Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak jsou monitorována ženská těla? Aplikacemi na sledování menstruačního cyklu i registrem SPZ

Data z aplikací pro sledování menstruačního cyklu, registr poznávacích značek aut a těhotenské registry. Na první pohled tři odlišné oblasti, ve skutečnosti nástroje, prostřednictvím kterých lze stalkovat, jak ženy nakládají se svým tělem.

Aplikace pro trackování menstruačního cyklu či těhotenství zaznamenaly v posledních letech obrovský boom. Bohužel, podobně jako tomu bylo v případě gigantů jako Facebook či Twitter, i z těchto aplikací unikají data, která využívají některé státy k tomu, aby v ženách podněcovaly strach z interrupce. Případně data také využívají k takzvané prevenci před potratem.

Tyto metody využívají především státy jako Polsko, Maďarsko, Čína, ale i USA. Co je společným jmenovatelem? Všechny zmíněné země v nedávné době změnily legislativu právě v oblasti podmínek pro interrupce. Ve Spojených státech Nejvyšší soud v červnu zrušil rozsudek ve věci Roe vs. Wade, který po téměř 50 letech zrušil ústavní právo na potrat. Většina potratů je nyní zakázána v nejméně 14 státech.

Jaké dopady má zrušení případu Roe vs. Wade v praxi?

Sto dní od zrušení Roe v. Wade. Co dalšího by mohl Nejvyšší soud USA zakázat?

@eevelka

Poté, co aplikace pro sledování cyklu sdílely svá data se třetími stranami, bylo rozhodnuto, že je třeba i tyto aplikace vystavit častější kontrole, kterou provádí stát. V zemích, kde je nyní potrat trestným činem, si tak příslušný státní zástupce může vyžádat jakákoliv data od jakékoliv z těchto aplikací, pokud je žena za podstoupení potratu trestně stíhána.

Pokud se pokoušejí stíhat ženu za nezákonný potrat, mohou předvolat jakoukoli aplikaci na svém zařízení, včetně těch, které fungují jako menstruační kalendář v reálném čase.
Sara Spector, texaská kriminální obhájkyně a bývalá žalobkyně

Nejčastější poruchy menstruačního cyklu, o kterých by se mělo mluvit

@martinastrel

Amerikou v posledních týdnech nejvíce otřásl případ sedmnáctileté dívky z Nebrasky, která byla na základě soukromých zpráv z Messengeru obviněna z porušení zákazu o podstoupení interrupce po dvacátém týdnu těhotenství. Společně s ní byla obviněna i její matka.

Aktivisté tento týden také upozornili na aplikaci zvanou Flock. Ta umožňuje monitorovat a číst státní poznávací značky aut a předávat informace o pohybu daného vozidla. Společnost tvrdí, že aplikace funguje primárně za účelem snížení kriminality. Aktivisté se však obávají, že právě takové aplikace jako Flock mohou být v budoucnu pro americkou policii nástrojem, jak monitorovat vozidla v blízkosti potratových klinik.

V Polsku byly potraty de facto úplně zakázány v lednu minulého roku. Omezeny byly na případ incestu, znásilnění či v případě ohrožení života matky. To vše je ale potřeba právně doložit, což je běh na dlouhou trať. Následkem této legislativní úpravy ženy začaly jezdit za potraty do okolních států či sháněly potratové pilulky online na internetu.

Každé těhotenství je stejně registrováno, ale nový registr je hrozbou – zabránit ženám odcházet do zahraničí, zastavit je v užívání prášků. Je to jen proto, aby se ženy mnohem více vyděsily. Jako žena se samozřejmě cítíte vyděšená, když víte, že sledují těhotenství v zemi, kde každých pár let existují fundamentalistické skupiny, které do parlamentu předloží návrh zákona poslat ženy do vězení.
Krystyna Kacpura, výkonná ředitelka Federace pro ženy a plánování rodiny v Polsku

Jak ti znalost tvého menstruačního cyklu zaručí lepší život?

@adelakutilova

Situace v Číně není o moc lepší. Tamější vláda se potýká už několik let s problémem nízké porodnosti, proto nastavila přísně i podmínky potratové politiky. Pravidlo zní jednoduše – pokud interrupce není z lékařského hlediska nutná, nebude provedena.

Jedna skutečnost, kterou o Číně víme, je, že vláda provádí průzkumy mezi lidmi – shromažďuje o lidech spoustu informací. Pokud chtějí informace o tom, kdo podstoupil potrat nebo o potrat usiluje, mohou tyto informace mít. Lidé jsou odrazováni od potratů – není to o politice, je to o propagandě a atmosféře odrazování od potratů.
Existuje neformální odrazování, neformální překážky. Doktoři vás budou odrazovat. Místní úřady používají propagandu a říkají, že byste měli mít více dětí, abyste pomohli zemi.
Yaqiu Wang, vedoucí výzkumná pracovnice v Číně z Human Rights Watch

Ani Maďarsko nezůstává pozadu. Premiér Viktor Orbán, který je u vládního kormidla už dvanáct let, rozdmýchává ve společnosti protipotratové nálady. Argumentuje tím, že je zastáncem „tradičních hodnot a tradiční rodiny“. Nedávno upravil potratovou legislativu, maďarské ženy tak musí poslouchat tlukot plodu, který v sobě nosí, těsně před podstoupením potratu.

Podle Noá Nógrádi z Patent, maďarské organizace pro práva žen, existuje v maďarské státní správě poměrně přísný systém pro těhotné ženy. Ten vyžaduje, aby kontaktovaly státní zdravotní sestry, které pak jejich těhotenství monitorují a po celou dobu kontrolují. Systém však nemá dostatečné kapacity a nastávající maminky si stěžují, že je téměř nemožné se objednat na nařízená sezení v zákonem stanovené lhůtě.

Podle OSN se každý rok uskuteční asi 73 milionů potratů. V přepočtu tak připadá 39 potratů na tisíc žen, tato míra zůstává od roku 1990 cca stejná. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že přibližně 5–13 procent úmrtí matek na celém světě je způsobeno komplikacemi z nebezpečných potratů, k nimž z velké většiny stále dochází v rozvojových zemích, dnes už se k nim však přidávají i státy, jež se označují jako vyspělé.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.