Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: @catcrumb / tumblr

How to exit your lazy girl era

Mám pro tebe dobrou zprávu! Za lenost a prokrastinaci nemůžeš ty, tvoji rodiče ani tvé znamení zvěrokruhu, může za to biologie, přesněji náš limbický systém. Jak můžeš na svůj mozek vyzrát a získat tak motivaci a disciplínu?

Dislaimer: Pokud se potýkáš s vyčerpáním jako s jedním ze symptomů psychického onemocnění - často se vyčerpání objevuje například u depresivní poruchy, ale příčin může být mnoho, tak you're not lazy a jen to, že žiješ je výkon <3 Support případně najdeš here.

Science, bit*h

Main characters v procesu rozhodování jsou jednoznačně tyto dvě části mozku - prefrontální kůra a limbický systém. Limbický systém je jednou z nejstarších a nejdominantnějších částí mozku a funguje v automatickém režimu. Je nastaven tak, aby nás chránil a pomáhal nám přežít - to znamená například potřebu bezpečí, ale v moderním světě také zapříčíní to, že utečeš před nepříjemnými úkoly. Oproti tomu prefrontální kůra je novější a slabší část mozku, která nám umožňuje přemýšlet, rozhodovat se a celkově regulovat chování na základě dlouhodobých cílů a hodnot. Na funkci prefrontální kůry ale není nic automatického a nikdy se nevyvine tak, aby byla tak silná jako limbický systém. Když limbický systém zvítězí, prokrastinujeme.

Já si to představuji třeba tak, že můj limbický systém je malé děcko, které neustále chce odměny, pohodlí a koukat se na animáky. Prefrontální kůra je pak zodpovědný rodič, který děcko vychovává a říká například to, že musím do práce nebo do fitka, i když se mi zrovna nechce, protože z těchto aktivit dlouhodobě benefituji a na 99 % se budu cítit dobře, pokud své úkoly splním.

I would not have this desire if I was not able to handle it.

Plánování, plánování, plánování. Pojďme společně nastartovat prefrontální kůru a zamyslet se nad tím, co vlastně musíme a chceme dělat. Jak se motivovat a pěstovat disciplínu?

STEP 1: VISION

Je důležité vědět, o co se dlouhodobě snažíš, a kdo je tvé „future self“. Udělej si brainstorming, hoď na papír všechny goals, co tě napadnou, a pak vyber ty nejdůležitejší cíle, na které se budeš soustředit v nadcházejících týdnech.

STEP 2: PLÁNOVÁNÍ

Naplánuj si svůj týden v neděli večer nebo v pondělí ráno. Zvol metodu, která ti vyhovuje - Google Calendar, Notion nebo klasický diář. Plánuj si konkrétní aktivity (and I mean opravdu konkrétní a reálně splnitelné), které ten den splníš. Žádné odkládání. Tvůj mozek potřebuje vědět, na co se má v daný den soustředit. Zapiš si například svou pracovní dobu/rozvrh ve škole, schůzky s přáteli, cvičení atd.

Více o tom, jak správně plánovat a odměňovat se najdeš tady:

Healthy weekend planning for recovering overachievers

@magdacizek

Také si sepiš self-care aktivity, které ti pomáhají cítit se dobře na denní bázi - např. procházka na čerstvém vzduchu, protažení, dechové cvičení, journaling, poslech oblíbené písničky atd.

STEP 3: ROUTINE

Vytvoř si jednoduchou denní rutinu a rozhodně to nemusí být 20 steps wellness influencer routine. Začít můžeš tak, že vstaneš o půl hodiny dřív, než jsi zvyklý*á a dopřeješ si jednu ze svých self care aktivit. Tak se dobře naladíš na den, který je před tebou. Pokračovat můžeš dobrou snídaní nebo oblíbenou skincare. Prostě zkus přijít na maličkosti, které tě dělají štastným a dávají ti pocit, že se o sebe staráš a vážíš si sám*sama sebe.

Až přejdeš k denním úkolům zkus začít tím, co je pro tebe nejtěžší - odkládáním obávaných úkolů ztrácíš svou mentální energii, zatímco po jejich splnění si budeš připadat produktivní.

Step 4: REWARD

Do plánu si zanes i odměny. Vyber si něco, co ti udělá velkou radost jako lákadlo pro tvůj limbický systém. Může to být například večerní Netflix maraton nebo oblíbená káva.

Příklad:

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.