Sit tight, grab a snack, vyrážíme do vesmíru.
Autor: Dmitry Glukhovsky
Tohle byla moje první velká sci-fi knížka, kterou jsem kdy četla, a doteď si pamatuju, jak jsem ve svých 11 letech proseděla celou noc v posteli s lampičkou a hltala stránku za stránkou. Od tý doby mám taky na bucket listu podívat se do moskevskýho metra a rozhodně nejsem jediná.
Tohle postapo vypráví o přeživších nukleárního konfliktu, kteří se schovávají s metru, kde si vybudují mini státečky, a naše hlavní postava ho musí skoro celé projít. Simple, but effective.
Autor: Douglas Adams
I will never shut up about this book. Na mým listu knížek se na úroveň Stopaře dostává snad už jenom Terry Pratchett a Percy Jackson, tak moc dobrý to je.
Pokud chceš vědět, co přesně je tohle za knížku, zeptej se svýho táty, pravděpodobně ji četl. Já ti jenom řeknu, že by sis to měl/a přečíst, i pokud nejsi velký sci-fi fanda, protože je to zážitek od začátku do konce.
Autor: Herbert George Wells
Je rok 1983. Americká CBS odvysílá rozhlasovou hru Válka světů, která ve Spojených státech způsobí masovou paniku. Do rádiového vysílání se prolínají popisy útoku na zemi, a jelikož není specificky řečený, že se jedná o hru, lidi šílí a mají dojem, že Zemi opravdu napadli mimozemšťani.
Knížka, která je hře předlohou, je OG sci-fi, který by každý měl znát. Je to taky blueprint pro spoustu další děl tohoto žánru, takže jestli si chceš vybudovat pořádnou sci-fi základnu, this is a must read.
Podle knížky byl nedávno udělaný i seriál, ale pokud to odněkud můžeš opravdu znát, tak je to film z roku 2005 s Tomem Cruisem.
Autor: John Wyndham
Kdo nečetl Den Trifidů jakoby nežil. Kultovní klasika začíná scénou, ve které lidé jednu noc sledují zvláštní zelený světla. Druhý den se ale všichni, kdo úkaz pozorovali, probudí slepí. Po Zemi s zároveň rozšiřují trifidi – basically speciálně vyšlechtěný kytičky, který umí chodit a jsou jedovatý. A taky zabíjí lidi.
Autor: Ray Bradbury
Bradbury je jedno ze základních jmen sci-fi a 451 stupňů Fahrenheita je knížka důležitá nejenom v rámci vlastního žánru, ale celkově a v knihovně by ji měl mít každý. Odehrává se v antiutopické budoucnosti, kde je zakázano číst a vlastně cokoliv kreativně tvořit nebo zkoumat.
Hlavní hrdina je požárník, který ale ohňe nehasí, spíš je zakládá. Především v domech, kde se najdou knihy – od toho taky název románu pochází: „451 stupňů Fahrenheita je teplota, při které se papír vznítí a hoří." Takže je pak docela průser, když si knížky začne doma skladovat on sám.
Autor: Ursula K. Le Guin
Přijde mi, že tahle autorka je u nás poměrně neznámá, přitom, ač už nežije, pořád patří mezi jedny z největších spisovatelek moderní doby.
Děj se odehrává na planetě Gethen, kam se vydává i hlavní postava Genly Ai. Ten má za úkol vyjednávat o členství Gethenu v takové Evropské unii vesmíru, které se říká Ekumen. Příběh a celý svět, kam zapadá, je poměrně komplexní, jen v Ekumenu je přes 80 planet, z nichž každá má to svoje. Levá ruka tmy je taková meziplanetární sestra Hry o trůny.