Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Internet může mít v rozumné míře pozitivní dopad na náš well-being

Ne, internet není jen špatný a toxický. Podle nové studie totiž může mít na náš well-being pozitivní dopad. Jako se vším bychom to ale neměli přehánět.

Používání internetu je v dnešní době už nedílnou součástí našeho života a může být navíc spojeno s vyšší mírou well-beingu. Ukazuje to nedávný výzkum Oxfordské univerzity, podle kterého existuje pozitivní souvislost mezi přístupem k internetu a vyšší mírou životní spokojenosti. Internet podle něj nabízí lidem široké spektrum možností – od propojení s kamarádstvem po přístup k zábavě i k informacím.

Internet v číslech: Jak se vyvíjela síť, která propojuje svět

@kubakohout_

Studie nebyla schopna přímo prokázat příčinu a důsledek, výzkumný tým ale zjistil, že míra životní spokojenosti byla o 8,5 procent vyšší u těch, kteří měli k internetu přístup. Výzkum se nezabýval ani délkou doby, kterou lidé používáním internetu strávili, ani důvodem, kvůli kterému ho používali, kvůli čemuž mohly být některé klíčové faktory opomenuty.

Jak na efektivní detox od sociálních médií a potřebujete ho vůbec?

@angelina_shestak

Právě délka doby, kterou na internetu trávíme, může být při dopadu na náš well-being zásadní. Podle nedávného průzkumu agentury NMS Market Research stráví přibližně 20 procent Čechů a Češek na mobilu více času, než by chtěli. Mladí lidé jsou pak tímto zasaženi nejvíce, jelikož průměrná doba jejich aktivity na telefonech činní šest hodin denně. To může mít negativní dopady na jejich psychické zdraví.

V on-line prostoru lidé zahánějí nudu, hledají odreagování a zlepšení nálady, nic z toho ovšem často nepřichází. Po delším čase na telefonu trápí téměř 87 procent z těchto lidí pocity nervozity a stresu.
 Tereza Friedrichová z NMS Market Research.

Dlouhodobé trávení času na telefonech může způsobit zvýšený stres a úzkost a ovlivněno tak může být jak naše psychické, tak i fyzické zdraví. Je proto důležité si udržovat vyvážený přístup k aktivitě na internetu a na telefonech obecně!👇

  • Urči si časové limity pro používání digitálních zařízení a dodržuj je. Může se jednat třeba o každodenní vypínání sociálních sítí po desáté večer.
  • Vyhni se zbytečnému scrollování a nezaháněj nudu tím, že budeš jen bezmyšlenkovitě brouzdat po internetu.
  • Vyzkoušej si digitální detox – co takhle vypínat telefon na víkendy a věnovat se sobě a svému okolí?
  • Offline je víc než online! Psát si s kámošstvem je sice moc fajn, mezilidský kontakt v reálném čase a prostoru ti ale nic nevynahradí.
  • Starej se o své digitální zdraví. V dnešní době je dost složité se zkrátka odpojit, měli bychom se ale aspoň snažit o nalezení zdravého balancu a přístupu k používání internetu.

Jak mít non-toxic relationship s tvým telefonem?

@magdacizek