Odpolední šlofík je pro některé z nás přirozenou součástí dne. Jak dlouhý by měl ideálně být a na kdy si ho načasovat, aby byl co nejefektivnější?
Typy šlofíků:
• Plánovaný
Šlofík, který si naplánuješ předem pro větší efektivitu. Nejčastěji se využívá právě tehdy, když předem víme, že půjdeme spát pozdě nebo že budeme ve večerních hodinách potřebovat více energie než obvykle.
• Zvykový
Patříš mezi ty, kteří si dávají šlofíka pravidelně vždy ve stejnou dobu? V tomto případě se jedná o šlofík zvykový. Je typický například pro malé děti a v některých kulturách je běžnou součástí každodenního života. Známe ho také pod pojmem siesta.
• Pohotovostní
Padla na tebe v průběhu dne nečekaná únava, která má za následek úpadek pozornosti nebo třeba změnu nálady? V tom případě ti může pomoci tzv. pohotovostní šlofík.
Jak dlouhý je ideální šlofík?
Důležité je uvědomit si účel našeho odpočinku. Chceme pouze rychle navodit bdělost, efektivněji se učit nebo potřebujeme kompletní osvěžení?
• 4 minuty
I takto krátký šlofík nám pomůže navodit bdělost a dokáže pomoci po špatném nočním spánku.
• 10–20 minut
Deseti až dvacetiminutový šlofík je účinný pro zlepšení nálady a zvýšení energie. Zvyšuje produktivitu a napomáhá k efektivnějšímu učení.
• 60 minut
Pokud si myslíš, že ideální šlofík je hodinu dlouhý, pleteš se. 60 minut nestačí našemu tělu na dokončení kompletního spánkového cyklu. Znamená to, že se vzbudíme během spánkové setrvačnosti. To může způsobit, že se po šlofíku budeme cítit ještě více unavení.
• 90 minut
Hodinu a půl dlouhé zdřímnutí zajistí, že bude náš spánkový cyklus zcela dokončený. Po probuzení se tak cítíme osvěženi a plní energie.
Na kdy si šlofík naplánovat?
Je důležité přemýšlet také nad tím, na kdy si šlofíka v průběhu dne naplánovat. Nejlepší denní načasování je mezi 13:00 a 15:00. Pokud se napík rozhodneš odložit na později a půjdeš si lehnout až po 16:00, může to mít negativní vliv na tvůj noční spánek.
Nezapomeň – je normální jít si odpočinout. Někteří z nás potřebují šlofíka častěji, někteří skoro vůbec a tak je to v pořádku. Pokud se cítíš unavený/á a víš, že zrovna zdřímnutí ti od únavy pomůže, jen do toho! Vzpomeň si však na tento článek, ať je tvůj odpočinek co nejefektivnější!