Kladeš potřeby druhých nad své vlastní? Dělá ti problém říkat NE? Nabízíš, že něco uděláš, i když to ve skutečnosti dělat nechceš? Nedáváš najevo svůj vlastní názor, protože se bojíš konfliktu nebo odmítnutí? Pokud jsi na jednu z otázek odpověděl ANO, congrats, seš people-pleaser!
People pleasing, tedy „usilování o zalíbení se ostatním“, je tendence jednat tak, aby tvé chování vyhovovalo potřebám ostatních lidí - často na úkor tvých vlastních potřeb, přání nebo hranic.
V průzkumu YouGov z roku 2022 se 49 % dotazovaných označilo za people pleasers. People pleasers se pak často točí v kruzích uspokojování potřeb ostatních, přijímají kompromisy, ignorují své vlastní pocity a potřeby. Toto chování může dlouhodobě vést k pocitu vyhoření, neuspokojení a narušení tvého celkového mental wellbeingu.
Disclaimer: Pokud máš pocit, že si se svými pocity nevíš rady, nemusíš na to být sám*a. Kde případně hledat support ti poradí here.
Nejdřív se pojďme podívat na to, co vlastně naše hranice jsou. Hranice oddělují naši individuální identitu, hodnoty a potřeby od ostatních lidí. Jsou to jednoduše limity, které určují, jaké chování a interakce jsou pro nás přijatelné. Tyto hranice mohou být fyzické, emocionální, mentální nebo sociální. Nastavení a udržování zdravých hranic je klíčové pro zachování našeho duševního zdraví, ochranu naší identity a sebehodnoty a vytváření kvalitních vztahů s ostatními.
Nauč se trávit čas ve své vlastní společnosti. A ano, to může být náročné a děsivé. Ale lidé tě neopustí, i když pro ně nebudeš dělat každou blbost. A pokud ano, find better friends! Je důležité vědět, že máme i jiné osobnostní kvality než obětavost.
Pro tip: Pamatuj, že téměř nic NEMUSÍŠ - buď chceš, nebo můžeš, nikdo ale nemá právo vnutit tě do situací, ve kterých ti je nekomfortně.
S plánováním je těžké začít, ale jakmile si na něj navykneš, věř, že to bude čím dál jednodušší. Plány, které si uděláš sám*sama se sebou jsou pak stejně, možná více, důležité jako plány, které si děláš s ostatními. A pozor, plánuj si jen aktivity, které ti dělají dobře / radost / jsou součástí tvých dlouhodobých cílů, nemá cenu něco dělat jen pro druhé.
Pro tip: Chodíš třeba rád*a do fitka? Zkus o gymu přemýšlet jako o „rande sám se sebou“ - patřičně se na něj nachystej (třeba si sestav nový playlist) a po aktivitě se odměň (třeba oblíbenou kávou).
Je v pořádku říkat „ne“. Ale taky je opravdu těžké s tím začít. Ale pokud vše neodkýveš, jsi daleko upřímnější k sobě i k druhým. Zkus si napsat pár frází, které můžeš v případě potřeby použít. Chce po tobě šéf něco po pracovní době? Je ok říct „rád bych Vám pomohl, ale dnes už na to nemám kapacitu“. Nemáš energii vidět se s kamarádkou? Přiznej, že máš vybitou sociální baterku. Ze začátku se lidi mohou podivovat, protože jsou zvyklí, že pro ně uděláš cokoli, ale zvyknou si:)
Pro tip: Říkat NE pro mě dřív bylo nemyslitelné, a když jsem náhodou na něco řekla ne, hrozně jsem si to vyčítala a cítila jsem obrovskou úzkost. I to je part of the process. Zkus se těchto pocitů nezaleknout, ale třeba si je zapisovat do deníku a pozorovat, jestli časem slábnou (they should). A stejně jako ve sportu, i tohle je o tréninku.
Zkus být trochu lazy, co se mezilidských vztahů týče. Nedělej věci nebo nerozdávej své rady, pokud o to nejsi vyloženě požádán*a. To může být obtížné, pokud jsi někdo, kdo se snaží předvídat přání druhých. Ale uvědom si, že ani tvé možnosti nejsou neomezené a vyčerpáváš akorát sám*sama sebe.
Pro tip: Je třeba někam dojít a natočit video na poslední chvíli? Nevadí, jsem available. Rodiče se zpozdili v práci a potřebují vyvenčit psa? Nevadí, vše zruším a okamžitě k nim pojedu. Takhle ale nejde dlouhodobě fungovat a teď se snažím dát si čas na rozmyšlenou, když přijde nějaký požadavek nebo nabídka, snažím se vše automaticky neodkývat a všechny nezachraňovat.
Zkus si sepsat své pozitivní vlastnosti a věci, na které jsi pyšný, místo čekání na uznání druhých. Zkus se začít chválit, když se ti něco povede. To může mít mnoho podob jako třeba to, že si uvaříš oblíbené jídlo nebo se koukneš na film, který jsi chtěl*a už dlouho vidět. People pleasers typicky hledají ujištění „venku“ a když se jim ho nedostává, snaží se o to více. To ale nikam nevede.
Pro tip: Já si před spaním zrekapituluju celý den a snažím se chválit - i za maličkosti! Např. zvládla jsem dojet na pracovní meeting, uvařila jsem si výborný oběd a slyšela jsem nový díl svého oblíbeného podcastu. Často si také zapisuju do deníku, za co jsem na sebe pyšná, a i když ti to možná ze začátku připadá hloupé, věř mi, že časem si zvykneš a lépe si uvědomíš vlastní hodnotu:)
Zdroje: Calm, psychologytoday.com