Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Duna není jenom předloha pro megafilm s Timmym C. V zamýšleném 14hodinovém filmu měl hrát Dalí a sedmý díl série vznikl náhodou

Duna od Franka Herberta je og série, která zahájila obsesi se sci-fi a inspirovala Star Wars. Tady je pár faktů, které o ní možná nevíš.

Inspirace písečnými dunami a houbičkami

Inspirace pro planetu Arrakis, kde se většina příběhu odehrává, vzešla z písečných dun v Oregonu, které vítr posouval z místa na místo a které způsobovaly problémy v místní přírodě - dokázaly spolknout celé ekosystémy nebo silnice. Ministerstvo zemědělství posun písku nakonec zastavilo pomocí trav, což Herberta jakožto ekologického konzultanta fascinovalo. Do Oregonu se i vypravil a napsal na základě fenoménu jednu povídku, která ale tehdy nevyšla.

Psychedelika se pak promítla do nejdůležitější komodity univerza Duny melanže - drogy, která se nachází na Arrakisu a poskytuje lidem psychické schopnosti, prodlužuje život a funguje jako palivo.

Hot Release: Do kin jde pokračování Duny a začíná Survivor

@heyfomo.cz

Údolí na jednom z měsíců Saturnu jsou pojmenovaná po planetách z Duny

Titán je Saturnův největší měsíc a nachází se na něm nížiny, které jsou všechny pojmenované po planetách z Duny. První objevená se jmenuje po planetě Chusuk.

První pokusy o film s Dalím a Pink Floyd

Adaptace od Denise Villeneuveho nebo Davida Lynche nejsou první filmové projekty, které měly přinést Dunu na filmová plátna. V 70. letech se o to pokusil režisér Alexandro Jodorowski, který do filmu chtěl obsadit Salvadora Dalího nebo Micka Jaggera, a na soundtracku měli pracovat Pink Floyd, podpořili by totiž LSD/psychedelický feel Duny. Script měl přes 1000 stránek, což by z filmu udělalo údajně 14hodinové monstrum. Projekt ztroskotal na nedostatku financí a práva na něj nakonec koupil italský producent Dino De Laurentiis, který film natočil s Davidem Lynchem.

Komentář Kuby Kohouta: Jak jsem šel do kina na Dunu

@kubakohout_

Obří série začala s šesti knihami

Původní série má šest dílů: Dune, Dune Messiah, Children of Dune, God Emperor of Dune, Heretics of Dune a Chapterhouse: Dune. Celkově je ale v univerzu 26 knížek a velkou řadu z nich napsal Kevin James Anderson s Herbertovým synem Brianem.

Zapomenuté poznámky v garáži

Frank Herbert umřel v roce 1986, původní série skončila cliffhangerem a spousta dějových linek tak zůstala dlouhá léta nedokončená. Při vyklízení garáže ale Brian našel zapomenuté poznámky, které jeho otec měl k pokračování série. S Andersonem tak napsali sedmou knihu Hunters of Dune a její sequel Sandworms of Dune.

Sci-fi klasiky, který si musíš přečíst

@_00_3_12

Fan behaviour

Původní drafty Star Wars byly Duně hodně podobné, což se nakonec promítlo i do finálních filmů. Lucas v nich zmiňuje doly na koření a písečnou planetu Tatooine. Frank Herbert si z toho ale rozhodně nic nedělal a s dalšími sci-fi autory, kteří taky viděli podobnost mezi svými knihami a Star Wars, zfromoval tzv. We’re Too Big to Sue George Lucas Society.

Manuály pro auta

Dunu poprvé vydalo v roce 1965 nakladatelství Chilton Publishing, které se primárně zaměřovalo na manuály pro auta.

Duna vyhrála vůbec první předávání cen Nebula

Nebula je největší cena pro sci-fi autory a Herbertovi se podařilo vyhrát rovnou tu první. Slay.

Kam dál?👀

Recenze: The Creator – nejlepší sci-fi roku?

@honza_vhrlk

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.