O termínu „brain rot“ už jsi možná slyšel*a v souvislosti s něčím, co nám připadá opravdu hodně hloupé. Je tento termín založen na reálných podkladech, a co dělat, pokud se obáváš, že je tvůj mozek v rozkladu?
Termín „brain rot“ referuje ke stavu letargie, mozkové mlhy a poklesu pozornosti, zapříčiněné nadměrnou konzumací informací, která se zvyšuje s časem stráveným u obrazovky (nejčastěji našich telefonů). A pozor, rozhodně se nejedná o pojem ze slovníčku lékařské terminologie, i když je tento fenomén skutečný – představuje jistou mentální únavu.
Když trávíme hodiny na TikToku (a ne, neříkám, ať si aplikaci vymažeš, ale zkus pozorovat, jak tě ovlivňuje) spotřebováváme obrovské množství nesmyslných dat, negativních zpráv a spoustu vyfiltrovaných okamžiků ze života našich přátel a celebrit. Snaha absorbovat a vyrovnat se s velkým množstvím obsahu vytváří zmíněnou duševní únavu, která může časem vést k poklesu motivace, soustředění, produktivity a energie, zejména u mladých lidí.
Podle průzkumu provedeném v roce 2023 mezi uživatelstvem TikToku ve Spojených státech uvedlo 77,7 % Gen Z respondentek a respondentů, že je pro ně TikTok návykový. Zároveň 24,1 % Gen Z users uvedlo, že pociťuje negativní účinky platformy na své duševní zdraví.
TikTok ale není jediným příkladem. 'Brain rot' může vzniknout také dlouhým hraním videoher, čtením diskusních fór, bezcílným scrollováním zprávami nebo na jiných social media platfomách.
„Brain rot“ nemá zrovna pozitivní účinky na naše duševní zdraví. Online svět se stal svým vlastním vesmírem a je snadné se porovnávat s „dokonalými“ životy ostatních. To může vést k negativní sebemluvě. Mozek je totiž neustálou nadměrnou stimulací tak zaneprázdněn, že má problém rozlišit, co je reálné, čímž může trpět naše sebevědomí.
Podle studie, která zkoumala přes tisíc mladých dospělých má závislost na sociálních sítích významnou negativní souvislost s dovednostmi, jako je plánování, organizace, řešení problémů a rozhodování.
go touch some grass... jk
Nastav si limit na čas strávený u obrazovky
Curate your feed
Buď někdy i offline
Pokud máš pocit, že máš chronický „brain rot“, který přerostl ve vážnější problém, neboj se vyhledat odborníka nebo odbornici.
Socials jsou OK, jen si dej pozor, ať ti nepřináší více starostí než radostí. I believe in you & be safe <3