Řada z nás má pití kávy spojené s nějakým rituálem - ať už je součástí tvé ranní rutiny, odpolední pick-me-up nebo must have na randíčka s tvými friends. Existuje ale nejlepší čas, kdy si kafe dát?
Jestli jsi anything like me, tak se ráno vzbudíš, chvíli scrolluješ socky, a pak si jdeš udělat kafe. Asi to není úplně healthy návyk (or is it?), proto se podíváme na to, jestli náhodou přes den neexistuje lepší čas, kdy si kafe dát.
Napadnou tě určitě dvě věci - chuť a energie. Co si budeme, oat latte nebo fancy espresso prostě chutná dobře, zvlášť pokud jsi coffee snob a vybíráš si zrnka a investuješ do fancy kávovaru.
Kafe je ale hlavně plné kofeinu, který má ve správných dávkách pozitivní účinky na naše tělo. Je to stimulant, takže nám dodá energy boost, pomáhá uvolnit dopamin, zrychluje metabolismus, rozšiřuje dýchací cesty a zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Hodí se ti tak i jako pre-workout.
Možná jsi někde slyšel*a, že bys kafe neměl*a pít hned po tom, co se vzbudíš, ale měl*a bys počkat alespoň hodinu a půl až dvě. Je to kvůli tomu, že hned po probuzení tvoje tělo začne produkovat stresový hormon kortizol, který tě v prvních ranních hodinách nakopne. S kafem bys tak měl*a počkat až jeho hladina opadne, jelikož ji kofein zvyšuje, což může být pro některé lidi too much.
Jedná se ale jenom o teorii a žádný vědecký důkaz, který by ji podpořil, zatím neexistuje. Ve výsledku záleží na tom, jak kofein ovlivňuje tebe osobně - větší hladina kortizolu pro tebe může být extra boost, který ráno potřebuješ, nebo ti naopak může způsobit úzkost či nervozitu. Odpolední káva ti taky může či nemusí pomoct, a co se týče večerního kafíčka, tomu by ses měl*a zpravidla úplně vyhnout, jelikož pravděpodobně naruší tvůj spánek.
Fun fact: Někteří lidé mají takzvaný „coffee gene“. Je to gen, díky kterému tělo metabolizuje kofein, a pokud má někdo dvě kopie tohoto genu, odbourává kofein mnohem rychleji. Tihle lidé si můžou dát kafe i v deset večer, a pořád spí jako miminka.
I když má kofein řadu pozitivních účinků, je potřeba myslet na to, že nic se nemá přehánět a platí to i pro kávu. Jeden průměrný hrnek kafe v sobě má zhruba 100 miligramů kofeinu a maximální doporučená dávka je 400 miligramů denně (a nemusí to být jenom kafe, kofein najdeš i v cole nebo v čaji). Hranici bys neměl*a překračovat především, pokud máš vysoký krevní tlak nebo chronicky zvýšenou hladinu kortizolu. Moc kofeinu taky může způsobit nespavost, podrážděnost, nervozitu, dehydrataci, ale i únavu a zvýšení rizika cukrovky nebo srdečních problémů.
Existují úvahy, že ideální čas dát si kávu je mezi 9:30 a 11:30 ráno, kdy má většina lidí nízkou hladinu kortizolu. Toto tvrzení ale zatím není podloženo výzkumem. Obecně se tedy nedá říct, že existuje specifický čas, kdy je pití kafe nejvíc optimální. Ty sám*a totiž nejlíp víš, co ti vyhovuje a jak na tebe kofein působí a největší pozor si ve výsledku nemusíš dávat na hodiny, ale na množství kofeinu, které za den konzumuješ.