Každý z nás se učí trochu jinak. Někdo si poznámky čte pořád dokola, někdo zvýrazňuje o sto šest a někdo zas manifestuje. Existují ale i metody, které jsou vědecky podložené a hlavně prověřené praxí.
Maturita i zkouškový se nezadržitelně blíží a přichází období, kdy se holt musíš učit, učit a učit. A možná už jsi v koncích a říkáš si: „Kéžby tu byl způsob, jak si tohle všechno natlouct do hlavy rychle a jednoduše...” Jeden takový tu je. Ale ještě než si řekneš „Wow, zázračný způsob učení? Tak to bude úplně bez práce!”, tak tě zabrzdím, protože bez práce není nikdy nic. Nicméně active recall je mnohem efektivnější než klasické čtení poznámek.
Active recall, active retrieval, practice testing nebo testing effect, to všechno označuje stejnou metodu učení, o které se často říká, že je nejefektivnější metodou vůbec. Velmi jednoduše řečeno se jedná o self testování.
Můžeme si to ukázat na slovech, ze kterých se název skládá – active a recall. Active značí, že v rámci učení budeš muset něco dělat (hrozný, já vím, ale jinak to nejde). A recall je z anglického vybavit si nebo vzpomenout si. Dohromady nám to dává něco jako aktivní vzpomínání, což už nezní tak sexy, ale přesně to to je. Jak to funguje, si hned povíme.
Metoda je podložená celou řadou studií. Nejčastěji se lidi obrací na The Critical Importance of Retrieval for Learning, studii z roku 2008, ale existuje jich spousta (jedna dokonce i z roku 1939). Většinou se v nich opakuje ta samá metodologie: máme skupinu studentů, všichni se učí to samé, akorát jinými způsoby. A skupina, která používá nějakou formu active recallu je vždycky úspěšnější a.k.a zapamatuje si víc věcí (v téhle studii to bylo až o 80 %).
Podle Learning Scientists active recall staví na tom, že namáhá mozek více než běžné čtení poznámek, což pak způsobuje, že si informace zapamatujeme lépe a lépe se nám ukotví především v dlouhodobé paměti.
Podle NCBI existují různé mechanismy, které by za touto metodou mohly stát. Ve své studii testovali tři z nich a v podstatě potvrzují, co už jsme si předtím mysleli – active recall je efektivní studijní metoda.
Už jsem zmínila self testování a aktivní vzpomínání, jak to ale může vypadat v praxi?
1) Příprava
První a nejdůležitější věc je mít materiál, ze kterého se budeš učit – ať už jsou to tvoje poznámky, skripta, nebo učebnice. To je základ. Pak potřebuješ otázky. Důležitý je projet veškerý materiály a zahrnout do otázek úplně všechno z nich. Napiš si je pod sebe na papír a vem si je k ruce, až se půjdeš učit.
2) Study session
Přečti si poznámky (stránku, menší kapitolu, jedno téma nebo všechno, to je na tobě). Pak je dej stranou, vem si k ruce otázky a odpověz na ně. Na poprvý je nejspíš nezodpovíš všechny, ale to vůbec nevadí. Jde o to, že se aktivně snažíš vytáhnout z hlavy to, co jsi před chvilkou viděl/a na papíře. Aktivně si na to vzpomínáš, aha! Občas to trochu bolí a někdy ti jedna study session zabere dost času, ta první určitě, ale zapamatuješ si tak mnohem víc věcí a hlavně si je zapamatuješ kvalitněji a na delší dobu.
3) Check yourself, sis
Nakonec zkonzultuj svoje materiály. Co ti chybělo? Co jsi měl/a špatně? Co ti fakt nešlo a co naopak ovládáš s přehledem? Všechno si poznamenej, ať víš, na co se zaměřit v další study session.
Další metody:
Otázky jsou populární a vhodný především pro obsáhlejší kvanta textu. Není to ale jediná obdoba active recallu. Tady je pár dalších.
Prakticky kdykoliv, kdekoliv, na jakékoliv učení. K maturitě, při zkouškovém, když se učíš na testík do školy nebo klidně na autoškolu. Zkrátka a dobře – kdykoliv si potřebuješ zapamatovat nějakou teorii.
VÝHODY
Pamatuj si, že žádná studijní metoda není 100% univerzální a ne každá ti sedne. Pokud máš svůj osvědčený způsob, tak se ho drž. Pokud ale tápeš a tvoje učení se zatím skládalo jenom ze čtení poznámek a chceš zkusit něco jiného, active recall by mohl být pro tebe.