Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaký vliv má používání sítě X na náš well-being?

Nová studie University of Toronto se zaměřuje na síť X, dříve Twitter. Jaké dopady má jeho používání na naše duševní zdraví, a proč nám z ní nemusí být dobře?

Podle vědců a vědkyň může lidem aktivita na síti X poskytnout pocit sounáležitosti, zároveň ale způsobuje pokles pozitivních emocí a naopak nárůst pocitů rozhořčení a nudy.

Znudění a osamělí lidé na X

Autoři a autorka studie nenašli žádný pozitivní efekt X na well-being člověka, dokonce ani to, co jim pomáhalo cítit se více součástí nějaké skupiny, se neproměnilo v pozitivní emoce. Lidé, kteří na X chodí pravidelně, byli v průměru více znudění a osamělí. Po scrollování se navíc úroveň jejich znuděnosti ještě zvýšila.

Nemusí to ale nutně souviset přímo s tím, jak X funguje. „Máme tendenci otevírat social media, když jsme momentálně frustrovaní. Pokud se stanou jen formou úniku, bude to celkově horší, protože problém už máme,“ vysvětluje Victória Oldemburgo de Mello, spolautorka studie.

Nepotřebuješ detox od sociálních sítí?

@angelina_shestak

Únik před problémy

Ti, kdo uvedli, že používají X jako únik před svými problémy, hodnotili svůj well-being po použití sítě hůře, byli naštvanější a nešťastnější, zároveň se ale nijak nezvyšovala jejich úzkost.

Aktivita na X přispívá podle studie také k politické polarizaci. Zvýšenou polarizaci cítili zkoumaní lidé při scrollování feedem, a často aplikaci zavírali poté, co se výrazně zvýšila hladina jejich hněvu.

Polarizaci ale může zkreslovat demografické složení zkoumaného vzorku lidí – všichni pocházeli ze Spojených států, kde se většina lidí hlásí k jednou ze dvou politických táborů, což napomáhá snadnější polarizaci – buď my, nebo oni.

How to be informed without being consumed?

@dimitrapapadopoulu

Výzkum sledoval celkem 252 uživatelů a uživatelek ve Spojených státech pětkrát denně po dobu sedmi dní. Šlo o různorodý vzorek lidí ze všech genderů, věků, etnicit nebo politických preferencí, ale výsledky se shodovaly. Data byla sesbírána v roce 2021, ještě předtím než Elon Musk Twitter koupil a přejmenoval. Podle autorstva jsou ale výsledky obecně platné.

Jak zmírnit negativní emoce?

Hlavní autorka výzkumu Victória Oldemburgo de Mello vyzývá v souvislosti se studií k tomu, aby uživatelstvo přistupovalo k používání sociálních sítí s rozmyslem a vyhýbalo se jim v době nudy či frustrace. Tím zmírní negativní emocionální dopady online aktivity.

Zatímco nám mohou sítě v mnoha ohledech pomoci být v kontaktu s našimi přáteli, najít inspiraci nebo čerpat téměř neomezené množství nových informací, v přehnané míře mohou také škodit, a my se kvůli nim můžeme cítit třeba osaměle.

Proč se cítíme osaměle?

@adelakutilova