Že bychom před spaním neměli koukat do telefonu slýcháváme často. Je to ale opravdu tak špatné?
Brýle proti modrému světlu a odložení obrazovek alespoň hodinu před tím, než jdeme spát - to je jedna z častých rad, která se týká wellbeingu a kvalitního spánku. Je to ale opravdu tak serious?
Nedávná analýza publikovaná v časopise Sleep Medicine Reviews naznačuje, že mezi používáním technologií a spánkem je komplexnější vztah, než si odborníci a odbornice doposud mysleli. Koukání do obrazovek podle ní automaticky neznamená zhoršenou kvalitu spánku nebo oddálení usnutí, záleží na specifických případech a na jednotlivcích. Některým lidem může večerní scrollování dokonce s usínáním pomáhat, jelikož pomocí technologií regulují a zklidňují své emoce a prožívání.
Efekty obrazovek a modrého světla se zkoumají už několik let a přesvědčení o negativních efektech vychází zejména ze studie z roku 2010, která naznačila, že modré světlo může ovlivňovat cirkadiánní rytmus a oddalovat spánek. Řada dalších výzkumů se zabývala spánkovým hormonem melatoninem a efektem, který má modré světlo na jeho produkci.
Podle nedávných studií nejsou následky tak negativní, jak se dřív myslelo. Studie publikovaná Sleep Health Journal zkoumala mladé lidi a nezaznamenala žádné významné rozdíly mezi těmi, kteří před spaním používali telefon a těmi, kteří usínali bez něj.
Co se týče melatoninu, existuje výzkum, podle kterého k oddálení jeho produkce vlivem modrého světla dochází, ale řádově se jedná o minuty.
Verdikt je, že to záleží především na tobě, ale že vyhýbat se používání technologie před spánkem ti rozhodně neublíží. Výzkumy sice přichází s novými poznatky, podle kterých je vliv modrého světla menší, než bylo původně zamýšleno, neznamená to ale, že je vliv nulový.
Pokud tvoje večerní rutina zahrnuje hoďku na telefonu, která ti pomůže se uklidnit a připravit na spaní, go for it. Problém to pro tebe může znamenat až v extrémních situacích, kdy zůstáváš vzhůru dlouho do noci nebo pociťuješ, že se hůře vyspíš. Svoje sleeping habits znáš nejlépe ty sám*sama a pokud ne, zkus si vést spánkový deníček, který ti může mnoho prozradit.
We dont blame you, pokud jsi na scrolling na TikToku zyvklý*á a bez něj už neusneš. Je ale důležité mít nějaký balanc a trochu disciplíny. Co pro to udělat?