Studenti a studentky napříč Evropou se potýkají s nedostupným bydlením, což je problém, který řeší i například studentstvo vyjíždějící do zahraničí na Erasmus. Mnohdy mají potíže finančně dostupné bydlení vůbec sehnat, jindy se jim to nepodaří a na studijní pobyt ani neodjedou.
Krize bydlení je v plném proudu napříč celou Evropou. Lidé musí řešit problémy spojené se zvyšováním nájmů i cen energií a mnohdy mají také potíže dostupné bydlení najít. To se ale netýká jen pracujících dospělých, krize bydlení totiž dopadá také na studenty a studentky. Ti, kteří se dostanou na vysokou školu do města jiného, než ve kterém bydlí, musí řešit otázku ubytování. Jejich možnosti jsou ale značně omezené, jelikož na studentských kolejích mnohdy není dostatek pokojů, a studenti a studentky si tak hledají bydlení sami. Nejčastěji jdou do spolubydlení s dalšími studenty nebo studentkami, i to má ale svůj háček – pronájem bytu se dvěma samostatnými pokoji vyjde v Praze průměrně asi na 20 tisíc Kč, bez poplatků.
Studium vysoké školy se tak stalo pro mnohé otázkou finanční zajištěnosti. Aby si bydlení v Praze mohli dovolit a zároveň se zvládli uživit, musí ke škole mnohdy pracovat na částečný či plný úvazek. Příspěvek škol na studentské ubytování je přitom velmi nízký – pokud se člověk neřadí do specifických skupin se zvýšenou mírou stipendií (dostupné například pro studentstvo ze sociálně slabších rodin), získá třeba konkrétně od Univerzity Karlovy 750 Kč měsíčně.
Problém s nedostupností studentského bydlení ale není jen otázkou České republiky. V Evropské unii vzrostly náklady na studentské bydlení od roku 2010 do roku 2020 v průměru o 38 % . Své o tom ví studenti a studentky například v Německu nebo ve Francii, kde vyjde pronájem pokoje ve sdíleném bytě průměrně na 534 euro měsíčně, tedy něco málo přes 13 tisíc Kč. Podle francouzské studentské unie UNEF odrazují vysoké životní náklady potenciální studenty od přihlášení se na univerzitu a není se čemu divit – podle jejích údajů musí až čtyři z deseti studentů vynechat alespoň jedno jídlo denně, aby s penězi vyšli.
Například v Nizozemsku pak byla začátkem roku 2023 krize bydlení tak vážná, že vláda vyzvala univerzity, aby dočasně pozastavily nábor zahraničních studentů a studentek, dokud nebude možné zavést v oblasti bydlení odpovídající řešení. Jen v Amsterdamu chybělo na 13 tisíc pokojů, což, stejně jako ve Francii, odradilo spoustu mladých lidí od nástupu na univerzitu.
S problémy ohledně dostupnosti bydlení se ale mimo jiné potýkají také studenti a studentky, kteří vyjíždějí do jiných zemí na Erasmus. Studentská ubytování jsou v jejich cílové destinaci už obsazena místními, mnohdy na nich ani zahraniční studentstvo bydlet nesmí, a jim tak nezbývá jiná možnost, než hledat bydlení například po facebookových skupinách. I to s sebou ale obnáší značné riziko – podle nedávno průzkumu ESN (Erasmus Student Network) se až čtvrtina z 9 tisíc respondentů či respondentek setkala s podvody, tedy že zaplatila například za rezervaci pokoje nebo za první nájem a od daného člověka už následně nedostala žádnou zprávu. Někteří proto s hledáním ubytování čekají, až budou sami na místě, aby si mohli inzeráty ověřit. I to ale většinou pár týdnů trvá, a tak potom přespávají po hotelech nebo na gauči u kamarádů.
Jakmile lidé na Erasmu důvěryhodné bydlení v dané zemi najdou, začíná pro ně další boj – otázka, zda si ho budou moci dovolit. Evropská unie rozdává takovým studentům a studentkám, kteří jedou do zahraničí na Erasmus nebo na stáž, ubytovací stipendia, jejichž výše záleží na cílové destinaci a tamní ekonomické situaci. Zatímco na studium v Dánsku, Francii, Španělsku nebo Velké Británii obdrží student*ka měsíční příspěvek ve výši 600 eur, v Chorvatsku, Polsku nebo Turecku získá jen 400 euro. I vyšší uvedená částka je ale mnohdy nedostatečná – jak už bylo popsáno, za pronájem pokoje ve Francii dá student 534 euro. Pokud přičteme poplatky za elektřinu, vodu a měsíční nákup jídla, příspěvek 600 euro pokryje jen část základních výdajů. Ojedinělé ale nejsou ani případy lidí na Erasmu, kteří na univerzitu v zahraničí sice přijati byli, kvůli nemožnosti najít odpovídající ubytování ale nakonec nikam neodjeli.
Studentské organizace se snaží skrze nejrůznější reporty na problémy spojené s krizí bydlení upozornit a vyzvat vlády i univerzity, aby pro studenty vytvořily vstřícnější prostředí. Studium se totiž stalo otázkou finanční zajištěnosti, odpovídající zázemí je přitom základním předpokladem pro akademické úspěchy.
Nejlepší formou, jak mohou v zahraničí bydlení najít, jsou tak i nadále facebookové skupiny. Pokaždé by si měli ale ověřit, zda je potenciální pronajímatel skutečný, skrze například doporučení předchozích nájemníků, a zda je uvedená výše nájmu odpovídající dané lokalitě. Pokud se pak bavíme o České republice, po delším hledání se dají najít dostupné pokoje a byty na webových stránkách realitních kanceláří. I v Česku je ale síť facebookových skupin s inzeráty poměrně rozsáhlá a bydlení se dá najít i skrze ně.