Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak ti znalost tvého menstruačního cyklu zaručí lepší život?

Jaké fáze má menstruace, co během nich jíst, jaké aktivity vykonávat nebo raději vynechat? Odpovědi na tyhle otázky nás bohužel ve škole nenaučili, ale najdeš je v dnešním článku.

Článek není napsán odborníkem, všechny informace pochází ze studií a z rozhovorů s odborníky.

Ve škole nás naučili pouze pár informací o ženském těle a nejvíce se věnovali pouze jednomu týdnu v měsíci – menstruaci. Menstruační cyklus ale trvá po dobu celého měsíce a naše tělo během něj prochází spoustou změn.

Má čtyři fáze – menstruační, folikulární, ovulační a luteální. Během každé fáze ženské tělo potřebuje něco jiného. Jiné potraviny, vitamíny i aktivity. My se ale můžeme naučit, jak tyto fáze fungují a jak našemu tělu pomoct, aby se cítilo co nejlépe.💕

Menstruační fáze

Začíná dnem, kdy začneš krvácet, a trvá až týden.

Z těla se během této doby společně s děložní sliznicí vyplavuje neoplozené vajíčko.🥚 Ztratíme dost krve, a proto bychom měli dbát na zvýšený příjem železa. Estrogen je v této fázi velmi nízký.

Cítíš se unaveně a taky jsi v tuto dobu většinou nafouklá a pociťuješ křeče břicha nebo třeba bolest zad a svalů.

Co dělat?

Co se sportu týče, vynech HIIT trénink a raději se věnuj józe, pilates a dlouhým procházkám. Celkově dopřej svému tělu co nejvíc spánku a klidu. Když to jde, neplánuj si ani důležité schůzky a podobně.

Strava:

Hodně pij a dopřej si zdravé tuky. Dále pak přidej do jídelníčku brusinky, meloun, saláty, oříšky, rýži, fazole, červené maso, sladké brambory.

Folikulární fáze

Tato fáze trvá už s menstruací a pokračuje ještě pár dnů po ní. Jakmile skončí krvácení, hladina tvého estrogenu a testosteronu roste, což způsobuje, že se zase dostaví energie. Během této fáze se ve tvém těle také rodí nová kvalitní vajíčka. (Která čekají na oplodnění, jež nastává v další fázi – ovulační.)

Co dělat?

Představ si, že v této fázi je ženské tělo tak plné energie, že ani nepotřebuje osm hodin spánku. Takže pokud nestíháš a potřebuješ v noci dodělat deadliny, tohle je jediné období, kdy ti to tvoje tělo odpustí a ráno nebudeš tak zničená.

Taky se dostaví nával motivace, sebevědomí, totální girl boss mood.💅 Po měsíčkách, kdy se cítíš jako nafouklá brambora, se v téhle fázi budeš cítit hot!

A co se sportu týče, teď je čas, kdy tvoje tělo ocení pořádný výkon! Cycling, běhání a podobně. 🚴🏋️‍♀️

Strava:

Ze zeleniny brokolice, mrkev, cuketa, avokádo, dále pak z ovoce pomeranče, švestky. Obohať svoje jídla i o luštěniny a vajíčka. Jako bonus ti udělá dobře i kimchi, oříškové máslo, nakládáná zelenina a olivy.

Ovulační fáze

Tato fáze je nejkratší ze všech. Dochází během ní k uvolnění dozrálého vajíčka do vejcovodu a je největší šance na oplodnění. Pokud je vajíčko oplodněné, cestuje pak do dělohy.

Co dělat?

Tyhle dny z tebe bude totální social girl!👯‍♀️ Mezi lidmi se budeš cítit skvěle, takže si naplánuj večeři s kamarády, party nebo rande! Měla by ses taky cítit šťastná a spokojená. Pořád budeš dostatečně energická, takže na intervalové tréninky a lifting je teď nejlepší čas!

Strava:

Špenát, papriky, lilek, maliny, jahody. Z bílkovin losos, tuňák nebo krevety. Jako přílohu si dej quinou. Dobrou zprávou je, že je teď ideální doba i na čokoládu!🍫

❗️Pokud užíváš antikoncepci, nic z tohohle se v tvém těle skutečně neděje. Cílem pilulky je zabránit otěhotnění, takže tvoje tělo nevylučuje hormony, které ovulaci řídí – vajíčka se nikdy nezačnou produkovat. Ani tvoje menstruace není skutečná.

Luteální fáze

Jinými slovy PMS. Tahle fáze je bohužel nejdelší ze všech, a to je to zrovna doba, kdy se často cítíme nic moc. Je to kvůli výkyvům hormonů. Ale pokud jsi lucky, je možné, že necítíš žádné změny! Možná budeš mít nafouklé břicho a budeš se cítit větší, je to v tuhle dobu úplně normální, don't worry.

Co dělat?

Sebekritika, citlivost, časté změny nálad, pocit vyčerpání, random brečení, pupínky – to všechno jsou věci, které tě v tohle období trápí. Na intenzivní trénink zapomeň, zase se vrať k józe a procházkám.🧘‍♀️

Strava:

Tvoje tělo potřebuje v tento čas větší přísun kalorií, takže zvětši svoje porce a nediv se, že budeš více hladová než normálně. Zelí, celer, okurka, dýně, brambory, jablka, broskve, datle, cizrna, krůtí maso, zázvor, česnek, hořká čokoláda. Tyhle potraviny se teď hodí do tvého jídelníčku!

Když se tímhle budeš řídit – jíst, cvičit a celkově žít způsobem, který podporuje přirozené hormonální rytmy tvého těla, pochopíš svoje tělo a budeš žít svůj best life.🌸