Zdá se, že snad polovina populace trénuje na maraton. Pokud se k běhání nějakou dobu snažíš dostat i ty, ale nevíš, jak na to, nebo se k tomu nemůžeš dokopat, tohle je článek přesně pro tebe. Stojí za to dát běhání minimálně šanci, už pro ten pocit po prvním zvládnutém kilometru!
Proč začít s běháním?
Jak by měla vypadat správná běžecká rutina?
Před během se nezapomeň pořádně protáhnout, předejdeš tak zbytečným zraněním. To, kolikrát týdně je dobré běhat, záleží na tom, za jakým cílem běháš. Pokud chceš běhat pro zdraví a zlepšení fyzické kondice, je lepší jít víckrát týdně kratší vzdálenosti, než přepálit jeden běh a dostávat se další 4 dny z bolesti nohou. Takže se radši řiď pravidlem: lepší méně, ale pravidelně.
Poprvé
Pokud běžíš poprvé nebo po dlouhé době, nesnaž se uběhnout co nejdelší vzdálenost. Vymaž z hlavy tempa, která jsi viděl*a u kamarádů a kamarádek, a prostě běž svým, které dokážeš udržet. Pokud si nevěříš běžet celou dobu, tak klidně střídej chůzi a běh třeba po 3 minutách. Nesoustřeď se na vzdálenosti, ale spíše na čas, po který zvládneš běžet udržitelným tempem. Ale neboj, tvoje časy i vzdálenosti se budou s každým během zlepšovat.
Jak si běhání zamilovat?
Běhej s kamarády či kamarádkami, najdi si zábavnou trasu, poslouchej během běhu oblíbenou hudbu a ber to jako možnost si vyčistit hlavu, rozhodně by to totiž nemělo být něco, co děláš za trest. A ještě pro upřesnění - určitě stojí za to dát běhání šanci, ale pokud tě to i přesto vůbec nebaví, nenuť se, existují i jiné sporty, které tě můžou bavit.
Do čeho se vyplatí investovat?
Běhání má velkou výhodu, že na něj není potřeba žádné speciální pomůcky a nemusíš za něj vydávat v podstatě žádné náklady. Pokud si chceš ale běhání zpříjemnit, můžeš zainvestovat do kvalitního vybavení. Rozhodně nešetři na vhodnou obuv, ta udělá velký rozdíl. Dále je dobré si pořídit hodinky na trackování běhů, stačí jakékoliv, co měří čas a vzdálenost. Budeš lépe sledovat svůj progres a díky nim taky nemusíš chodit běhat s telefonem, což je mnohem pohodlnější.
Po jaké době uvidíš progres?
Už po prvním delším běhu se při tom dalším ucítíš lépe. Pomalu se ti bude i zrychlovat tempo a výdrž budeš mít mnohem lepší. Takže se na začátku nevzdávej a nenech se odradit!
Jak na správnou techniku:
Zkus si poladit běžeckou techniku, podívej se na videa, jak správně pokládat nohy, držet trup a ruce a hlavně jak dýchat. Dech je totiž na běhu to nejdůležitější, s čím se musí pracovat.
Moje zkušenost
Můj první běh byl hrůza, ale slibuju, že běh od běhu je to fakt lepší. Doporučuju si najít parťáka, který tě vždycky dokope a se kterým tě to bude bavit víc. Po běhu si za odměnu zaběhněte třeba na kafe. A taky si vytvoř speciální playlist na běhání!
Článek byl vypracován za pomocí odborných rad od @realboril