Konflikt mezi Izraelem a Palestinou trvá už více než rok a počet obětí se pohybuje v desítkách tisíc. Podle odhadů OSN jsou 70 procent z nich ženy a děti.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva vydal report, podle kterého tvoří téměř tři čtvrtiny obětí konfliktu v Gaze ženy a děti. Děti pak konkrétně tvoří téměř polovinu všech úmrtí a nejčastěji je jim mezi devíti a pěti lety. Odhad OSN vychází z ověřených údajů o 8 119 lidech, kteří byli zabiti v Gaze mezi listopadem 2023 a dubnem 2024.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví odhaduje celkový počet mrtvých na zhruba 43 tisíc, pravděpodobně jsou ale další těla stále uvězněná pod troskami rozbombardovaných budov. V 80 procentech byly oběti zabity v residenčních oblastech, což podle zprávy naznačuje „jasnou lhostejnost ke smrti civilistů a dopadu válečných metod a prostředků“.
Šéf OSN pro lidská práva Volker Türk v prohlášení uvedl, že „bezprecedentní míra zabíjení a zraňování civilistů je přímým důsledkem nedodržování základních principů mezinárodního humanitárního práva“.
Ačkoliv jsou civilisté prokazatelně nejpočetnější skupinou mrtvých, Izrael tvrdí, že pro boj s Hamásem využívá přesnou munici, aby civilním obětem zamezil a mezinárodní právo dodržuje. Report naopak vysokou úmrtnost mezi obyvatelstvem přikládá tomu, že Izrael využívá zbraně s rozsáhlými účinky v hustě obydlených oblastech.
Ne všechny oběti mají na svědomí řízené střely nebo přímé střety s vojáky. Po 13 měsících války v Gaze nezbývá mnoho budov, které by ještě nebyly srovnané se zemí, což znamená, že ti, kteří přežijí, jsou následně nuceni svoje domovy opustit. Vytlačeno bylo 1,9 milionu lidí - zhruba 90 procent celkové populace Pásma Gazy.
Spousta z nich se musela přemístit více než desetkrát. Zničená infrastruktura i izraelské autority znemožňují dovoz humanitární pomoci, chybí jídlo, voda, oblečení či léky, stejně jako nemocniční a lékařská zařízení, která byla taky zničena.
Celková situace je nejhorší v severní části Gazy, kde se pod útok dostávají i mezinárodní organizace humanitární pomoci. Ve společné zprávě, kterou vydalo 12. listopadu osm z nich, uvedly, že Izrael nezvládl humanitární situaci v Gaze zlepšit, i přestože dostal 30denní lhůtu od Spojených států. Tu minulý měsíc v dopise izraelské vládě stanovil ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin.