Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Většina mladých mužů volila Trumpa. První data o volbách v USA ukazují prohlubující se gender gap

K americké generaci Z se při letošních prezidentských volbách upínala spousta pozornosti a znatelně na ni mířily také politické kampaně kandidátů, především pak Kamaly Harris. Pro řadu mladých lidí šlo o jejich vůbec první volby a předpokládalo se, že by generace Z mohla podpořit právě demokratickou kandidátku, jak tomu bylo v případě Bidena. Ukázaly to i první analýzy výsledků?

V úterý 5. listopadu se ve Spojených státech uskutečnily dlouho očekávané a celým světem sledované prezidentské volby. V těch zvítězil republikánský exprezident Donald Trump a porazil tak demokratickou kandidátku a nynější viceprezidentku Kamalu Harris.

Podrobnější výsledky voleb najdeš tady:

Volební drama končí, americkým prezidentem bude Donald Trump

@adamsmetak_

Pozornost kandidátů se při jejich kampaních letos upínala také k voličům a voličkám generace Z. Ta se díky jejím postupně dospívajícím členům stává každý rok silnější voličskou skupinou, která může výrazně ovlivnit výsledky voleb díky své tradiční preferenci demokratů a důrazu na sociální či environmentální otázky.

„And I love your generation. I just love you guys!“

Více na tuto skupinu v kampani mířila Kamala Harris, která se i ve své politické agendě zabývá tématy jako právo na interrupce, práva LGBTQ+ lidí nebo klimatická krize, jež obvykle rezonují právě mezi mladými lidmi. I ve svých veřejných vystoupeních a proslovech na ně nespočetněkrát mířila a vyzdvihovala jejich aktivismus a zájem o aktuální společenská témata. Několikrát prohlásila, že mladí lidé jsou tou nejpodstatnější součástí budoucí demokratické společnosti.

Marketingový tým Harris správně pochopil, že s mladými se komunikuje přes sociální sítě, a podle toho vypadal také obsah, který na sítě sdílela. Velký poprask způsobila v létě Charli XCX, která na X napsala „kamala IS brat.“ a logo Harris na síti se okamžitě změnilo na křiklavě zelenou barvu.

Brat presidency a Coconut Queen. Internet převzal kampaň Kamaly Harris a přebarvil ji na limetkově zelenou

@anickadusicka__

TikTok před několika měsíci zaplavily edity videí s remixovaným proslovem Harris, díky kterému se stala legendární Coconut Queen. Kandidátku také podpořila řada významných hudebních hvězd jako Taylor Swift, Billie Eilish nebo Beyoncé, jejíž song se dokonce stal součástí Harrisiny kampaně.

Donald Trump pak mířil spíše na mladé muže adresováním ekonomických témat nebo témat migrace. Byl také hostem jednoho z nejposlouchanějších podcastů Joea Rogana The Joe Rogan Experience nebo The Lex Fridman Podcast. Ze známých osobností ho podpořil především Elon Musk, dále pak například Lil Pump, ale i Jake Paul nebo šéf UFC Dana White.

Donald Trump v podcastu Joea Rogana. Zdroj: Variety

Jaké celebs fandí Trumpovi a jaké Kamale Harris?

@adamsmetak_

Získali si kandidáti mladé voličstvo?

Následující informace vycházejí z jedné z prvních povolebních analýz americké výzkumné organizace CIRCLE, která se zaměřuje na občanskou angažovanost mladých lidí ve Spojených státech.

Volit přišlo méně mladých než v roce 2020

Volební účast mezi mladými lidmi byla v roce 2020 mírně přes 50 procent. Analýza organizace CIRCLE však ukazuje, že se letos číslo snížilo na zhruba 42 procent. Vyšší účast byla jen ve swing states, tedy ve státech, které de facto rozhodovaly o finálním výsledku.

Harris získala méně podpory než Biden před čtyřmi lety

Propadla se také podpora demokratického kandidáta v této věkové skupině. Prezidenta Joea Bidena podpořilo před čtyřmi lety 61 procent voličů a voliček ve věku od 18 do 29 let, Trumpa 37 procent. Kamala Harris sice získala největší podporu právě mezi mladými lidmi, v procentech je to však jen 52 procent. Donalda Trumpa zvolilo 46 procent mladých voličů a voliček a získal výrazně vyšší podporu než při minulých volbách.

Zdroj: CIRCLE analýza AP VoteCast Survey

V podpoře mladých lidí oběma kandidátům však byly znatelné rozdíly podle faktorů, jako je gender, rasa či vzdělání.

Mladí muži od minulých voleb „zčervenali“, gender gap se prohloubila

Už při minulých volbách prokázaly mladé ženy větší podporu demokratickému kandidátovi než muži, obě skupiny však volily z většiny Bidena. Letos se podpora mladých mužů výrazně otočila k Trumpovi a získal u nich šestapadesáti procentní podporu, což je o 15 procent více než před čtyřmi lety. Gen Z ženy podpořily Harris s 58 procenty, což je sice méně, než se dostalo Bidenovi, přesto však získala většinu.

Zdroj: CIRCLE analýza AP VoteCast Survey

Takové výsledky potvrzují nedávno naznačované trendy o možné rozšiřující se propasti mezi mladými ženami a muži, kdy se ženy stávají liberálnějšími a progresivnějšími a muži naopak konzervativnějšími. Pomyslné nůžky se tak stále více rozevírají.

Víc si o těchto průzkumech přečti tady.👇

Nastupuje generace Taylor Swift a Andrewa Tatea? Podle průzkumů jsou mladí muži stále konzervativnější a ženy liberálnější

@eevelka

Běloši a bělošky volili Trumpa, Harris se dostalo silné podpory „people of colour“

Velkého zastání se Harris podle očekávání dostalo u afroamerického obyvatelstva, které ji podpořilo v 75 procentech. O tři procenta méně hlasů dostala od mladých lidí asijského původu. Menší podporu, avšak stále většinovou, jí vyjádřili i Hispánci a Hispánky. Bílí mladí lidé volili spíše Trumpa.

Zdroj: CIRCLE analýza AP VoteCast Survey

Studentstvo vysokých škol nebo jejich absolventstvo favorizovalo Harris

Demokratickou kandidátku podpořili především lidé, kteří studují nebo vystudovali nějaký typ vysoké školy. Mladí lidé se středoškolským nebo nižším vzděláním volili v 54 procentech Trumpa.

Zdroj: CIRCLE analýza AP VoteCast Survey

Zajímavými postřehy analýzy volby mladých lidí (18-29 let) jsou například ještě tyto:

  • bílé ženy bez vysokoškolského vzdělání volily spíše Trumpa, s vysokoškolským Harris
  • bílí muži s vysokoškolským vzděláním volili spíše Trumpa, stejně jako bílí muži bez vysokoškolského vzdělání
  • „people of colour“ volili bez ohledu na pohlaví či vzdělání spíše Harris
  • Harris podpořili mladí lidé ve městech nebo v jejich okolí, Gen Z z menších městeček či rurálních oblastí se přiklonila k Trumpovi

Proč ten twist?

Podle dosavadních analýz volebních výsledků se na vyšší podpoře Trumpa mezi mladými lidmi podílejí především mladí muži, a to zejména mladí běloši, kteří před čtyřmi lety volili Bidena. Na Trumpově vítězství měli ale podíl také mladé bílé ženy nebo latinskoamerčití muži, kteří hlasy rozdělili rovnoměrně mezi Trumpa a Harris (49:49).

Mladí voliči a voličky označili s velkým náskokem za nejdůležitější problém, kterému země čelí, ekonomiku a nezaměstnanost (40 %), následovanou potraty (13 %) a imigrací (11 %).