Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak si najít motivaci k pravidelnému cvičení

Mít chuť chodit do fitka a cvičit stačí do začátku, ale přijdou i dny, kdy tahle chuť opadne. Proto je dobré si najít silnou motivaci a hlavně si vybudovat disciplínu.

V životě každého, kdo se rozhodl cvičit, občas přijde zlom, kdy se mu nebude chtít, přestane vidět výsledky nebo ho něco demotivuje. Budou i dny, kdy vyhraje mentální nepohoda nebo nemoc. Jak se s tím poprat?

Motivace vs. disciplína

Motivace se nerovná disciplína. Pro tvůj fyzický i mentální růst je ale obojí stejně důležité. Bez motivace se nedá začít. To je čas, kdy si určíš cíle, představy a sny, ale k jejich naplnění je potřeba disciplína, protože ta tě donutí vstát z postele, i když se ti nechce.

Jak si motivaci udržet?

Nastav si reálné cíle. Jedna z věcí, která by tě měla motivovat a zároveň udžovat tvoji disciplínu, je nastavení reálných a dosažitelných cílů. Můžeš si je sepsat a mít je tak často na očích. Malé krůčky jsou lepší než velký, až skoro nereálný posun.

Plánuj. Kromě nastavení cílů je dobré naplánovat i tréninky. Rozmysli si, co budeš v daný den dělat, i jak si cvičení rozvrhneš v rámci týdne. Plánování je cílem k úspěchu.

Keep track. Existuje nespočet aplikací a možností, jak si udržovat přehled o tvém posunu. Můžes si psát deník, dělat fotky, vypisovat si nové PR (personal records), cokoliv, co zaznamená tvůj posun.

Odměňuj se. Jako při učení na test nebo po náročném úkolu je dobré se vždy odměnit.

Mluv o svém progresu. Občas je fajn se pochlubit tím, co děláš a jaké pokroky se ti daří. Zkus si najít gym kámoše nebo lidi s podobným mindsetem, se kterými se budete navzájem motivovat. Navíc, pokud chodíte civičit spolu, tak to posílí i vaší disciplínu.

Prostě se zvedni. Občas ani jedna z věcí, kterou jsem vypsala výše, nepomůže. Některé dny se budeš muset kousnout, překonat se a prostě jít – tyhle dny se opravdu počítají nejvíc.

DISCLAIMER: Důležité je i nejít. Poslouchej své tělo a jeho potřeby.