Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Do Forbes žebříčku nejbohatších lidí světa přibyla letos Taylor Swift, v Česku vede Kellnerová

Forbes zveřejnil seznam nejbohatších lidí světa. Letos je na něm 2781 lidí, a to včetně Taylor Swift a jedenácti Čechů a Češek. Miliardáři a miliardářky mají také více peněz než kdykoli předtím - žen jich je ale mezi nimi jen 13 procent.

Americký časopis Forbes zveřejnil v úterý letošní žebříček nejbohatších lidí světa. Opět mu kraluje Bernard Arnault, majitel podniku s luxusním zbožím LVHM, jehož majetek vyčíslil Forbes na 233 miliard dolarů, tedy 5,5 bilionu korun. To je o 22 miliard dolarů více, než kolik měl francouzský podnikatel podle časopisu loni. 

Forbes zveřejnil žebříček nejbohatších lidí světa, objevili se v něm Rihanna i devatenáctiletý Kevin David Lehmann

@eevelka

Druhým nejbohatším člověkem je i letos zakladatel automobilky Tesla Elon Musk, a to se 195 miliardami dolarů. Následován je zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem se 194 miliardami dolarů. Čtvrtou příčku pak obsadil Mark Zuckerberg, který si za jediný rok vydělal přes 116 miliard dolarů, a to tím, že se téměř ztrojnásobila cena akcií jeho společnosti Meta Platforms.

Na seznam se letos přidala i Taylor Swift

Kromě technologických mágů bohatnou i celebrity. Po rekordní první části svého Eras tour se letos k žebříčku připojila i Taylor Swift, a to se jměním v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Stala se tak prvním člověkem, který to dokázal jen na základě skládání hudby a vystupování.

Taylor Swift se stala osobností roku: „Jsem nejpyšnější a kreativně nejspokojenější, co jsem kdy byla.“

@martinastrel

K žebříčku se letos nově připojil i Sam Altman, tvůrce ChatGPT, a to s 1 miliardou dolarů. Na seznamu je i televizní producent Dick Wolf (1,2 miliardy dolarů), který stojí za seriálem Zákon a pořádek, nebo Magic Johnson, člen Síně slávy NBA. Připojili se tak k Georgi Lucasovi (5,5 miliardy dolarů), Michaelu Jordanovi (3,2 miliardy dolarů) a Kim Kardashian (1,7 miliardy dolarů).

Česku vládne i nadále Kellnerová

Mezi dolarové miliardáře a miliardářky se letos opět dostalo jedenáct Čechů a Češek. Nejbohatší je i nadále dědička investiční skupiny PPF Renáta Kellnerová s majetkem 18 miliard dolarů (asi 421 miliard korun), která se jen těsně nevešla mezi 100 nejbohatších, a ve světovém žebříčku obsadila 104. místo.

Nejvíce si v žebříčku českých nejbohatších lidí polepšil zbrojař Michal Strnad, který vlastní holding Czechoslovak Group (CSG). Ten působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábí zbraně, munici či speciální vozidla. Jeho byznysu se tak daří mimo jiné i v souvislosti s válkou na Ukrajině.

V důsledku emisí 1 % nejbohatších lidí může v příštích desetiletích zemřít na horko 1,3 milionu osob

@eevelka

Druhé a třetí místo obsadili v českých poměrech majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek a vlastník EPH Daniel Křetínský. V žebříčku se objevil i zakladatelé antivirové firmy Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera, majitel e-shopu Alza.cz Aleš Zavoral a spoluzakladatel investiční skupiny Penta Marek Dospiva. Pohoršil si všeobecně Andrej Babiš, který se po poklesu hodnoty jeho majetku o 600 milionů dolarů propadl o 241 míst na 920. příčku. 

Majetek nejbohatších se neustále rozrůstá, žen je mezi nimi málo

Forbes letos do žebříčku zařadil 2781 lidí, což je o 141 více než loni. Nejbohatší lidé světa mají také více peněz než kdykoli předtím - jejich celkový majetek dosáhl 14,2 bilionu dolarů, což je o dva biliony více než před rokem. Nejvíce miliardářů a miliardářek je stále občany a občankami Spojených států, Čína zůstává druhá. Ženy pak tvoří mezi miliardáři jen 13 procent.

Světoví ekonomové požadují opatření proti dalšímu zvětšování rozdílů mezi bohatými a chudými

@eevelka

Zdroje: ČTK, Forbes, BBC