Zeptali jsme se mladého úspěšného kuchaře na student friendly rady: Co vykouzlit z jídla, které ti leží v lednici, a jak co nejefektivněji nakupovat potraviny.
Martin Škoda (28) byl už odmala milovníkem vaření, v 17 letech vydal svou první kuchařku a později druhou, přičemž se obě umístily na světových soutěžích. Martin už toho stihl spoustu– účinkoval v televizních pořadech, bojuje proti plýtvání potravin, vede kurzy vaření, a dokonce ti může pomoct s jídlem na tvou vlastní akci!
Martina jsme zastihli v kavárně Na Hollaru, kde připravoval raut k výstavě fotografií Filipa Lába, bývalého docenta FSV UK. Výstava probíhá až do 9. října. Martin na FSV sám dříve studoval Marketingovou komunikaci a PR a Mediální studia.
Vařil jsem ještě dávno před studiem, ale přirozeně mě napadlo, zda můžu školu nějak využít i v gastru, když už jdu na vejšku. Nejsem klasický kuchař v restauraci, ale vařím v televizi, na internetu, natáčím videa, mám kurzy vaření a cooking show, soukromé akce a další.
Bez schopnosti komunikace, práce s lidmi, tvoření obsahu a mluvení se určitě neobejdu.
Třeba taková zelenina, která ti občas leží v lednici, stačí jednoduše upéct v troubě (pak chutná hned líp) s trochou oleje, bylinkou, kořením, česnekem a máš hotovo.
Taky různé polévky a krémy fungují podobně: Cokoliv opečeš a zaleješ vývarem, vodou nebo trochou smetany, můžeš rozmixovat a to většinou chutná docela dobře.
Těstoviny nebo brambory zkus zapéct třeba se sýrem.
A třeba ze staršího chleba můžeš udělat topinky, sendvič nebo krutony do salátů a polévek. Ty doporučuji opéct na sucho, pak promíchat s trochou másla nebo oleje a znova rychle zapéct.
Vajíčka máš většinou doma taky, ta jsou dobrá jako omeleta nebo ve smažené rýži s trochou zeleniny, se zbytkem masa a kapkou sójovky.
Doporučuji kupovat sezónní potraviny, vyjdou levně (pokud to není zrovna lanýž nebo foie gras), mají lepší chuť a můžeš si jich nakoupit větší množství a připravit si něco do zásoby.
Zvažuj taky trvanlivost potravin, abys je spotřeboval/a včas a celé – třeba taková mrkev se ti zkazí později než salát, kterého si dáš jen trochu, a zbytek většinou zvadne.
Zkus si vyfotit lednici, než jdeš nakupovat, ať nic nekoupíš dvakrát.
Někdy bych se nebál ani data expirace u kvalitních věcí, pár dní po datu spotřeby většinou ničemu nevadí.
Další vychytávka na maso je ho naložit do koření a oleje, popř. dát do mrazáku, tak ti totiž vydrží déle a k tomu líp chutná.
Neboj se podívat na internet, když máš něčeho moc a nevíš, co s tím, protože na všechno jsou recepty a všechno se dá využít:Třeba tvrdé konce parmazánu, slupky z brambor, nebo kůrka z chleba.
Kurz vaření v pátek 7. 10. a do Vánoc bude možná ještě jeden, pak chystáme i spoustu natáčení a projektů, které úplně veřejné nejsou. Pro veřejnost budou akce v listopadu na Hluboké u kamaráda v hospodě a v Budějovicích ve španělském tapas baru.
Pro další nálož receptů mrkni do článků! 👇