.
Do kýblu pak dávám kromě horké vody taky od oka octa a esenciální olej - máme doma hlavně parkety, které by se neměly moc namáčet, takže je přetírám jen mírně vlhkým mopem.
Na podlahu ve zbytku bytu přidávám k octu a esenciálnímu oleji také trochu klasického jaru.
A nakonec tady mám tip, jak si usnadnit práci díky sociálních sítím. Existuje celá řada profilů, kde (především ženy) dávají tipy na efektivnější a snažší úklid prakticky čehokoliv.
@aurikatariina - tady nenajdeš moc cleaning tips, ale já na tomhle profilu visím klidně hodinu. Paní uklízí byty a domy horders a stojí to zato.