Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Finsko ukončilo potřebu sterilizace u transgender osob. Česko je poslední ze 3 zemí EU, které ji stále požadují

Finsko schválilo nové progresivní zákony o právech trans osob v oblasti uznávání pohlaví. Česko stále zaostává.

Finští zákonodárci ve středu schválili pozměňovací návrhy, které v této severské zemi výrazně usnadní změnu pohlaví.

Změny, které by měly vstoupit v platnost co nejdříve, rovněž ruší ustanovení, které vyžadovalo, aby transgender osoby předložily lékařské potvrzení prokazující, že jsou neplodné či sterilizované, než vláda uzná jejich pohlavní identitu. Cílem této části stávajícího zákona bylo zabránit transgender osobám mít děti.

Dvousetčlenný finský parlament Eduskunta hlasoval 113–69 pro provedení změn, o kterých zákonodárci v posledních měsících diskutovali.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

@yanhoechka

Co nový zákon představuje?

Návrh zákona umožňuje transgender osobám, které ve Finsku dosáhly věku 18 let, legálně změnit pohlaví na základě vlastního prohlášení, aniž by musely předložit psychiatrický posudek a potvrzení o své reprodukční schopnosti. Aby se předešlo zneužití revidovaného zákona, lze takové žádosti podávat pouze jednou ročně. Žadatelé tak už nemusí procházet náročným lékařským a psychiatrickým schvalovacím procesem.

Premiérka Sanna Marin již dříve uvedla, že schválení těchto změn je prioritou její středolevicové vlády během zbývajících dvou měsíců působení kabinetu. Na začátku dubna se ve Finsku uskuteční parlamentní volby.

Twitter Sanna Marin

Sterilizace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním

@yanhoechka

Jak vypadají práva trans osob v EU?

Ve třech zemích EU je výslovně schválená povinnost sterilizace nezletilých osob, a to u nás v České republice, v Maďarsku a Portugalsku. Nejméně ve dvou dalších zemích, Belgii a Francii, je tato praxe zařazena jako podmínka pro přijetí do rezidenčních institucí.

Španělsko minulý měsíc schválilo legislativu umožňující změnu pohlaví na základě vlastního prohlášení, zatímco britská vláda vetovala podobný zákon, který v prosinci schválili zákonodárci ve Skotsku.

Je ale nutno podotknout, že podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) je sterilizace protiprávní, jelikož je v rozporu s lidskými právy.

ESLP tak dospěl k závěru, že vyžadovat důkaz o „absolvování sterilizační operace či jiného lékařského ošetření jehož výsledkem je velmi vysoká pravděpodobnost neplodnosti, se rovná porušení práva na respektování osobního života žalujícího“. A proto jednotlivé státy nemohou po osobách, které usilují o uznání genderové identity, požadovat jakýkoliv lékařský zákrok, který by s největší pravděpodobností mohl vést k neplodnosti (sterilitě).
verdikt Evropského soudu pro lidská práva (ESLP)

Česko tak nadále porušuje verdikt Evropského soudu pro lidská práva.

SPOTLIGHT: Britská vláda se rozhodla zablokovat skotský návrh zákona, který má lidem usnadnit změnu pohlaví

@eevelka

K situaci se vyjádřil spolek Trans*parent.

Krok Finské vlády a parlamentu je historickým momentem a významným krokem v narovnání lidských práv pro tamní trans lidi. Takový krok zároveň přináší naději trans lidem i v České republice, že by se i oni mohli brzy dočkat života bez zbytečných úředních a lékařských bariér. 
Lenka Králová, mluvčí spolku Trans*parent

Mluvčí spolku Lenka Králová uvádí také, že: "Česká republika je jedna vůbec z posledních zemí Evropské Unie, která kvůli úřední změně pohlaví vyžaduje znemožnění reprodukční funkce, tedy kastrace, ačkoliv je tím dlouhodobě porušováno rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Výzva “Společně proti nenávisti”, kterou podepsalo již více jak 23 000 lidí a 23 organizací a která vznikla v reakci na teroristický útok v Bratislavě, má konec kastrací jako jednu ze tří hlavních podmínek. Vláda by se měla vydat směrem na západ a vyslyšet návrhy na legislativní změny, které ochrání LGBT+ lidi v Česku."

Zdroj: ECHR, Euronews, queergeography.cz