Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Britská vláda se rozhodla zablokovat skotský návrh zákona, který má lidem usnadnit změnu pohlaví

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 18. ledna

Name day: Vladislav

History: 18. ledna 1919 byla ve Versailles zahájena Pařížská mírová konference.

Situace na Ukrajině

  • Kyjev zaznamenal přes 80 000 ruských válečných zločinů, uvedl na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Mrtvých civilistů je podle něj přes 9000, včetně 453 dětí, napsala agentura Reuters.
  • Počet mrtvých po sobotním útoku na rezidenční budovu ve východoukrajinském Dnipru podle starosty města Boryse Filatova vzrostl na 44.

Populace Číny v roce 2022 klesla, Indie by se letos mohla stát nejlidnatější zemí

Počet obyvatel Číny se v loňském roce poprvé za posledních šest desetiletí snížil, ubylo asi 850 000 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury s odvoláním na čínský národní statistický úřad. Úbytek způsobila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti OSN předpovídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší až o 109 milionů lidí. Nejlidnatější zemí světa by se už letos měla stát Indie, píší agentury.

Odborníci již delší dobu varují před rychlým stárnutím čínské společnosti, které znamená větší tlak na zdravotní a sociální péči a je spojeno s negativními dopady na ekonomický růst země.

V Číně může po opuštění politiky nulové tolerance zemřít na covid až milion lidí, ukazuje studie

by @eevelka

Prioritou bude dál Ukrajina i energetická krize, řekl v EP švédský premiér

Švédský premiér Ulf Kristersson včera europoslancům na jejich plenárním zasedání ve Štrasburku představil plány předsednictví své země v Radě EU, prioritou podle něj dál bude zejména podpora Ukrajiny a řešení energetické krize. Dalšími úkoly podle šéfa švédské vlády budou také dohled nad dodržováním vlády práva v unijních zemích, opatření pro boj se změnami klimatu nebo posilování konkurenceschopnosti. Kristersson ve svém projevu pochválil Česko za vynikající práci, kterou jako předsednická země zvládlo za předchozích šest měsíců.

Česko zazářilo v předsednictví Rady Evropské unie, na řadě je Švédsko

by @eevelka

Britská vláda se rozhodla zablokovat skotský návrh zákona, který má lidem usnadnit změnu pohlaví

Britská vláda se rozhodla zablokovat skotský návrh zákona, který má lidem usnadnit změnu pohlaví. Podle britských ministrů by byl návrh zákona v rozporu s ochranou rovnosti platnou v celé Velké Británii. Je to poprvé, kdy byl zablokován skotský zákon, protože ovlivňuje právo platící v celém Spojeném království.

Skotská premiérka Nicola Sturgeon označila tento krok za útok na skotský parlament a slíbila, že se proti němu postaví. Uvedla, že skotští ministři budou zákon bránit a varovala, že pokud veto uspěje, bude to první z mnoha. Vláda Nicoly Sturgeon se domnívá, že současný proces je příliš složitý a invazivní a způsobuje potíže již tak marginalizované a zranitelné menšinové skupině.

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day