Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Muskova „nerd army“ nahirovaná na Discordu chce pomocí AI osekat americkou vládu. Co je DOGE?

Nejbohatší člověk planety podle magazínu Wired vytváří armádu mladých mužů, kteří mají osekat státní správu USA. Hiring má probíhat na Discordu a dalších online chatovacích platformách. Budou 19letí kluci s minimem zkušeností rozhodovat o miliardách v rozpočtu?

V týdnu přišel magazín Wired se zjištěním, jež poodhlauje, co se děje v rámci týmu DOGE, který prezident Trump vytvořil „on day one“ exekutivním příkazem pro svého nejbližšího spojence Elona Muska.

Podle tří zdrojů a záznamů z chatu probíhal nábor do týmu na chatovacích platformách a řada lidí, kteří byli přijati, je spojena s firmou Palantir (a jejím zakladatelem Peterem Thielem, který je velkou rybou Sillicon Valley a fanouškem Trumpa).

Co je DOGE?

Department of Government Efficiency je odbor zřízený speciálně pro Elona Muska. Jeho cílem je „zefektivnění vlády“, což v představách zakladatele Tesly a SpaceX znamená osekat federální budget USA alespoň o třetinu. Podobně po nákupu osekal Twitter, kdy se zbavil asi 80 % zaměstnanců a zaměstnankyň. Dělat velké věci s co nejnižšími náklady je jeho modus operandi.

Elon Musk, jeho syn X a Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu, únor 2025. Zdroj: Andrew Harnik/Getty Images

V čem je DOGE problematické?

Co v soukromém sektoru může fungovat, v tom veřejném nemusí. DOGE má navíc už od začátku spoustu problému. Členové Muskova týmu začali působit na většině ministerstev s cílem zjistit aktuální stavy, aby mohli začít radikálně snižovat počty federálních zaměstnanců a zaměstnankyň. To je ale problém, protože se dostávají k citlivým údajům, k nimž by vůbec neměli mít přístup.

Minulou sobotu federální soudce dočasně zakázal členům a členkám pracovní skupiny přístup k záznamům a platebnímu systému ministerstva financí, přes který proudí naprostá většina federálních výdajů, a nařídil okamžité zničení záznamů, které měli v držení.

Muskova skupina je teď vnímaná jako potenciální „interní ohrožení“ ministerstva.Sám miliardář v reakci volá po odvolání soudce.

Více o aktuální politice USA:

Trump's tarrifs for dummies: Co znamenají Trumpova cla a bude se zdražovat i u nás?

@_00_3_12
Elon Musk radující se z nastoupení Donalda Trumpa do funkce prezidenta, leden 2025. Zdroj: Justin Sullivan/Getty Images

Jak probíhal nábor?

Problematická není jen mise DOGE, ale také to, kdo v ní bude působit. Najatí mladí Muskovi softwaroví inženýři sháněli uchazeče o práci v nové vládní agentuře pomocí inzerátů v internetových skupinách. Sháněli někoho, kdo bude mít čas půl roku ve Washingtonu pracovat na snižování federálních výdahů o třetinu.

Jedním ze tří inženýrů zapojených do náboru do DOGE je Anthony Jancso, bývalý zaměstnanec společnosti Palantir. Údajně ho přivedl Steve Davis, který pomáhal Muskovi snižovat náklady ve společnostech SpaceX, Boring Company a X a který byl v prosinci pověřen vedením náboru v DOGE.

Helping the Dept. of Government Efficiency team find hardcore engineers. Send your GitHub/LinkedIn to @DOGE on X and your X handle to me in DM if you’re interested or know someone who is, could help get them into the pipeline.
ESTI - takto vypadaly náborové zprávy
Více o aktuální politice USA:

Není to jen Trump. USA dělají krok zpět v přijetí queer lidí

@adamsmetak_

Kdo tvoří Muskovu DOGE army?

Magazín Wired identifikoval šest mladých mužů, kteří v náboru uspěli. Je jim mezi 19 a 24 lety a mají malé nebo vůbec žádné zkušenosti s vládními úřady.Všichni mají v rámci DOGE mlhavé pracovní pozice a zdá se, že přinejmenším jeden z nich pracuje jako dobrovolník.

Šestice mladíků je součást širšího pokusu obsadit klíčové vládní pozice. Muskovi blízcí spolupracovníci z jeho firem xAI, Tesla nebo Boring Company se již inflitrovali do Úřadu pro řízení lidských zdrojů (OPM), Správy všeobecných služeb (GSA) a získali přístup do zmíněného platebního systému ministerstva financí.

Přes víkend se jim podařilo získat přístup k utajovaným informacím a bezpečnostním systémům americké Agentury pro mezinárodní rozvoj. Vrcholní bezpečnostní pracovníci USAID, kteří jejich pokus o infiktraci zmařili, byli následně postaveni mimo službu.

Jsme svědky bezprecedentní situace, kdy k nejcitlivějším údajům ve státní správě získávají přístup subjekty, které ve skutečnosti nejsou veřejnými činiteli. Ve skutečnosti máme jen velmi malý přehled o tom, co se děje. Kongres nemá možnost skutečně zasáhnout a sledovat, co se děje, protože to nejsou skutečně odpovědní veřejní činitelé. Takže to vypadá jako nepřátelské převzetí vládní mašinérie nejbohatším člověkem na světě.
- Don Moynihan, profesor politologie na Michiganské univerzitě
Elon Musk na Trumpově inauguraci, kde provedl kontroverzní gesto se zdviženou pravicí, leden 2025. Zdroj: Justin Sullivan/Getty Images

Jaké jsou plány?

Elon Musk a jeho tým chtějí k osekávání vládních výdajů využít AI. Očekávají, že tak ušetří miliardy dolarů. Problém jsou ale bezpečnostní rizika. Muskův tým si vynucuje přístup k milionům citlivých dat amerických občanů a občanek, ke kterým by neměl mít přístup a jejich potenciálně amatérské využití by mohlo mít dalekosáhlé účinky.

Navíc osekávání výdajů pomocí AI může být netransaprentní nebo může postrádat demokratickou kontrolu. Snižování výdajů na základě algoritmů může vést k omezování důležitých veřejných služeb, aniž by se zohlednil jejich skutečný přínos pro společnost.

Kvůli rychlosti a netransparentnosti není zcela jisté, co už Muskův tým osekal. Ale z toho, co víme už mají za sebou:

  • Osekali DEI (diversity, equity and inclusion) programy. Podle Muska tím v rámci války proti „woke politice“ vláda ušetřila 1 miliardu dolarů.
  • Osekali USAID, hlavní americkou organizaci pro zahraniční pomoc, která financuje projekty v desítkách zemí - sponzoruje lékařské organizace nebo organizace na podporu rozvoje demokracie.
  • Poslali dvěma milionů vládních zaměstnanců a zaměstnankyň nabídku, „která se neodmítá“. Nabídli jim odstupné až do září, pokud sami dají výpověď.
  • Snažit se převzít kontrolu nad Úřadem pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) a případně jej zrušit. Ten byl zřízen na ochranu spotřebitelů po finanční krizi v letech 2007-2008, ale republikáni jej obviňují z překračování pravomocí.
Více o aktuální politice USA:

Trump chce udělat z Kanady další stát USA a anektovat Grónsko a Panamský průplav. Is he serious?

@adamsmetak_

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.