Jestli jsi anything like me, tak si na jaře vždycky potřebuješ udělat úklid a reset prostředí, abys udělal*a tu pomyslnou čáru za zimou. Jarní úklid je ale náročná záležitost, proto mám pro tebe pár organizačních tipů, jak se z toho nezbláznit.
Co si pamatuju, tak jsme doma vždycky na jaře dělali Velký jarní úklid s velkým V, a i když jsem to v tu dobu nesnášela, nějak mi to zůstalo, a teď si bez toho nedokážu představit začátek roku. Za tu dobu jsem si taky vybudovala pořádný anti-insanity systém. Jak vypadá?
Tomu se pravděpodobně nevyhneš, ať už si věci zorganizuješ sebelíp. U něčeho se zasekneš nebo ti zničehonic dojde motivace a půjdeš si dát napík. It's okay. V ideálním případě sfoukneš všechno najednou, ale život je málokdy ideální, tak hned nevěš hlavu.
Gentle reminder: It gets worse before it gets better.
Příprava je key, a to platí u všeho. Poslední, co chceš, je, abys byl*a uprostřed akce, sweaty, dirty a něco ti došlo, protože se ti rozhodně nikam chtít jít nebude. Make sure, že máš všechny uklízecí essentials pohromadě, že se ti nabíjí všechna zařízení včetně vysavače, že máš comfy clothes, zábavu do pozadí, snacks on deck a hlavně, že tě nikdo nebude otravovat.
Jo, a vyhraď si na to radši celý víkend.
I'm gonna let u in on a secret a řeknu ti, že mytí oken vlastně vůbec není priorita. Tvoje i moje máma by s tím asi nesouhlasily, ale to nějak přežijeme. Okna jsou velká akce sama o sobě, zvlášť, když bydlíš ve větším domě nebo bytě a já je beru jako separate task vedle jarního úklidu - jasně, pořád je dělám na jaře a většinou pár dní před nebo po uklízení, ale rozhodně je nelámu přes koleno. Když se mi je povede stihnout ve stejný den jako úklid, tak se to povede. Když ne, tak prostě ne. Life goes on.
Co ale není optional, je mrazák, lednice, pračka a trouba, bohužel. Tipy, jak nejlíp na ně, se dozvíš v dalším článku, moje organizační tipy jsou následující:
Trouba first - utop ji v produktu hned na začátku a vrhni se na ni až nakonec, aby mohl co nejdéle působit. Jestli máš klasický sporák a ne indukci, tak nezapomeň rozebrat hořáky a sundat mřížku. Ideálně všechny součástky hoď do lavoru s vodou a odmašťovačem a nech to působit během toho, co budeš dělat další věci (nezapomeň rukavice, protože odmašťovače bývají agresivní, safety first!). A taky nezapomeň na návod. Pro jistotu.
Pračka - ruku na srdce, jak často ji dáváš na cleaning cycle a čistíš filtry a šuplík na prací prášek a aviváž? Pravděpodobně ne tak často, jak by se mělo, takže teď je tvoje šance. Každá pračka má svoje specifika, takže se podívej do návodu, než se v něčem začneš šťourat. Cleaning cycle ti může běžet v mezičase, což je super, protože už multitaskuješ i s troubou, go you! (To samý platí pro myčku, btw.)
Lednice a mrazák - všechno vyndej, ideálně do chladící tašky. Jestli ji nemáš, tak budeš mít alespoň motivaci pracovat rychleji. Všechny šuplíky a poličky taky vyndej a dej je do sprchy nebo do vany odmočit. Je mnohem jednodušší všechno umýt jako nádobí než to pracně otírat hadříkem, to se totiž ani nedostaneš na všechna místa. Každá lednice je jiná, ale pravidlo je, že všechny gumové nebo plastové chrániče na police se dají sundávat a taky se za nimi drží největší špína, takže dolů s nimi.
Mrazák by se měl i odmrazit, ale pokud v něm máš jídlo a nemáš ho kam dát, tak to skippni. Osobně to vždycky dělám v zimě, když mrzne, protože můžu jídlo dát za okno nebo na studenou půdu. Trochu středověk, but it works.
Also buď careful, když manipuluješ se sklem, especially v koupelně. Nikdy na skleněné věci z lednice nepouštěj horkou vodu, náhlý rozdíl teplot a sklo nejsou úplně besties.
Trouba last - než uděláš všechno ostatní, tak už odmašťovač na troubě pořádně zapůsobí, takže se můžeš pustit i do ní.
Sem patří: lustry, žaluzie, prostor za lednicí, pračkou a nábytkem, digestoř, mikrovlnka, vysoké police, dveře, radiátory vnitřky a dvířka skříní a celkově cokoliv, co při běžném úklidu ignoruješ.
Jak si nakonec samotný úklid zorganizuješ, je na tobě, ale existuje optimální postup, který ověřeně funguje a řídí se jím i profesionální cleaners. Nejdůležitější je neskákat od jednoho tasku k druhému, ale zároveň co nejlépe využít svůj čas.
Jestli chceš tipy na nejlepší uklízecí hacky a produkty, tak stay tuned na další článek!