Evropské parlamentní volby se blíží a s nimi i nová strategie EU, jak pobídnout mladé k navštívení volebních místností. Zájem v nich mají probudit celebrity jako Stromae, Rosalía, Måneskin a další.
V červnu 2024 čekají Evropskou unii důležité volby. Jedná se o první parlamentní volby po Brexitu, ve kterých bude moct hlasovat více než 400 milionů lidí, což z nich činí druhý největší demokratický volební proces na světě po volbách v Indii. Ti, kteří budou letos zvoleni, budou určovat politiku kontinentu v zásadních otázkách od války na Ukrajině přes regulaci nových technologií umělé inteligence až po otázky migrace.
Dle posledních dat a studií, které proběhly po volbách v roce 2019, je účast na evropských volbách historicky nízká. V Česku dokonce druhá nejmenší vůbec s pouhými 29 %, a to navzdory 10% nárůstu voličů v roce 2019. Poslední místo obsadilo Slovensko s 23 %. Průměrná volební účast tedy spadá na 51 %, což je pouhá polovina z možných 400 milionů voličů.
EU tak přichází s novou strategií, a to mobilizovat mladé, kteří v posledních letech ukázali, že o zapojení mají zájem a že nárůst v roce 2019 byl z velké části díky jejich účasti, zejména těch mladších 25 let. Jenomže oslovení mladší generace je pro Evropskou unii oříškem, stejně tak jako pro ostatní politiky a političky.
Komisař EU pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas na středeční tiskové konferenci požádal americkou zpěvačku Taylor Swift, aby mobilizovala své evropské fanoušky k účasti na červnových volbách do Evropského parlamentu.
Schinas doufá, že v létě, kdy Swift zahájí své turné po Evropě, a 9. května (oficiální den evropských voleb), kdy bude koncertovat v Paříži, zmíní volby svým fanouškům a fanynkám. Ovšem, jak je známo, Swift je americkou občankou a do zahraniční politiky se často nemísí.
Brusel tedy přichází s plánem oslovit další mladé evropské umělce a umělkyně, mezi které by se mohla řadit například i Dua Lipa. Britsko-kosovská zpěvačka odmítá zůstat apolitická, jak už několikrát dokázala, když se na svých platformách vyjadřovala k mezinárodním konfliktům. Právě tato nabídka by ji mohla zaujmout.
Další na seznamu je i italská skupina Måneskin, belgická pop star Angèle či španělská zpěvačka Rosalía. Je pravděpodobné, že budou osloveni i další umělci a umělkyně, sportovci a sportovkyně a herci a herečky s dostatečně velkou fanouškovskou základnou, aby povzbudili mladé lidi k červnovému hlasování.
Schinas si je vědom síly vlivu mladých umělců a jejich možností zasáhnout masivní publikum plné mladých potenciálních voličů a voliček. Cílem je vybrat osobnosti z celé EU a oslovit co nejvíce lidí z 27 členských států.
V letošním roce dokonce umožní čtyři členské státy – Belgie, Německo, Malta a Rakousko – volit občanům starším 16 let v naději, že se jim podaří povzbudit účast v nadcházejících volbách.
Zdroje: Euronews, The Brussels Times