Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

EU chce namotivovat mladé k volbám. Pomoci mají pop stars jako Dua Lipa či Taylor Swift

Evropské parlamentní volby se blíží a s nimi i nová strategie EU, jak pobídnout mladé k navštívení volebních místností. Zájem v nich mají probudit celebrity jako Stromae, Rosalía, Måneskin a další.

V červnu 2024 čekají Evropskou unii důležité volby. Jedná se o první parlamentní volby po Brexitu, ve kterých bude moct hlasovat více než 400 milionů lidí, což z nich činí druhý největší demokratický volební proces na světě po volbách v Indii. Ti, kteří budou letos zvoleni, budou určovat politiku kontinentu v zásadních otázkách od války na Ukrajině přes regulaci nových technologií umělé inteligence až po otázky migrace.

Evropská unie loni podpořila 171 green projektů, zajistila větší nezávislost médií a regulovala AI

by @eevelka

Česko má druhou nejmenší účast z členských zemí

Dle posledních dat a studií, které proběhly po volbách v roce 2019, je účast na evropských volbách historicky nízká. V Česku dokonce druhá nejmenší vůbec s pouhými 29 %, a to navzdory 10% nárůstu voličů v roce 2019. Poslední místo obsadilo Slovensko s 23 %. Průměrná volební účast tedy spadá na 51 %, což je pouhá polovina z možných 400 milionů voličů.

Umělci namotivují mladé, tak zní plán

EU tak přichází s novou strategií, a to mobilizovat mladé, kteří v posledních letech ukázali, že o zapojení mají zájem a že nárůst v roce 2019 byl z velké části díky jejich účasti, zejména těch mladších 25 let. Jenomže oslovení mladší generace je pro Evropskou unii oříškem, stejně tak jako pro ostatní politiky a političky.

Tady se dělá Evropská unie. Jak jsem jela do Bruselu na seminář Evropského parlamentu

by @eevelka

Komisař EU pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas na středeční tiskové konferenci požádal americkou zpěvačku Taylor Swift, aby mobilizovala své evropské fanoušky k účasti na červnových volbách do Evropského parlamentu.

Nikdo nedokáže mobilizovat mladé lidi lépe než mladí lidé, tak to funguje. Myslím, že to funguje lépe než projevy komisařů.
Margaritis Schinas
Schinas. Zdroj: Politico.eu

Taylor Swift má vliv na volby v USA, tak proč ne i v EU? Svůj názor podtrhl příkladem vlivu Taylor Swift na amerických volbách. „Loni v září na sociálních sítích vyzvala mladé lidi, aby se zaregistrovali k volbám. Den po jejím příspěvku se k volbám zaregistrovalo 35 000 mladých Američanů.“

Schinas doufá, že v létě, kdy Swift zahájí své turné po Evropě, a 9. května (oficiální den evropských voleb), kdy bude koncertovat v Paříži, zmíní volby svým fanouškům a fanynkám. Ovšem, jak je známo, Swift je americkou občankou a do zahraniční politiky se často nemísí.

Taylor Swift. Zdroj: The New York Times

Světoví lídři prosí Taylor Swift, aby dovezla turné do jejich zemí

by @martinastrel

Brusel tedy přichází s plánem oslovit další mladé evropské umělce a umělkyně, mezi které by se mohla řadit například i Dua Lipa. Britsko-kosovská zpěvačka odmítá zůstat apolitická, jak už několikrát dokázala, když se na svých platformách vyjadřovala k mezinárodním konfliktům. Právě tato nabídka by ji mohla zaujmout.

Další na seznamu je i italská skupina Måneskin, belgická pop star Angèle či španělská zpěvačka Rosalía. Je pravděpodobné, že budou osloveni i další umělci a umělkyně, sportovci a sportovkyně a herci a herečky s dostatečně velkou fanouškovskou základnou, aby povzbudili mladé lidi k červnovému hlasování.

Rosalía. Zdroj: Marca.com

Schinas si je vědom síly vlivu mladých umělců a jejich možností zasáhnout masivní publikum plné mladých potenciálních voličů a voliček. Cílem je vybrat osobnosti z celé EU a oslovit co nejvíce lidí z 27 členských států.

V letošním roce dokonce umožní čtyři členské státy – Belgie, Německo, Malta a Rakousko – volit občanům starším 16 let v naději, že se jim podaří povzbudit účast v nadcházejících volbách.

Zdroje: Euronews, The Brussels Times