Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Máš problémy se soustředěním? Tyto strategie ti pomůžou

Většina z nás ví, jaké to je odevzdat úkol pár minut před deadlinem. A to i přesto, že jsme si několikrát slíbili, že se to už nestane. Úkol možná stihneme odevzdat, ale moc dobře víme, že to není naše nejlepší práce. Takto se někteří lidé s ADHD cítí každý den. Se soustředěním jim ale dokáže pomoct behaviorální strategie – stejně jako tobě.

Co je ADHD?

Kdybychom měli ve zkratce shrnout, co ADHD je, mohli bychom říct, že poruchu pozornosti s hyperaktivitou charakterizuje nesoustředěnost, nepozornost, impulzivní chování a neschopnost zaměřit se na podstatné vjemy. Název také napovídá tomu, že je porucha spojena s hyperaktivitou – nadměrně nutkavou potřebou pohybu, kterou člověk nedokáže tlumit nebo ovládat.

Poruchou trpí milióny lidí, kteří jsou každý den kritizováni za svůj nedostatek produktivity a organizačních schopností. Někteří kvůli tomu mohou trpět nízkým sebevědomím nebo pocity méněcennosti. Diagnóze také nepomáhá to, že je často spojena i s dalšími zdravotními stavy, nebo je za ně dokonce zaměňována. Jedná se například o úzkosti nebo zneužívání návykových látek.

ADHD je ale zdravotní stav, který se dá léčit a výzkumy ukazují, že behaviorální strategie (v některých případech kombinovaná s medikací) dokáže schopnost soustředění i fungování v běžném životě značně zlepšit.

Pár strategií, které pomohou každému, kdo má se soustředěním problémy, nehledě na to, zda byl poruchou pozornosti diagnostikován, nebo ne, pro The Conversation sepsal Rob Rosenthal, psycholog a asistent klinického profesora psychiatrie na University of Colorado.

Zaveď si organizační systém a stanovuj si v něm priority

Tím, že si vytvoříš rutinu s kalendářem, denním rozvrhem a pravidelně aktualizovaným to-do listem, dostaneš do ruky nástroj, který ti poskytne základ pro budování soustředění a pocitu kontroly.

Organizační systém si zaveď na jednom hlavním nástroji, což může být třeba papírový zápisník nebo aplikace v telefonu. Mobil ale k této strategii používej pouze v případě, že příliš nerozptyluje tvou pozornost.

Vytvoř si prostředí, které podporuje kreativitu a omezuje rušivé vlivy

Aby se člověk mohl správně soustředit, potřebuje klid. Zkus si proto vytvořit prostředí podporující kreativitu. Omez okolní vlivy, které tě neustále rozptylují, a vybuduj si bariéry, které tě budou před pokušením chránit. Vsaď na programy, které blokují přístup na sociální sítě, a to jak na mobilu, tak na počítači. Pokud je to možné, elektronická zařízení radši rovnou přepni do letového režimu.

Waiting to focus on a task until just before the deadline not only causes last-minute stress, but it also has a domino effect on other priorities and basic life necessities, like eating and sleeping.
psycholog Rob Rosenthal

Nezapomínej na svůj podpůrný systém

Podpůrný systém je extrémně důležitý, když se snažíš něčeho dosáhnout (psaní seminárky, bakalářky, učení se na zkoušky, apod.). Tví blízcí tě mohou povzbudit nebo ti naopak připomenout, že by sis měl/a dát pauzu. Do tvé podpůrné sítě může spadat rodina, přátelé nebo třeba terapeut.

Hodně lidem také pomáhá učit se/pracovat s někým. Dej si rande s kamarádkou/kamarádem, zajděte na kafe a u toho společně pracujte! Je to skvělý způsob, jak změnit prostředí, vypadnout z domu a potkat se s někým, na kom ti záleží.

Proč je fajn chodit k psychologovi?👇🏼✨

Psycholog není tabu

@eevelka

Pravidelně a kvalitně spi

Nepravidelný spánek může být jednou z příčin tvého cyklu nepozornosti. Ideální proto je, když se pokusíš chodit spát každý den ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu budeš vstávat. Naše tělo pravidelnost miluje! Jestli máš s usínáním problém, zkus pít kávu jen dopoledne a ve večerních hodinách se vyvaruj těžkým jídlům, tabáku a alkoholu.

Chceš se dozvědět o spánku víc?🧐

Zázračný lék jménem spánek

@dimitrapapadopoulu
Zajímá tě, kdy si dát přes den šlofíka?😴

Jak na efektivní šlofík?

@terezasvehlova

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.