Na izraelského premiéra vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu ve čtvrtek. Viní jej z válečných zločinů. Zatykač byl kromě premiéra vydán i na bývalého ministra obrany Joava Galanta a na předáky Hamásu Ismáíla Haníju, Muhammada Dífa a Jahjá Sinvára. Poslední tři jmenovaní jsou ale po smrti.
Hlavní prokurátor haagského soudu Karim Khan požádal o zatykače už letos v květnu, soud se ale několik měsíců vypořádával s izraelskými námitkami, které nakonec ve čtvrtečním prohlášení označil za neopodstatněné a zatykače vydal.
Soudci ve svém rozhodnutí uvedli, že existují důvody, proč se domnívat, že Netanjahu i Gallant jsou trestně odpovědní za činy, jako je vražda, pronásledování, hladovění jako válečná zbraň a systematický útok proti civilnímu obyvatelstvu pásma Gazy. Kromě toho svoji roli hraje i blokáda Gazy, která způsobuje nedostatek jídla, vody, elektřiny, paliva a lékařského materiálu, což má také za následek smrt civilistů. Jak se ale přesně soudci rozhodují?
Mezinárodní trestní soud funguje na základě mezinárodních smluv a práv, která určují i pravidla války. Ta mimo jiné zakazují zabíjení civilistů, mučení zajatců nebo odpalování smrtících zbraní na civilní objekty. Mezinárodní trestní soud izraelské představitele viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které jsou v mezinárodním právu vymezené a měly se odehrát v Gaze.
Pravděpodobně nic. Mezinárodní trestní soud minulý rok vydal zatykač na Vladimira Putina v souvislosti s válkou na Ukrajině, ten pro něj ale znamená spíš omezené cestování, než silnou hrozbu. Putin by mohl být zatčen jen v případě, že by vycestoval do jedné ze 124 zemí, které ratifikovaly tzv. Římský statut, na jehož základě soud funguje. Pro Netanjahua platí to samé, prakticky mu tak nehrozí nic.
Mezinárodní soud ve čtvrtek vydal zatykače celkem tři. Kromě Netanjahua a Galanta se týká i šéfa vojenského křídla hnutí Hamás Muhammada Dífa, který už je ale pravděpodobně mrtvý. Podle soudců je Díf zodpovědný za zločiny proti lidskosti i válečné zločiny včetně vraždy, znásilnění či mučení.
Kancelář izraelského premiéra označila obvinění za „absurdní a falešné lži“. Soudce, kteří zatykač vydali označil za lidi „motivované antisemitskou nenávistí k Izraeli“. Americký prezident Joe Biden označil rozhodnutí ICC za „nehorázné“ a zopakoval, že USA budou vždy stát při Izraeli proti jakékoli hrozbě jeho bezpečnosti.
Český premiér Petr Fiala (ODS) označil vydání zatykače za „nešťastné rozhodnutí“. Podobně reagoval maďarský premiér Orbán, který navíc Netanjahua do země pozval.
Izrael už více než rok bojuje na území Gazy, ze kterého na něj palestinská teroristická organizace Hamás zaútočila v říjnu 2023 a připravila o život více než tisíc lidí. Izrael na to reagoval masivní válečnou kampaní, která zahrnuje bombardování významné části území Gazy a pozemní kampaní. Jeho tažení už stálo život více než 40 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří civilisté.