Fenomén lucky girl syndromu ovládl internet. Pojďme se podívat na jeho pozitiva, ale i potenciální toxicitu.
"I'm so lucky, everything works out for me," jsou slova, která se vždy začátkem roku začnou virálně šířit internetem, především tedy na TikToku, odkud celý trend i pochází.
Jedná se o klasickou afirmaci, při které si opakuješ své cíle a přání a věříš, že si je zákonem přitažlivosti přivoláš do života. V čem je tato tedy natolik výjimečná, aby si zasloužila více pozornosti, než běžné manifestace a afirmace?
Lucky girl syndrome se totiž stal doslova lifestylem. Jeho zastánkyně tvrdí, že jim změnil život. Proto je také nazýván syndromem. Když do něj ze začátku vložíš dostatek úsilí a energie, po čase se ponoříš tak hluboko, že se kolem něj začne točit vše v tvém životě, aniž bys o to už specificky usiloval*a. Pomůže ti obrátit mindset k pozitivnějšímu a věřit v to, že se vždy vše děje přesně tak, jak má, i když se ti stane něco nepříjemného.
Zajímavé mi na něm přijde, že v podstatě zpřístupnil manifestaci lidem, kteří o ní buďto dřív nevěděli, nebo ji nechtěli přímo praktikovat, protože se mnohým stále může zdát jako nerealistická, složitá a neuchopitelná. Za tohle všem TikTok girlies děkuju, let's make manifestation great again! Je skvělé, že ji díky lucky girl syndromu mohla veřejnost lépe pochopit.
Mnoho videí pod tagem #luckygirlsyndrome uvádí příklady nedávných šťastných událostí, které se staly na základě použítí těchto pozitivních afirmací. Od získání nečekaných peněz, přes novou pracovní příležitost, až po dovolenou snů. Týká se také naprostých maličkostí, jako je třeba nalezení v obchodě posledního balíčku tvých oblíbených chipsů, když vjedeš na plné parkoviště a zrovna začne odjíždět auto, nebo když jdeš pozdě na tramvaj a myslíš, že ji nestihneš, ale ona má také zpoždění a přijede až po tvém příchodu.
I když tento trend začal s těmi nejlepšími úmysly, může způsobit více škody než užitku a skrývá v sobě i temnou stránku. Ta je naznačena už v jeho názvu, a to tím, že je nazýván syndromem, nikoli přístupem, a také protože je zaměřen pouze na ženy. Většina videí je také tvořena privilegovanými uživatelkami a jejich příspěvky mohou sice vypadat přesvědčivě, ale ve finále nemají žádnou vypovídající hodnotu.
Mnoho videí na toto téma hovoří čistě o projevování se prostřednictvím myšlení a na konání není kladený téměř žádný důraz. Nastavit si pozitivní mindset je skvělé a není pochyb o tom, že nám všem může prospět vytvoření si zdravějšího myšlení, které nám pomůže si vytvořit lepší budoucnost, všichni ale víme, že nám tím nová pracovní nabídka nebo dovolená v tropech do klína nespadne.
Místo toho, abychom žádali vesmír o bohatství, úspěch a moc, bychom možná měli žádat o laskavost, soucit a podporu od sebe pro sebe, ale i od ostatních a pro ostatní. Zaměření na tyto lidské vlastnosti je spojeno s větší životní spokojeností, než snaha o čistě materiální zisk.
Lucky girl syndrome také ignoruje fakt, že život zkrátka není fér a někteří lidé mají více výhod například kvůli socioekonomickému prostředí, ve kterém žijí, než druzí. Nebere v potaz strukturální předsudky a nerovnosti, které ve světě existují. Také nepřipouští negativní emoce a pocity, které jsou součástí běžného života. Krátkodobě snaha ignorovat vše negativní může působit funkčně, ale po delší době se v nás tyto pocity nahromadí a mohou mít horší dopad, než když se s nimi vyrovnáváme průběžně. O tom, jak používat pozitivní afirmace a stále být nohama na zemi, se můžeš dočíst v článku níže.
Lucky girl syndrome má tedy co dočinění s toxickou pozitivitou. I pozitivní myšlení má své limity, a pokud si jasně stanovíme hranice, do kterých nás opravdu pouze obohacuje a neškodí nám, může být lucky girl syndrome efektivní a přínosný. Přijetí pozitivního myšlení ti může pomoct podniknout kroky ke zlepšení tvého života, třeba budeš mít větší odvahu poslat CV do svojí dream job, začneš si všímat každodenních maličkostí, co ti budou dělat radost, nebo si přitáhneš do života lidi, kteří mají stejný pohled na svět, protože budeš vyzařovat přesně tou energií, kterou chceš přitahovat. Ale samo o sobě ti nezajistí povýšení v práci nebo lepší známky ve škole.
Hlavní je si pamatovat, že i dobrým lidem se stávají špatné věci a taky že je ok nebýt ok. Za každou úspěšnou manifestací stojí spousta práce a taky neúspěchů. Nic není hned a videa pod tímto trendem se mohou zdát jako pravý opak, kvůli čemuž se poté můžeš cítit, jakože nejsi enough a neděláš něco dobře. Všichni, opakuju všichni, koho vidíš na TikToku, jsou taky jenom lidi, kteří zažívají smutek, bolest a neúspěchy. A přesně proto jsme všichni lucky. Jsme lucky, že můžeme dělat chyby a poučit se z nich, jsme lucky, že můžeme zkoušet nový věci a desetkrát přestat a začít znova, že si můžem dovolit celý odpoledne bed rottovat a za nic z tohohle se necítit blbě a pořád se považovat za lucky lidi.
Co si z tohoto článku tedy odnést?