Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak správně uklízet podle Marie Kondo?

Pořádně si uklidíš, a možná tak změníš i svůj život k lepšímu. To, a víc slibuje japonská autorka stojící za technikou KonMari, o které píše ve své knize Zázračný úklid: Pořádek jednou pro vždy, která se stala světovým bestsellerem.

Ne každý rád uklízí, ale asi se všichni shodneme, že nikdo nemá rád nepořádek. V uklizeném pokoji se bezesporu líp dýchá i soustředí, třeba na učení – důkazem toho je i nutkání začít uklízet právě tehdy, když se máš učit.

Proč máš averzi vůči uklizení a vytvořený pořádek se ti nedaří udržet? Má tohle kolečko nějaký konec? Marie Kondo tvrdí, že ano.

Jakmile se v dětství naučila číst, listovala Marie ženskými časopisy o vaření, šití a úklidu – ten ji fascinoval ze všeho nejvíc. V životě napsala několik naučných knih, pořádá kurzy a navštěvuje domy a kanceláře klientů, kteří se potřebují naučit efektivně uklízet. Ti se jí zpětně ozývají s až neuvěřitelnými zprávami, že se jim díky úklidu změnil život: Začali dělat práci, o které snili, nebo shodili kila, o což se věčně snažili.

A jak na to?

Kondo je přesvědčená, že populární rady typu „uklízej trochu každý den“ nikam nevedou. Lidé si tak prý uklidí jen trochu, ale podle metody KonMari je třeba jeden velký, pořádný úklid, který proběhne najednou.

Velkou roli v něm hraje vyhazování věcí. Možná jsi slyšel/a větu „Does it spark joy?“ neboli „Přináší to radost?“ – pokud tvá odpověď nezní jednoznačně ano, pak by sis daný předmět ve své domácnosti neměl/a nechat. Kromě vyhazování má úklid ještě druhý princip: Ukládání věcí zpět na své místo.

Samotné ukládání ti úklid vyřeší jen naoko – nepořádek sice nebude vidět, ale bude pořád tam. Právě proto je třeba brát úklid holisticky a uklízet vše najednou. Stejně tak by se úklid neměl dělat podle místa, ale v rámci kategorií – zkus začít tím, že se postaráš o všechno oblečení nebo nádobí.

Marie Kondo ve svých knihách popisuje, jak přesně by se věci měly třídit a skládat, a zároveň ti vysvětlí, že „někdy“ vlastně znamená „nikdy“ a že by sis věci neměl/a nechávat jenom „protože je možná někdy budeš potřebovat“. Některé své poznatky také prozradila ve dvou Netflixových seriálech z roku 2019 a 2021: Velký úklid s Marií Kondo a Sparking Joy With Marie Kondo.

Marie Kondo taky radí začít s úklidem hned ráno, a to bez doprovodu televize nebo hudby. Řiď se intuicí a mysli na nový životní styl, který si v prostředí, jež ti umožní se konečně uvolnit, můžeš osvojit!

Tak co, uklidíš si jednou provždy?