Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sterilizace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním

Operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví, rozhodl Ústavní soud. Česká republika tak i nadále zůstává mezi hrstkou zemí, které tuto podmínku vyžadují.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení několika pasáží občanského zákoníku a zákonů o specifických zdravotních službách a evidenci obyvatel. Návrh podle soudu není důvodný. Pokud by soud návrhu vyhověl, byla by podle soudkyně Milady Tomkové otevřena cesta k existenci takzvaného třetího pohlaví.

„Ústavní soud se domnívá, že je to role celospolečenské i odborné diskuze a také úloha zákonodárce a politiků. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním,“ řekl ČTK Viktor Heumann ze spolku Trans*parent, který se zabývá osvětovou činností a prosazuje práva trans a nebinárních lidí.

T. H., která se soudila se státem, poukazovala na porušení práva na tělesnou a duševní integritu, práva nebýt podroben špatnému zacházení a práva na soukromý život. Navrhovala škrtnout pasáž občanského zákoníku, podle níž změna pohlaví nastává chirurgickým zákrokem. Další spornou pasáž podle ní obsahuje zákon o specifických zdravotních službách. Stojí v něm, že změnou pohlaví transsexuálních pacientů se rozumí „provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce.

„Pokud by Ústavní soud tomuto návrhu vyhověl, došlo by fakticky k tomu, že by byla otevřena cesta k existenci takzvaného třetího pohlaví. Vedlo by to také k tomu, že by velmi podstatným způsobem byla rozvolněna pravidla pro změnu pohlaví z mužského na ženské a z ženského na mužské,“ uvedla soudkyně Tomková.

Podle spolku Trans*parent je Česko jednou z posledních zemí v Evropě, která vyžaduje kvůli úřední změně pohlaví úplné chirurgické odebrání pohlavních žláz a s tím spojené nevratné znemožnění reprodukční funkce.

Je to skandální porušování lidských práv, které ve zbytku Evropy už skoro nikde nenajdeme. Vychází ze zcela zastaralého předpokladu, že trans lidem jde primárně o chirurgickou změnu genitálu. Veřejnost má pocit, že u trans lidí se vše točí kolem sexu a sexuálního života. Nám však jde primárně o běžný každodenní život.
Lenka Králová ze spolku Trans*parent.

„Je mnoho životních situací, které vyžadují legitimování pomocí osobních dokladů a zdaleka se nejedná jen o styk se státními úřady. Trans lidé tak neustále prozrazují svůj nejintimnější životní a zdravotní problém úplně cizím lidem,“ dodal Heumann.

SEX MATTERS: Rizika, na která často zapomínáme

@eevelka

Podle Tomkové Ústavní soud dovodil, že neexistuje povinnost státu zavést neutrální nebo třetí pohlaví na základě subjektivních pocitů a subjektivně vnímané pohlavní identity. „Byla by to změna paradigmatu společenského života v České republice. Byla by to velká společenská změna, která by se týkala života všech obyvatel a Ústavní soud nedopustil takovou politizaci svého rozhodování. Domnívá se, že je to role celospolečenské diskuze, diskuze odborné a také je to úloha zákonodárce a politiků, aby své představy v tomto ohledu obyvatelstvu vyjevili a aby je projevili ve svém rozhodování,“ uvedla soudkyně.

Zdroj: jsmetransparent.cz

Řada agend v Česku je navíc založena na rozlišování pohlaví na mužské a ženské. „Takže kdybychom takovým jednotlivým zásahem do rodného čísla přivodili nutnost zřídit neutrální pohlaví, tak by to znamenalo nutně promítnout tento fakt do celého právního řádu České republiky,“ upozornila soudkyně.

Ústavní soud v rozhodování však nebyl jednotný, informuje ČTK. Odlišná stanoviska uplatnilo sedm soudců z 15. Pro zrušení části zákona se vždy musí vyslovit alespoň devět soudců z 15.

Sex není jen penetrace aneb co se při něm běžně děje, ale je to stále tabu

@yanhoechka

Řízení Ústavního soudu navazuje na verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS), který se postavil proti změně pohlaví v zápisu matriky bez operace. V rozhodnutí NSS poukázal na principy společnosti v Česku, která pohlaví většinově vnímá jako muž – žena.

Soudy se problematikou zabývaly na základě případu člověka, který je biologickým mužem, subjektivně se však nehlásí k mužskému ani ženskému pohlaví. Osoba požadovala změnu rodného čísla z mužského na neutrální či ženské. Ministerstvo vnitra úpravu neprovedlo, protože nepodstoupila změnu pohlaví včetně operace.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.