Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejdřív HHC, teď výtažky z muchomůrek. Studentka zkolabovala po snězení bonbónu, který by měl podléhat nové regulaci

Vláda na sérii otrav sladkostmi obsahující HHC reagovala návrhem zákona o regulaci psychomodulačních látek. Té by měly podléhat i bonbóny s výtažkem z muchomůrek, kvůli kterým nedávno zkolabovala studentka v Hradci Králové.

Nejdříve bonbóny s HHC, teď s výtažkem z muchomůrek. Státní zemědělská a potravinářská inspekce prověřuje složení želatinových bonbónů, které v minulém týdnu snědla studentka základní školy v Hradci Králové a následně zkolabovala.

Podle dosavadních informací měla sladkost obsahovat psychotropní látku muscimol, která se vyskytuje v muchomůrce červené. Inspekce zároveň zkoumá, zda zmíněné bonbóny neobsahují také psilocybin, který může způsobovat halucinogenní stavy a další zdravotní komplikace.

Samozřejmě výrobci a prodejci našli tento model již dávno - něco se stáhne z trhu a oni přichází s dalšími látkami. To se děje v celé Evropě, ale i jinde. Řešením je trh saturovat méně rizikovými alternativami, a to by měl řešit zákon o psychomodulačních látkách, který prošel sněmovnou a nyní čekáme na notifikaci EU,“ uvedl pro HeyFomo národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Inspekce kontroluje výrobky s návykovými látkami ve zvýšené míře asi tři měsíce, a to kvůli nedávným případům s látkou HHC, kdy nezletilí skončili po požití výrobků s ní v nemocnicích. Právě v reakci na to schválila Poslanecká sněmovna začátkem května pravidla pro regulaci psychomodulačních látek.

O kauze s častými otravami HHC jsme psali tady👇

Otrav HHC u mladých v Česku přibývá, vláda ho chce stáhnout z trhu

@eevelka

Předloha zákona se zaměřuje na pravidla nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem složky THC. Jednotlivé látky mají být rozděleny do kategorií podle jejich míry rizikovosti, a podle toho by si je také mohli případně kupovat jen dospělí, a to ve specializovaných prodejnách. Zboží by pak nemohlo napodobovat hračky nebo cukrovinky a zákaz by platil také pro prodej prostřednictvím automatů, ve kterých se takové látky doposud volně prodávaly.

Zákaz kratomu z automatu se blíží, návyková látka podlehne regulaci

@kubakohout_

Představená novela, která podléhá souhlasu Evropské komise a která ještě zamíří k posouzení do Senátu, by vedle seznamu zakázaných omamných látek zaváděla ještě další dva. Jeden by měl obsahovat psychoaktivní látky s neznámými zdravotními dopady, jejichž prodej by nebyl možný a které by se před zařazením na seznam musely dva roky zkoumat. Další seznam by pak tvořily psychomodulační látky s nízkým zdravotním rizikem.

Zdroj: ČTK