Více než polovina osob, které mají menstruaci, pociťují v jejím průběhu bolesti. Jaké jsou nejčastější poruchy periody, o kterých se často nemluví, ale trpí jimi velké procento lidí?
Bojuješ s bolestivou a silnou menstruací? Nevíš proč? Možná je odpovědí adenomyóza.
Často se zaměňuje se známější endometriózou, kdy buňky podobné těm, které vystýlají dělohu, rostou mimo dělohu v místech, jako jsou vaječníky, pánevní dutina a vejcovody. U adenomyózy buňky, které normálně tvoří děložní výstelku, prorůstají i do svalové stěny dělohy.
Endometrióza je často bolestivé onemocnění, při kterém tkáň, která normálně vystýlá vnitřek dělohy (endometrium), roste mimo dělohu v místech, jako jsou vejcovody, vaječníky a pánevní dutina.
Příznaky, které jsou často špatně diagnostikovány, mohou sahat od nepravidelného nebo silného krvácení až po bolestivý sex a problémy s plodností.
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je dalším onemocněním, které může být obtížně diagnostikovatelné, protože ne všichni mají stejné příznaky. Postihuje 12–18 % lidí v reprodukčním věku.
PCOS může způsobovat problémy s plodností, nadměrný růst ochlupení, přibývání na váze, nepravidelnou menstruaci, akné a další. PCOS bohužel nelze vyléčit, ale s odbornou pomocí ho lze zvládnout.
Menoragie znamená silnou menstruaci – prosáknutí menstruačních produktů, velké sraženiny a časté noční vstávání. Je to stav, který může lidem s menstruací velmi zkomplikovat život, a mnoho z nich trpí mlčky v domnění, že jejich silná menstruace je normální nebo že se s ní musí smířit.
Ve skutečnosti existují možnosti, jak ji zvládnout – od hormonální léčby a léků až po operaci, prvním krokem je ale konzultace. Najít lékaře, který tě vyslechne, prozkoumá příčinu a dá ti správnou diagnózu, abys mohl/a prozkoumat své možnosti... Raději dříve než později.
Pokud se ti zdá, že je tvé PMS extrémní, možná patříš mezi 90 % osob trpících PMDD, které nejsou diagnostikovány. PMDD je vysilující stav, který je velmi špatně chápán. Jedná se o hormonální poruchu nálady, která se projevuje v předmenstruační fázi cyklu jako „silná negativní reakce“ na měnící se hladinu hormonů.
Nebavíme se o slzách při sledování televize, ale o velkých výkyvech nálad, pocitech beznaděje, úzkosti, problémech se spánkem, a dokonce i o sebevražedných myšlenkách.
Nezanedbávej své zdraví, choď na pravidelné prohlídky, ozvi se, pokud se ti něco nezdá, a nemysli si, že musíš mlčky trpět! Lékaři jsou tu od toho, aby léčili, tak se nevzdávej a vyhledej pomoc, pokud ji potřebuješ.
Výše uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují odborné lékařské poradenství. V případě jakýchkoli menstruačních potíží nebo dotazů se vždy poraď se svým lékařem.