Máš pocit, že trávíš na telefonu až moc času, ale řešení jako digitální detox nebo odchod ze sociálních sítí je pro tebe moc radikální? Chápu a mám pro tebe pár tipů na to, jak si s tvým telefonem vytvořit zdravější vztah.
Čas, který trávíme na socials, mnohdy přímo souvisí s mírou úzkostných a depresivních pocitů, které zažíváme. Samozřejmě dopad socek na mental wellbeing každého z nás je individuální a záleží, jaký obsah konzumujeme, nicméně dle studie trávení více než tří hodin denně na sociálních sítích vystavuje dospívající vyššímu riziku duševních problémů.
Potřebuješ neustále kontrolovat telefon, i když zrovna nepotřebuješ nikomu odepsat ani se podívat na hodiny? A o 20 minut později zjistíš, že scrolluješ na TikToku místo toho, abys pracoval na důležitém úkolu? Neboj, you're not going crazy. 89 procent studentů vysoké školy dokonce zažívá tzv. „fantomové vibrace“ - slyší telefon vibrovat, i když nevibruje.
Sociální sítě jsou navržené tak, abychom na nich trávili co nejvíce času a jsou vysoce návykové.
Pro TIP: Pro začátek stačí, když si uvědomíš, že telefon kontroluješ - tím přerušíš automatické bezmyšlenkovité chování. Když si uvědomíš nutkání, jednoduše se zeptej sám sebe: 'Musím to opravdu udělat právě teď?' - své chování pozoruj, můžeš si ho i zaznamenávat do deníku a sledovat vývoj svého screentimu.
Je důležité zkusit telefon odložit, pokud zrovna něco děláme, abychom více vnímali daný moment a život kolem nás. Jdeš si koupit kávu? Nech telefon doma/v kanceláři na stole. A pokud jsi odvážný*á, zkus telefon vypnout během jízdy MHD a třeba jen koukat z okna.
Pro TIP: Telefon nemusíš zatracovat úplně, důležité je najít balanc - pokud je tvým cílem trávit méně času na telefonu, začít můžeš s 10 minutovými přestávkami - zavři oči, zkus dechové cvičení, krátký zápis do deníku, přečti stránku knihy nebo třeba začni skládat puzzle. Tyto "technologické přestávky" si můžeš naplánovat do svého diáře.
Zkus nespoléhat jen na svou silnou vůli, když přijde na omezení času stráveného na mobilu. Zkus si své denní návyky a prostředí přizpůsobit tak, abys telefon potřeboval méně. Sepiš si své individuální cíle a konkrétní postup, jak jich dosáhneš.
Mám pro tebe pár příkladů:
1. Režim letadlo / Nerušit
Můj individuální cíl je nebýt na telefonu po 18 hodině večer. Proto si po šesté zapínám režim letadlo, aby mi nechodily vůbec žádné notifikace a já neměla, co kontrolovat. Režim "Nerušit" pak mám zapnutý, když se přes den potřebuji soustředit na práci - pomáhá mi stanovit si hranice a signalizuje druhým, že hned neodpovím.
2. Kup si budík
Když si nastavíš budík na telefonu, vezmeš ho do ruky hned po probuzení, a pak je jednoduché nechat se vtáhnout novými notifikacemi a začít scrollovat. Klasický budík solves that problem.
3. Partners in crime
Zkus domluvit s okolím na phone-free time - ber to jako takové malé challenges - Jdeš na návštěvu k babičce? Zkus nechat telefon v kapse mikiny a nekontrolovat ho. Jdeš s kámoškou na procházku? Zkuste se domluvit na tom, že ji celou zvládnete bez telefonu.
4. Screentime limits
Nechci trávit 4 hodiny denně na TikToku, proto jsem si nastavila hodinový limit na používání aplikace. Necítím se pak guilty, když ho projíždím, protože vím, že tím ztratím maximálně hodinu, což je pro mě přijatelné. Limity pro appky najdeš v Nastavení.
Good luck a dej mi když tak vědět do DMs na Instagramu, jak ti to jde <3