Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak se vyrovnat se stresem?

Dnešní doba je hodně náročná, spoustě studentů se blíží maturita a dění ve světě na klidu moc nepřidává. Občas toho na nás může být hodně, a proto je důležité vědět, jak se se stresem vyrovnat.

Patřím mezi lidi, kteří se nervují hodně, rozhodí mě každá maličkost a asi v tom nejsem sama. V dnešní době je přirozené, že se stresujeme, protože se toho okolo nás děje hodně. A pokud jsi student/ka, tak víš, že kombinovat školu, život a povinnosti není úplně nejlehčí. Sepsala jsem pár rad, jak všechno zvládnout, tak snad tě tím trošku uklidním.

Plánuj, plánuj, plánuj

Jedna z nejdůležitějších věcí, jak vše zvládnout, je si to naplánovat. Neznám nic horšího, než když musím na každou blbost myslet a na něco zapomenu. Pořiď si diář nebo kalendář, kam si budeš zapisovat testy, připomínky, akce, studijní dny, volno, no prostě všechno. Plánuj klidně i na delší dobu dopředu.

Už víš, jaký diář vybrat na rok 2022?

by @markysuch

Maturita je tady za necelé dva měsíce. Zní to možná děsivě, ale pořád je to dost času. Pokud jsi ještě nezačal/a nic dělat, teď je ideální chvíle zabrat. Udělej si učební plán, projdi si otázky, napiš si všechna data zkoušek, slohových prací, didakťáků, ústního zkoušení i svaťáku. Dobrý plán je klíč k úspěchu. Když ale nebudeš postupovat přesně podle něj, nic se neděje, svět se nezboří.

Nauč se odpočívat a hlavně si to dovol

Občas se přistihnu, že ležím, koukám na seriál, ale celou dobu přemýšlím, jestli na to mám čas a co budu dělat hned, jak skončím. Takhle si ale nikdo moc neodpočine. Vypni hlavu, od toho přeci odpočinek je. Jdi ven, zacvič si, čti si, pusť si seriál, dělej cokoliv, co máš rád/a.

Součástí odpočinku můžou být i dechová cvičení a meditace. Dechové cvičení můžeš dělat kdekoliv a kdykoliv, třeba pokud máš nával stresu před zkouškou. Meditace je skvělá na uklidnění mysli a uspořádání myšlenek. Doporučuji hlavně před spaním.

Tahle dechová cvičení ti pomohou vyzrát na stres

by @dimitrapapadopoulu

Opravdu je ta situace tak stresová?

Občas mi dojde, že se kvůli některým věcem stresuju fakt zbytečně. Jasně, je toho na nás teď hodně, a i když se občas nic neděje, stejně se cítím, jako bych měla maturovat zítra. Když tě tohle potká, v klidu si sedni, projdi si, co tě čeká, a ujasni si, zda ti ten stres vůbec stojí za to.

Stres nás bude bohužel provázet celý život. U maturity, na vejšce, v práci, celkově v životě. Dostaneš se do situací, kdy toho na tebe bude prostě moc. Pokud se s takovými pocity naučíš pracovat už teď, bude to jedině dobře. Nezapomeň – plánuj, dej si prostor pro odpočinek a zamysli se nad tím, zda ta situace opravdu tak moc hoří.

Rady odborníka – psychoterapeut Jan Kulhánek radí:

  • Je důležité zmínit, že každý na stres reaguje jinak! Někdo ho potřebuje, aby začal pracovat, pohání ho a celkově se mu pod tlakem pracuje lépe. Někdo zase pod stresem nezvládá fungovat, může jím být až paralyzován, práci odkládá a nesoustředí se. Je dobré si říct, jak to konkrétně vnímáš ty sám/sama.
  • Důležitá je organizace času – rozložit si plnění úkolů a učení otázek. Plán je klíč úspěchu.
  • V tomto období bychom neměli zanedbávat naši životosprávu – měli bychom dobře jíst, mít dostatek spánku a pohybu. Určitě bychom neměli zapomínat na vitamíny, doporučuji vitamín B, který podporuje mozek a snižuje únavu.
  • Efektivní učení – zamysli se nad tím, jak se ti učí nejlépe a jestli je to ráno, nebo večer. Ti, co se učí lépe ráno, si budou muset před školou trochu přivstat nebo hodně využívat víkendy. Večer je to trochu lehčí, ale pozor – nic nepřeháněj, aby nedošlo k tomu, že nebudeš dostatečně spát.
  • Neměj strach z toho, co tě čeká. Na stole měj jenom věci, které se zrovna učíš. Takže hromady učebnic a sešitů z jiných předmětů dej pryč, může to být velká příčina stresu a demotivace. Navíc to vede k odkládání práce.
  • Bav se se spolužáky a nestyď se za to, že ty už se učíš a oni ne nebo naopak. Povídejte si o vašich pocitech, říkejte si, jak jste celkově na tom... Hlavně si uvědom, že v tom nejsi sám/a.
  • Poslední rada je hlavně pro rodiče, kteří by v téhle době měli být tvou největší podporou, měli by tě motivovat, pomáhat ti a být tady pro tebe. Rozhodně by tě neměli strašit tím, jak je maturita těžká a že to je tvoje největší zkouška, protože to může stres zhoršit. Pokud se tohle děje, zkus si s nimi promluvit.

Na závěr chci říct, že když se na věci nevykašleš, tak všechno zvládneš! Občas je nejlepší terapie pořádně si pobrečet, zakřičet si a dát pár ran do boxovacího pytle. <3