Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Internet v číslech: Jak se vyvíjela síť, která propojuje svět

13. únor 1992 byl prvním dnem, kdy se Československo připojilo k internetu. V roce 2002 se u nás první uživatelé připojili na internet pomocí wi-fi. Za posledních 20 let zažil internet neskutečný pokrok, neskutečný nárůst uživatelů anebo třeba fenomén sociálních sítí. Jaká je dostupnost internetu po světě a kolik lidí používá sociální sítě?

Dostupnost

Již v roce 2000 měla skoro polovina občanů USA přístup k informacím prostřednictvím internetu. Oproti zbytku světa byly Spojené státy ale o dost napřed. Ve většině světa měl internet vliv minimální. 93 % lidí ve východní Asii a Tichomoří a 99 % v jižní Asii a subsaharské Africe nemělo přístup k internetu. V Česku používalo internet pouze necelých 10 % lidí. Celkově bylo v roce 2000 online něco málo pod 7 % světové populace.

Poskočíme-li o několik let dále, můžeme si na číslech ukázat, jaký boom internet zažil. Internet používá v USA necelých 90 % populace. Ostatní země však nezaostávaly a průkopníka internetu pomalu, ale jistě dohnaly. Ve Velké Británii používá internet 92 % populace, Ve Španělsku 90,7 %. Zdaleka nejlépe jsou na tom ale severské země. V Norsku používá internet 98 % obyvatel a na Islandu dokonce 99 %! Česko se svými 80 % však nijak extra nezaostává.

Některé země jsou však naprostým opakem. Nejhůře jsou na tom nejchudší země světa, jako je Eritrea, Somálsko nebo Madagaskar. Zde se podíl lidí online pohybuje pod 5 %.

To však nemění nic na tom, že internet neustále roste:

A kdo má početně nejvíce online uživatelů? Logicky jsou to jedny z největších zemí světa. Žebříček vypadá následovně:

Co lidé dělají na internetu?

Lidé používají internet na různé věci, například posílají pracovní či osobní e-maily kolegům a přátelům. Za den se na světě rozpošle dohromady 332 miliard e-mailů. To je 13,8 miliardy mailů za hodinu, 230,5 milionu za minutu a 3,8 milionu za sekundu.

Na internet ale lidé chodí i za zábavou. Sledují filmy a seriály – 220,6 milionu lidí si předplácí Netflix, 152,1 milionu Disney+ a 76,8 milionu HBO Max. Twitch sleduje aktivně přes 2,7 milionu lidí. O velkých sociálních sítích nemluvě, k těm se ještě dostaneme.

V anketě „Co mají lidé rádi na internetu a proč na něj chodí,“ odpověděla skupina ve věkovém rozmezí 15–19 let následovně: 30 % chodí na internet kvůli učení se věcí do školy a ohledně zdraví, 24 % zastupuje učení se věcí, co se ve škole nenaučí, 18 % spadá do kategorie učení se věcí, které se jim budou hodit v budoucnu. Následuje pak například i sdílení věcí, co mám rád, s ostatními lidmi a zajímaní se o politickou situaci. Ač se to tak nemusí občas zdát, internet je v dnešní době naším hlavním naučným zdrojem. Jak taky říká jedno čínské přísloví: „Na YouTube najdeš návod na všechno.“

Nepotřebuješ detox od sociálních sítí?

@angelina_shestak

Sociální sítě v číslech

Aktuálně největší sociální sítí je Facebook s necelými 3 miliardami uživatelů, na druhém místě je YouTube s 2,5 miliardami uživatelů a bronz si odnáší WhatsApp s 2 miliardami. To znamená, že s jistotou každý třetí člověk na Zemi používá sociální sítě. Rostoucí popularitu sociálních sítí také dokazuje například to, že minulý rok byl nejnavštěvovanější stránkou na internetu TikTok, předběhl tak i Google. V USA se počet uživatelů sociálních sítí zvýšil z 5 % v roce 2005 na 79 % v roce 2019.

A přitom to všechno začínalo v tak malém měřítku. První sociální sítí, která přesáhla milion uživatelů, byl v roce 2004 MySpace. Novodobé sociální sítě ale díky mase uživatelů rostou daleko rychleji. TikTok, který byl spuštěn v září 2016, měl v polovině roku 2018 již půl miliardy uživatelů. V průměru mu přibývalo 20 milionů nových uživatel měsíčně.

Uvidíme, za jak dlouho se tímto tempem dočkáme propojení internetu po úplně celém světě a sociálních sítí na každém elektronickém zařízení.

Celý článek čerpal ze studií Our World in Data a World101.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.