Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Máš mozek v rozkladu? Co je „brain rot“ a jak se mu bránit

O termínu „brain rot“ už jsi možná slyšel*a v souvislosti s něčím, co nám připadá opravdu hodně hloupé. Je tento termín založen na reálných podkladech, a co dělat, pokud se obáváš, že je tvůj mozek v rozkladu?

Jak jako mozek v rozkladu?

Termín „brain rot“ referuje ke stavu letargie, mozkové mlhy a poklesu pozornosti, zapříčiněné nadměrnou konzumací informací, která se zvyšuje s časem stráveným u obrazovky (nejčastěji našich telefonů). A pozor, rozhodně se nejedná o pojem ze slovníčku lékařské terminologie, i když je tento fenomén skutečný – představuje jistou mentální únavu.

Když trávíme hodiny na TikToku (a ne, neříkám, ať si aplikaci vymažeš, ale zkus pozorovat, jak tě ovlivňuje) spotřebováváme obrovské množství nesmyslných dat, negativních zpráv a spoustu vyfiltrovaných okamžiků ze života našich přátel a celebrit. Snaha absorbovat a vyrovnat se s velkým množstvím obsahu vytváří zmíněnou duševní únavu, která může časem vést k poklesu motivace, soustředění, produktivity a energie, zejména u mladých lidí.

Nedostatek motivace? Read this👇

How to exit your lazy girl era

@magdacizek

Čísla nelžou...

Podle průzkumu provedeném v roce 2023 mezi uživatelstvem TikToku ve Spojených státech uvedlo 77,7 % Gen Z respondentek a respondentů, že je pro ně TikTok návykový. Zároveň 24,1 % Gen Z users uvedlo, že pociťuje negativní účinky platformy na své duševní zdraví.

TikTok ale není jediným příkladem. 'Brain rot' může vzniknout také dlouhým hraním videoher, čtením diskusních fór, bezcílným scrollováním zprávami nebo na jiných social media platfomách.

Brain rot & mental health

„Brain rot“ nemá zrovna pozitivní účinky na naše duševní zdraví. Online svět se stal svým vlastním vesmírem a je snadné se porovnávat s „dokonalými“ životy ostatních. To může vést k negativní sebemluvě. Mozek je totiž neustálou nadměrnou stimulací tak zaneprázdněn, že má problém rozlišit, co je reálné, čímž může trpět naše sebevědomí.

Podle studie, která zkoumala přes tisíc mladých dospělých má závislost na sociálních sítích významnou negativní souvislost s dovednostmi, jako je plánování, organizace, řešení problémů a rozhodování.

Pro tip: Don't be toxic👀

Toxic positivity: Proč škodí našemu mental health a jak ji rozpoznat?

@magdacizek

Co s tím?

go touch some grass... jk

Nastav si limit na čas strávený u obrazovky

  • I když to zní jako klišé, věřím, že to málo z nás vyzkoušelo. Jasně, že se občas potřebuješ odreagovat, takže naprosto postrádá smysl scrollovat na TikToku a ještě si za to nadávat. Nicméně zkus se v telefonu podívat, jaký máš screentime u nejrůznějších aplikací, a pokud máš pocit, že bys rád*a čas využil*a jinak, zkus postupně screentime snižovat (stačí začít třeba s 20 minutami denně - své pocity si můžeš zapisovat třeba do deníku a uvidíš, jestli je ti při omezení konzumace obsahu na internetu lépe).

Curate your feed

  • Chránit své duševní zdraví můžeš i tím, že dáš unfollow účtům, které v tobě pravidelně vyvolávají pocity hněvu, úzkosti nebo bezmoci. Zkus se soustředit na obsah, který tě baví nebo inspiruje (a ne, nemusíš sledovat jen motivační účty, cat videos are just fine, jen odfiltruj věci, které ti nedělají dobře).

Buď někdy i offline

  • Facetime s kámoškama je super, ale zkus se pravidelně stýkat s lidmi IRL. Rozvíjení a udržování kontaktů s přáteli snižuje stres a poskytuje hlubší pocit sounáležitosti. Průzkum potvrdil, že mladí dospělí, kteří měli větší offline emocionální podporu, měli nejnižší úroveň depresivních příznaků.
  • Osobně nemám moc ráda termín digitální detox, ale je pravda, že i když omezení času stráveného na mobilu je většinou prvním krokem k lepší duševní pohodě, úplné odpojení umožňuje ultimátní odpočinek a ničím nerušené přemýšlení. Když jsme „sami se sebou“, lépe si uvědomujeme své myšlenky a pocity. A samozřejmě, it's backed up by science! Studie zjistila, že jen sedm dní bez sociálních sítí výrazně zvýšilo subjektivní duševní pohodu účastníků ve srovnání s těmi, kteří si „digital detox“ nedali.
Zdroj fotek: sylvanianfamilies.com


Pokud máš pocit, že máš chronický „brain rot“, který přerostl ve vážnější problém, neboj se vyhledat odborníka nebo odbornici.

Socials jsou OK, jen si dej pozor, ať ti nepřináší více starostí než radostí. I believe in you & be safe <3

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.